|
,,УниКредит Булбанк‘‘ се сдоби с половината The Mall
дата: 13/06/2016 17:06ч. 310
|
|
2 бр.
|
|
|
За ,,УниКредит Булбанк‘‘ месец май се превърна във време за големи придобивки. Първо банката спечели на публичен търг завода на ,,Техногипс‘‘, а сега се оказва, че по същия начин се е сдобила с половината мол на столичния булевард ,,Цариградско шосе‘‘. Става въпрос за търговските площи, върху които се помещава все още хипермаркетът на ,,Карфур‘‘.
Въпреки че тя е най-голямата и успешна в Европа, френската верига за бързооборотни стоки не успя да се нагоди към българските условия. След силния старт преи шест години и налетите десетки милиони евро огромните хипермаркети затварят един след друг. От над 20 търговски обекта денс под тази марка оперират само седем. Най-голям е този в търговския център The Mall, който бе изнесен за публична продан от частния съдия изпълнител Георги Дичев с начална цена на търга от 32 308 661 лв. с ДДС. Поради липсата на други претенденти, обезпеченият кредитор ,,УниКредит Булбанк‘‘ е придобила актива. Терена в мола е с обща площ от 15 008 кв.м., като включва търговска част, две лаборатории, пет складови помещения, техническо помещение, офиси и 9,54% от идеалните части на търговския център. Също така банката получава и половината от подземния паркинг с 1525 паркоместа, както и 57,26% идеални части от подземния паркинг заедно с правото на строеж.. Малко над 15% от дворното място също ще са на банката.
,,УниКредит Булбанк‘‘ще контролира електрозахранването на на целия търговски център , тъй като именно в обявените за продан площи се намира подстанцията от 110 КВ, заемаща площ от 708 кв.м.
,,УниКредит Булбанк‘‘е обезпечен кредитор на собствениците, които имат сериозни проблеми при погасяване на свите задължения и надали ще се занимава с търговия на дребно. В такива ситуации често срещана практика е кредиторите да придобиват активите на своите длъжници по схемата дълг срещу собственост, като при банките това носи две ползи.
Първата е, че те автоматично закриват един необслужван кредит, което им спестява начисляването на провизии по него и е актуален проблем предвид провеждания преглед на качеството на активите.
Втората е, че по този начин банките запазват стойността на бизнеса на придобитото предприятие, което е много по-ценно като действащо, отколкото като фирма, разкъсвана от кредиторите си и изпадаща в несъстоятелност. В същото време това позволява на банките да търсят изгодни оферти за препродажбата й.
Специално за магазина на ,,Карфур‘‘ в столичния квартал Младост нещата са малко по-сложни, поради факта, че няма изгледи собственика на търговската верига - ,,КМБ България‘‘ да възстанови бизнеса си. Причина за финансовите проблеми са оттеглянето на френската компания майка. Отначало в ,,КМБ България‘‘ гръцката Marinopoulos държеше 60%, а останалите 40% бяха на Carrefour Marinopoulos – съвместна фирма между същите групи – гръцка и френска.В средата на 2012г. французите се оттеглиха и ,,КМБ България“ стана изцяло собственост на гръцката Marinopoulos, която продължи да работи, чрез франчайз и да използва правата върху марката Carrefour за България , Албания, Босна и Херциговина, Хърватска, Македония, Черна гора, Сърбия и Словения. Явно гърците не са успели да се справят с бизнеса, за които свидетелстват и проблемите в другите страни.
Продажбата на хипермаркета в The Mall на практика ще сложи край на агонията на веригата у нас, тъй като това е ясен сигнал за малкото останали нейни доставчици, че за напред ще може да очакват каквито и да е плащания. А с тяхното оттегляне ще секнат и скромните постъпления от продажби, които все още се реализират.
|
КОМЕНТАРИ
|