|
Домашната соларна инсталация-добра инвестиция или авантюра
дата: 12/02/2016 13:02ч. 280
|
|
2 бр.
|
|
|
Във времена когато лихвите са ниски, а цената на недвижимата собственост оново върви нагоре, инвестициите в ,,домашна’’ електроцентрала, започва да звучи не толкова като екзотика, а като възможност. За съжаление въпреки голямото предлагане на световните пазари цената на соларните панели за сега остава непроменена заради антидъмпинговата политика и високата продуктова такса в България. Изграждането на централа с мощност от 5 киловата струва около 1300 евро на киловат, а такава с мощност до 30 киловата може да падне под 1000 евро, което означава че подобна инсталация може да се изплати за период от 9 до 12 години, когато е финансирана от собствени средства, като всяка централа има гаранция от производителя поне 10 години и според думите на Красимир Данаилов даже и след тези години тя работи без отклонения.
Разбира се домакинствата или предприемачите трябва да изготвят своя собствена сметка. ,,Нашата практика показва, че много рядко физически лица се впускат в авантюрата да монтират панели. Първо те трябва да приготвят 20%повече като първоначална инвестиция, защото за разлика от фирмите дължът данък добавена стойност. Освен това чисто административно по време на регистрационния процес на тях не се гледа с добро око.’’, коментира председателя на Българската соларна асоцияция Малинка Николова. Според решенията на Комисията за енергийно и водно регулиране токът от вашата електроцентрала ще бъде изкупуван на преференциална цена само за 1460 часа на година, като след това електроенергията ще се предлага на свободния пазар и преференциалните цени ще отпаднат. В този случай съпътстващите такси стават по-големи от генерираното и реално панелита работят на загуба и естествено при такава дългосрочна инвестиция се носи риска след години изкупната цена да стане по-неизгодна и това да удължи изплащането на инвестицията.
Монтирането на цялата централа като цяло отнема 2 дни, като далеч по-трудно е получаването на одобрението от съответната община, а за да се продава ток на ЕРП, трябва да се свържите с неговата мрежа, което също изисква време. ,,По закон би трябвало всичко да приключи за 3 месеца, но реално е изключено това наистина да стане.”, предупреждава Николова. Реалния срок е близо половин година, въпреки че има случаи, в които бюрокрацията продължава четири пъти повече. Така например ако в близост има паметник на културата, общината може да поиска да се сдобиете със становище от Министерството на културата, в което се твърди, че вашите панели не го засенчват. ,,Има и случаи, в които електрическия стълб е от другата страна на улицата и за да се свържете с мрежата, ви трябва оценка за въздействието на околната среда.”, добавя Николова.
На първо място трябва да се пресметна възможността на покрива, като се има в предвид, че стандартно един панел е с големина 1,6кв.м и е с мощност 250вата. Или за централа с мощност 5 киловата са необходими 20 панела, които да са удобно разположени, между тях да може да се минава и за да се положи съпътстващата инфраструктура са нужни 40 кв.м. площ. Но в случай че покрива е равен е необходимо двойно повече площ поради специфичното разположение на панелите спрямо слънчевата светлина.
,,Съпътстващите такси не са нещо, което може да спре човек, решил да инвестира в подобно начинание’’, коментира Димитър Стояное от ,,Соларпро’’. Като дял от инвестицията те не представляват голяма сума, но трябва да се има предвид, че администрацията навсякъде ще ви поиска пари. Около 30 лв. са необходими за заявлението при общината, а таксата за придъединяване към ЕРП е 70лв. Отделно трябва да си приготвите между 2 и 4% от стойността на инвестицията за разрешение за строеж, като заедно с това всеки месец трябва да изпращате протокол до Агенцията по енергийна ефективност, която обобщава всички дани и ги препраша на ЕРП-тата и за обработкат се начислява такса в размер на 20лв. Отделно се заплащат и други допълни елементи, които трябва да се монтират при присъединяването-електромери, прекъсвачи, ел.табло. За централите с мощност над 30 киловата се плаща и за телеуправление, монтирано за предотвратяване на аварии, чиато цена може да достигне до 4000лв. Отделно при самото производство ЕРП-то начислява свои такси-такса балансиране 2ст. на киловатчас, такса достъп около 1ст. и накрая от приходите ви се изваждат 5%, отиващи за Фонд енергийна сигурност. Отделно не трябва да се забравя, че дължите 10% данък върху дохода.
|
КОМЕНТАРИ
|