Евтини варианти за изпращане на пари от чужбина

дата: 05/04/2016 09:04ч.  Прочетена 372

   1 бр.   

Класическите банкови и небанкови преводи предлагат удобство на висока цена, но новите услуги за трансфер на пари все повече убиват този модел. Тази тема е с особена важност за България, която е сред страните в ЕС, получаващи по-голям дял от БВП под формата на т.нар. емигрантски преводи. Трансферите от работещи в чужбина българи по официални данни на БНБ са 900 млн. евро за миналата година, което е 2% от икономиката ни, а по някои оценки сумата е с 30% по-голяма.Реално, обаче, как да се направи удобен и евтин паричен превод се оказва сложна задача, изискваща собствено проучване.

Цената на извършването на международен банков превод от българска банка започва от минимум 15 евро и може да достигне три пъти повече, което е значителна сума, ако изпращате по-малко пари. Не малък брой банки у нас налагат такса на средствата, изпратени ви от чужбина. Например Уникредит Булбанк таксува входящите парични преводи с 0,1% (минимум 7 евро), Райфайзен банк с 0,07% (или поне 5 веро), а Пощенска банка с 0,1% (минимум 10 евро), което прави между 120 и 50 евро на година, ако ежемесечно получавате пари от чужбина. Въпроса е каква е причината за този разход и как би могъл да се избегне?

В САЩ, например, са разпространени много мобилни приложения като Vemo, Dwolla и Google Wallet, които са с такса по-малко от долар за превод. Неудобството идва от факта, че тези услуги са разпространени само на територията на страната. Друга добра новина е, че банките в ЕС разполагат със SEPA – единна платежна система, с която всички банкови преводи стават бързо и евтино. В САЩ, например, само за превод от щат в щат, таксата може да достигне 50 долара, а при междуграничен трансфер – още повече. В същия момент, европейските банки с модерното си оналайн банкиране не оставят много място на конкурентни стартиращи приложения на пазара на тези услуги. Проблемът е че SEPA е задължителна само за страните от ЕС и банки в страни като Чехия, Швеция и Великобритания са я приели и я ползват, за да предоставят по-добра услуга на клиентите си.

Това обаче все още не важи за българските банки, въпреки че те вече са включени в системата. Местните банки, по всичко изглежда, че ще започнат да използват масовата система едва на 31 октомври, когато е крайният срок, определен от ЕС за това. Причината за това отлагане е явно във факта, че няма достатъчно голям потребителски натиск и клиентите продължават да си използват старата система за междугранични преводи SWIFT, която е по-скъпа и по-бавна. Някои банки са с партньорски договори – например ,,Уникредит“ позволява да теглите без такса навсякъде в Европа от техен банкомат, а преводите между Volksbank и ЦКБ са без такса. Извън тези редки случай фактите не са толкова лицеприятни – например превод в мобилното приложение на Райфайзен банк до Германия би ви струвал 59 евро и 50 евро с ДСК, докато с приложението на Уникредит такава опция изобщо не е налична. От големите български банки, единствено ПИБ е с по-ниска такса за по-малките суми – преводите до 500 евро се таксуват с 2 евро. Точно поради тази причина, въпреки удобството да се използва директно банкова сметка, вместо да се използва допълнителна услуга, не е зле да се видят алтернативните й варианти.

По бърза алтернатива на банковия превод са дружествата за парични трансфери като Moneygram и Western Union, които вече разполагат и с мобилни приложения. При тях удобството е, че парите могат да се изтеглят до няколко часа от най-разнообразни места като банкови клонове, пощенски офиси, дори магазини, каси за плащане на комунлани сметки и други офлайн места. Това удеобство обаче е свързано с по-висока цена в сравнение с банковите преводи. Също така комисионата не е единственото нещо, което може да се наложи да платите, а и разликата в курсовете на валутите, която може да бъде със 7% по неизгодна от официалния фиксинг на БНБ, което от своя страна ще понижи значително покупателната способност на паричния трансфер. Подобна услуга се предлага от системата за разплащания Easy Pay, чието дружество за междугранични преводи се казва Fexopay.

PayPal е една от работещите системи за електрони разплащания в Европа, която отдавна се е утвърдила на пазара. При нея е необходимо човекът, на който изпращате пари да има акаунт в системата. Тук таксата е 3,4% и 0,35 евро от сумата, ако парите се дърпат директно от кредитна или дебитна карта. Друг вариант е да регистрирате и верифицирате картата, от която да прехвърляте пари от една сметка в друга безплатно в системата. За да се изтеглят парите обаче, те трябва да бъдат прехвърлени в банкова сметка, което оскъпява тренсвера с 2 евро, а целия този процес отнема 2-3 дни. От друга страна, в профила ви остава информация кога и колко пари сте изпращали, докато това удобство липсва при дружествата за трансфер на пари. Също така системата има мобилно приложение и всичко по трансфера на парични средства можете да правите в движение.

Сравнително нов начин за превод на пари е естонската система Transferwise, разработена от екипа, създал Skype. Системата работи на принципа на торент тракерите и е значителен конкурент на банките, независимо че като основа на преводите се използва банкова система, като нито един от тях не е международен, което смъква цената. Освен това компанията дава курс, който е изключително близък до този на БНБ – 1,9557 или 0,1% отклонение. Този метод за превод на пари обаче не може да се използва при спешност, но е идеален при регулярен превод на малки суми.

Cashwave е един български стартъп, който от миналата година се опитва да намери мястото си на пазара. Той е насочен към по-възрастните потребители и вместо да се изпращат пари от чужбина, той издава ваучери за пазаруване в хранителни и други магазини на определена стойност у нас. Ваучерите могат да се получат на място в клон на Български пощи, които разполагат с 3000 на брой клона в 2500 населени места. Такста за издаването на ваучерите е 3,60 независимо от сумата, поради факта че основните разходи се плащат от компаниите, в които се приемат. Изпращането на парите може да се извърши от дебитна или кредитна карта  безплатно, а също така и през PayPal срещу 5 лв. на всеки 400 лв. 

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

ДРУГИ ИНТЕРВЮТА И СТАТИИ

     

Силите на НАТО се разширяват стремително в Европа

Това е неоспорим факт и срещата на върха във Варшава го потвърди. Руското Министерството на Отбраната съобщава, че в Полша и Прибалтийските Републики, в непосредствена близост до границите на Русия, практически е разположена цяла дивизия на ВС н...

23/04/2018 08:04 ч.

Комбинацията от джинджифил и чесън помага в борбата с наднорменото тегло

Комбинацията от джинджифил и чесън помага в борбата с наднорменото тегло...

20/03/2018 13:03 ч.

САЩ разширяват списъците със санкции за Русия

Преди по-малко от месец, на 20 февруари бяха отбелязани четиригодишните първи санкции, които САЩ наложи на Русия във връзка с кризата в Украйна. Те бяха свързани с Майдан, после с Крим, а след това с положението в Донбас. Сега САЩ въвеждат нови и нови...

07/03/2018 00:03 ч.

(Без)Опасни ли ще бъдат Зимните Олимпийски игри 2018 в Пьонгчан

(Без)Опасни ли ще бъдат Зимните Олимпийски игри 2018 в Пьонгчан...

11/01/2018 13:01 ч.

Свастиката - древен символ или нацистки знак

Свастиката - древен символ или нацистки знак ...

28/11/2017 10:11 ч.

Местни инвеститори купуват терена на Каменица в Пловдив

Местни инвеститори купуват терена на Каменица в Пловдив...

05/09/2017 16:09 ч.

Philip Morris модернизира фабриката си в Румъния

Philip Morris модернизира фабриката си в Румъния...

27/07/2017 16:07 ч.

Тя е красива, обожава йога и пилотира Boeing

Тя е красива, обожава йога и пилотира Boeing...

25/07/2017 15:07 ч.

44% повече пътници на летище София

44% повече пътници на летище София...

24/07/2017 13:07 ч.

 

 

 

Виж всички интервюта и статии

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама