|
Финансовата грамотност на децата или как да си отгледаме „милионер“
дата: 13/10/2015 09:10ч. 259
|
|
1 бр.
|
|
|
Всеки от нас желае детето му в обозримо бъдеще, когато то вече е самостоятелен възрастен, да не живее от заплата до заплата. Ние ще се опитаме дадем съвет как да възпитате децата си, така че те да са финансово грамотни, а един ден …защо не и милионери!
Добре е още в ранните години, да помогнем на малчуганите да се научат как се печелят пари, и как да накарат парите да работят за тях.
Колко да са джобните, които да даваме на бъдещия "богаташ"?
Обикновено семейството само трябва да прецени това, съобразно приходите в домашната хазна. Например, ако отделяте 240 лева на месец, това означава,че ще давате на детето си по осем лева на ден.
Добре да му създадем фонд "Инвестиции", който ще му осигури например пари за образование или за подходяща инвестиция. Направете и фонд "Цел", която да го научи да осъществява мечтата си като например покупка на някоя по-скъпа вещ, като колело или лаптоп.
На около десет години малчуганите вече могат да възприемат спокойно финансовите уроци. Това е времето, когато трябва да обясним с по-достъпни за децата определения какво е бюджетирането, примерно че приходът представлява парите, които влизат в джоба ти, а разходът - парите, които излизат от него. Можете и да сключите финансово-договорни отношения с него.Например, допълнителни ангажименти срещу заплащане. Накарайте детето да изпълнява част от домашните задължения, срещу символично заплащане, като например да изхвърля боклук, да мие кола, да разхожда кучето, като му се даде възможност да договоря с родителите си цената на труда си. Така детето придобива предприемачески дух и изгражда умението да води преговори.
Пътят към финансовата свобода
Той до голяма степен се определя от това доколко ще успеем да впрегнем за себе си парите, ресурсите и времето на другите хора. Трябва да имаме финансовата грамотност, за да можем да умеем да ги накараме да ни позволят да ги ползваме.
За тази цел трябва да знаем кои заеми са добър кредит, кои - лоши, какво е пасивен доход - например наем от апартамент, и как покупката на жилище да превърнем в актив, а не в тежък пасив.
Бихме могли да обясним на детето, че ако целта му е да отиде на кино, може да заеме пари от приятел, но също така приятелят му може да купи билет, и пак да отиде на кино. В първия случай то ще използва парите на нашия приятел, а във втория - ресурса на нашият приятел . Така ще го научим на умението да организира екипи, които биха му помогнали да изгражда бизнес системи, които да превръща в успешен бизнес в бъдеще.
Бъдещето на младежите в България
Според извършено националното представително изследване сред младите хора у нас, повече от една шеста планират да започнат собствен бизнес. Близо 4 на сто вече са започнали бизнес и същият дял са опитали да стартират такъв, но неуспешно. Около половината млади хора нямат намерение да се впускат в самостоятелни бизнес начинания.
Младите хора, жените и хората от етническите малцинства,трябва да получават специално внимание и помощ, за да създадат, разработят или разширят фирма или предприятие.
На икономическо ниво фирмите, създадени от студенти, въвлечени в предприемаческо обучение, имат по-висок доход и по-високи печалби. Доказано е, че фирмите, създадени от такива студенти, наемат повече хора и имат по-добри шансове за разрастване. Също така, те изпъкват като иновативни, а що се отнася за модерните технологии, те са от първите, готови да ги усвоят. В допълнение, те са по-разнообразни в избора на бизнес сферата на дейност, в която се развиват.
|
КОМЕНТАРИ
|