|
Най - добре платените български спортисти
дата: 21/07/2015 00:07ч. 470
|
|
1 бр.
|
|
|
Представяме ви топ 10 на най - скъпо платените български спортисти за последното десетилетие. Избран е този период на време, защото е умерено дълъг срок, подходящ да се направи точна преценка за финансовото състояния на даден човек. Ако се върнем още по - назад във времето вероятно също ще открием добре платени спортисти, но то във професионалния спорт тече много бързо. Времето от 90-те години на миналия век и второто десетилетие на този са коренноразлични. А от друга страна изграждането на класация на базата на една година няма как да даде обективна картина. Голяма част от десетката са спортисти, които или са сложили край на кариерата си, или са към края й. Има и нови звезди на българския небосклон, които къде по - бързо, къде по – бавно напредват с приходите.
Създаването на класацията на доходите става въз основа на изследването на много източници информация като:
• Официална информация от АТР за доходите в тениса
• Разговори с мениджъри и треньори в отделните спортове
• Информация от медийни публикации
• Информация от специализирани издания за нивата на рекламните договори
• Информация от японската сумо асоциация за заплатите в сумото.
Номер 10
Матей Казийски
Доход:-7 млн. лв.
Безспорно най - качественият и добре печелещ български волейболист. Неговата годишна заплата в „ Тренто“ е между 300 и 500 хиляди евро. В разглеждания периоди той има един престой в Динамо, два кратки престоя в катарския „Ал Раян“.Най - успешната му година е в „Халкбанк“ През 2014 се връща в италианския клуб, който в момента е с доста свит бюджет.
Номер 9
Цветана Пиронкова
Доход: 8 млн. лв.
Най - добрата тенисистка е с трайно присъствие в световния топ 50. За едно десетилетие тя е заработила близо 6 млн. лв. от наградни фондове. С достигането си на полуфинал и четвъртфинал на „Уимбълдън“ през 2010-2011 г., както и от първата си титла при професионалистите – в Сидни през 2014 г., тя получи най - солидните си чекове. 27-годишната Пиронкова има 351 победи в 609 мача на сингъл от дебюта си в турнира WTA през 2002 г. Приходите й извън наградните фондове се оценяват на 2 млн. долара.
Номер 8
Калоян Котоошу
Доход: 8.5 млн. лв.
Срещу заплата от 400 лв. българският сумист започва кариерата си в Япония. След девет поредни години, в които носеше ранг озеки - втория по сила в този спорт, той се“пенсионира“. Дълги години заемаше четвърто място сред най – добре платените сумисти.
Месечната му заплата е достигнала 750 лв. освен от нея състезателите в този спорт печелят от наградните фондове на турнирите, специални награди и индивидуални премии за спечелването на отделни мачове.
Отскоро Котоошу е треньор и се подвизава в страната с ново име - Наруто. Той е четвъртият чужденец, получил треньорски лиценз по сумо е Япония.
Номер 7
Валери Божинов
Доход: 12,5 млн. лв.
Преди десетина години, в зората на кариерата си, той беше един от най – обещаващите футболисти. На 15 става най - младия чужденец в италианската серия А. В разглеждания период българинът игра в „Ювентус“,“Манчестър сити“, “Парма“, „Верона“, „Личе“, “Спортинг“, „Личе“, “Левски“, а сега са „Терена“. Само похарчените трансферни суми за него надхвърлят 50 млн. лв.
В Италия годишната заплата на футболния нападател варираше между 1.5 и 1.8 млн. лева, докато в „Манчестър сити“ – 2.5 млн. лв. В началото на 2015 г. стана ясно, че ФИФА е осъдила „Спортинг“ да изплати на българина 1.15 млн. лв. като обезщетение, че прекрати договора му. След скандалите в португлаския клуб нападателят играе срещу значително по - ниски суми .
Номер 6
Благо Георгиев
Доход: 13 млн. лв.
След като изкарва няколко периода по наем в „Алавес“ и „Дуисбург“ между 2006 и 2008 г. футболният полузащитник успя да се утвърди в руското първенство, където освен сред най - силните играчи беше и любимец на собствениците им.
В началото на 2009 преминава в „Терек“, където на сезон получава 1.8 млн. лв. През 2012-а пък подписва договор с „Амкар“ срещу годишно възнаграждение от 2.7 млн. лв.След кризата на отбора през 2013-а Георгиев продължава кариерата си в „Рубин“(Казан), където също получава солидна заплата .
Номер 5
Веселин Топалов
Доход: 13.5 мнл. лв.
Българският гросмайстор повече от 15 години е сред най - силните шахматисти в света. Топалов бе основна фигура в българските турнири „Мтел мастърс“. 30% от приходите му идват от рекламни договори, а останалите – от състезателна дейност.
Българският гросмайстор стана шампион през 2005 г., а след това имаше два мача за световната титла. Въпреки, че не победи, Топалов спечели от тези срещи общо 2.5 млн. лв. Четиридесет годишния българин продължава да е в ранг листата на на ФИДЕ, а миналата година бе класиран девети измежду най - добре печелещите в шахмата с годишен приход от 700 хил. лв.
Номер 4
Григор Димитров
Доход: 13.7 млн. лв
Това е най - младият български спортист в класацията. 23-годишният тенесист е заработил малко над 9 млн. лв. само от наградните фондове на турнирите.
Това, което отличава младата българска гордост от останалите наши спортисти е, че той има потенциала да печели повече пари от марктетинг. Той продължи договора си с американския спортен гигант Nike, което му носи 2.2 млн. лв. на година. През 2014 сключи пет годишен договор с Rolex срещу 4.5 млн. лв. В България рекламира минералната вода „Балдаран“, участва и в рекламната кампания на мобилния оператор „Теленор“. През същата година заема пето място в класацията на Eurosport I SportsPro за спортисти с най - голям търговски потенциал в света и изпревара звезди като Меси и Фетел.
Номер 3
Стилян Петров
Доход: 32 млн. лв
Сърцатият полузащитник трябваше да прекрати кариерата си през 2012 г., след като беше диагностициран с остра левкемия. Шест годишният му престой в „Астън Вила“, където той премина от „Селтик“ срещу 17 млн. лв.през 2006 г. е достатъчен, за да заеме третото място в тази класация. Носител е на капитанската лента, което се случва за пръв път на български футболен играч във Висшата лига. През 2009 г. подписва нов четиригодишен договор с „Вила“, което му носеше годишно възнаграждение от 8 млн. лв.
Номер 2
Мартин Петров
Доход: 34 млн. лв.
В последните десет години играе за „Атлетико“ (Мадрид), „Манчестър Сити“, „Болтън“, „Еспаьол“ и ЦСКА. Само за три годишният си престой при „гражданите“ е заработил близо 20 млн. лв. През 2010 г. играта му за „Болтън“ му носи седмично възнаграждение от 87 хил. лв. В „Еспаьол“ се подписваше срещу 90 хил. лв. на месец, а последната година от съзтезателната му кариера в ЦСКА - 15 000 лв. на месец.
Номер 1
Димитър Бербатов
Доход: 70 млн. лв.
Най богатият български спортист на всички времена. В разглеждания период е играл осем години и половина във Висшата лига на Англия. Българинът бе най – скъпия играч на „Фулъм“ с г централният нападател премина в „Монако“. През лятото на 2006 г. подписва с „Тотнъм“ срещу 32 млн. лв и прекарва там две години, които са му донесли близо 10 млн. лв само от заплати. Последва трансфер за 82 млн. лв в „Манчестър Юнайтед“.
Въпреки че е един от най – известни наши сънародници Бербатов имаше ограничено рекламно присъствие. За България участва в реклама на ПИБ. Част от средствата си предоставя на фондацията за млади таланти, носеща неговото име.
|
КОМЕНТАРИ
|