|
Управляващите се готвят да възцарят "Булгартабак" в продажбите на цигари
дата: 15/10/2013 13:10ч. 389
|
|
1 бр.
|
|
|
Ограничения в местата за продажба има само в две европейски държави – Швеция, където цигарите и алкохолът са запазена територия само за държавния монопол, и в Унгария, която наскоро въведе скъпи лицензи за цигари.В Брюксел ,Холандия и Германия тютюневи изделия могата да се купят от всеки супермаркет, бензиностанция и ресторант. В България се готви проект за пълна забрана за продажбата на цигари в хипермаркетите , магазините , ресторантите и бензиностанциите. Идеята на законодателството е да се бори с контрабандата на цигари. Търговците ще трябва да отговарят на множество изисквания за чисто кредитно, съдебно и данъчно минало. При приемане на проекта, тютюневите изделия ще се предлагат само на специализирани места , посочени след конкурс от Националната агенция по приходите.
След като"Булгартабак" чрез търговската си фирма си уреди да отвори павилиони на топ местата за търговия в множество градове, изведнъж на управляващите им хрумна, че цигари е редно да се продават само в подобни будки. В проектозакона е записано, че в павилионите за тютюневи изделия ще могат да се продават само цигари, вестници, списания и спиртни напитки. Проектът е разработен във финансовото министерство и явно ще следва пътя през съгласуване с останалите ведомства и одобрение от кабинета. Ако не - вероятно ще бъде внесен от някой депутат между първо и второ четене на проекта в ресорната комисия.
Проектът засяга пряко бизнеса на производители, дистрибутори и всички търговци на дребно. Според тях това засяга бюджета, пазара, потребителите, търговските обороти на множество обекти, ще увеличи контрабандата и ще облагодателства само избрани вериги павилиони. Ако предложението бъде прието, готовата мрежа павилиони Lafka ще получи парламентарен подарък – почти пълен монопол. Обектите в които ще се продават цигари, ще спаднат от близо 20 хил. в момента, на около 1000. И според прогнозите на участниците на пазара, ограниченото предлагане ще предизвика ръст на нелегалната търговия.
Търговците учатващи в конкурсите за продажба на цигари, ще трябва да отговарят на определени критерии. За момента са посочени само базовите критерии към кандидатите: да са представлявани от лица, които не са в производство по несъстоятелност или ликвидация, не са осъждани за престъпления от общ характер, не са били членове на управителен или контролен орган или съдружници във фалирало дружество с неудовлетворени кредитори, не са участвали в дружество, на което е отнет лицензът за търговия с цигари през последните две години. Освен това фирмите не трябва да имат ликвидни и изискуеми публични задължения, събирани от НАП, и да притежават собствени или наети обекти. Всичко това няма да важи за обекти в населени места, където живеят под 300 души или такива, разположени във високопланински и трудно достъпни места. Проектът предвижда промяна в режима – разрешенията да се издават от НАП вместо от Агенция "Митници".
„Lafka“ е най-мащабната верига на един собственик, при това много пъти по-голяма от всички останали. Магазините за храни и хипермаркети са най-силният канал за продажба (над 50%) , за бензиностанциите се падат около 7% от търговията на дребно с тютюневи изделия, т средно 30% от оборота. Според анализаторите на цигарените компании, ако новият проект бъде приет, изкуствено ще се пренасочат поне 70% от продажбите на цигари. В момента легалният пазар на цигари е за около 2.6 млрд. лв. годишно, като над 80% от тази сума са акциз и ДДС. Експертите оценяват нелегалния сегмент на поне 500 млн. лв. Цигари с бандерол се продават на общо около 20 хил. места.
Според Йордан Матеев, директор на Сдружението за модерна търговия, за да се заплаща акцизът, няма причина да се премахват продажбите на тютюневи изделия от верига хипер- и супермаркетите. Те имат директна връзка с НАП. Той допълва , че никога не е правена оценка на въздействието на ограничаването на местата за търговия с цигари и не вижда ползи от проекта. Достъпът на пълнолетните пушачи до продукта не трябва да бъде затрудняван, за да не се създават опасности от ръст на незаконната търговия.Според председателя на бюджетна комисия, когато обектите са малко на брой, ще се контролират по-лесно и ще се ограничи контрабандата. Всъщност, ако има нелегални цигари, те не се продават в лицензиран обект и това е ясно на всички. Ограничаването на местата за продажба е политика, която ще има много негативни ефекти и чисто пазарните механизми ще бъдат разтурени. Много вероятно е то да е в интерес на компания, която развива и контролира такъв тип обекти – за продажба на цигари и вестници". От финансовото министерство не коментираха дали изобщо предвиждат такава промяна.
Представителите на българските цигарени компании не успяха да коментират проекта до редакционното приключване на броя. Чуждестранните производители също се оказаха не наясно с готвените промени.
|
КОМЕНТАРИ
|