 |
Успелите жени в бизнеса по света и у нас
дата: 19/05/2014 00:05ч. 1697
|
|
8 бр.
|
|
|
Жените винаги са били част от производствения процес в България и именно това им помага да се утвърдят като добри мениджъри, казва Жанет Попова. Тя е на ръководното място на семейната компания за производство на медицинска техника „Амет” близо 20 години. Тя е доказала, че професионалният успех се постига чрез баланса между работата и семейството. Заедно със съпруга си Теодор Попов през 1995 година решават да заложат на частния бизнес. Решават да привлкекат инвеститор за създадения от тях апарат за електрохирургия. Спират се на предложението на немската компания Berchtold. Така се заражда „Амет”. Жанет Попова не крие, че както всяко начало, и тяхното е било трудно. Препятствията са били свързани основно с покриване на високите немски критерии и стандарти за качество. А през последните години иновациите в областта на медицинската техника са във фокуса на екипа на „Амет”. Попова е категорична: „Печелим клиенти с качество и с предлаганите от нас сервизни услуги, които ни отличават ит останалате играчи на българския пазар”.
Елена Немцова споделя, че „Мотивацията е най-добрият гарант на успеха”. Вече 22 години тя се занимава с образованието на деца и е основател на училище „ЕСПА”. Към това я подтикнала липсата на качествено образование дори за собствените й деца. Тя споделя, че отправна точка в нейната кариера на предприемач винаги е бил допирът с изкуството, който е от изключителна важност за възпитанието на всяко дете. Успехът на човек се корени именно в това да открие в ранна възраст какъв е неговия талант. А що се отнася до бизнеса, Елена Немцова твърди, че предприемачеството е за силните хора, без значение какъв пол са. За да е успешен един екип, на първо място се поставят хармоничните отношения между хората, нужно е да царят разбирателство и обич. Тя издава, че е нужен и респект към управляващия. Самата тя държи много на поддържането на дисциплина. Бизнес дамата споделя бъдещите си планове. Възнамерява през следващите 10 години да създаде франчайз модел на училището.
Цветелина Николова разказва за пътя на кариерното си израстване. Започва като търговски представител, след това работи като търговски директор и днес заема поста изпълнителен директор на Катаржина Естейт. Тя е сред неголемия брой жени в сферата на винопроизводството. Пътят й към успеха е осеян с предизвикателства. Споделя, че неведнъж на важни бизнес срещи е била единственият представител на нежния пол. Въпреки това, след доказване на качествата и способностите, хората престават да правят разграничението „мъж-жена”. Цветелина Николова успешно успява да балансира между кариерата и семейството. Радва се на силната подкрепа на своя съпруг, но и понася някои негативи на високата позиция, която заема, а именно ограниченото свободно време. Дамата разказва за всички медали, призове и отличия на винарска изба Катаржина Естейт. Тя е напълно убедена, че „успехът на всяка жена се крие във високия професионализъм”.
Любовта и бизнесът отвеждат Мариела Пресман в Холандия, където тя става съдружник в компанията за селекция с дейност на четири континента. Тя пренася ноу-хауто в България и работи за създаване на подобрен вид маслодайна роза. Розата цифти няколко пъти в годината и цветовете й растат навън от храста, така че може да се берат механизирано. Бизнес дамата разширява дейността на фирмите Pressman в Еквадор, Колумбия и Индия, запазва ги след смъртта на съпруга си Пим Пресман – „един от най-големите стратези на бизнеса с цветя в света”. Мариела Пресман описва работата си така: „това е тежък бизнес, мъжки бизнес, започваш деня от полето и завършваш при адвокатите, банките и финансистите”. Пресман е семейна компания, основана от дядото на Пим. Потомците му развиват дейснотта и извеждат Pressman „между лидерите в Холандия за селектиране на 5 вида растения – гербери, рози, хризантеми, карамфили и аклстромерия”. Розите им държат 25% пазарен дял от всички рози, предлагани на холандската борса за цветя. С голямо вълнение Мариела Пресман разказва за успехи на компанията, за партньорствата с другите държави, за сътрудничестата с други фирми. „Работехме централизирано и обслужвахме четири континентални връзки”, споделя Пресман. Дамата е категорична: „Могат да ми вземат фирмата и да ми спрат парите, но не могат да ми вземат контактите, опита и ноу-хауто, което си остава в семейството”.
Най-успешният офисен проект на Таня Косева-Бошова е назначаването й за главен изпълнителен директор на Европейския търговски център. Тя не скрива гордостта си и признава, че това е голям комплимент за нея като жена, имайки предвид, че в развитите пазари, това е предимнио мъжки бизнес. Г-жа Бошова разкрива и чисто женските качества, които са й от ползва при воденето на преговори – усетът за хората. Много често именно личните отношения, репутацията и доверието са ключови, за да се сключи една сделка. И отново се засяга въпросът за семейството. Тя също намира оптималната среда и успява да отдели време за съпруга и прекрасните си деца. Казва, че само когато има баланс между кариерата и семейството една жена може да се чувства пълноценна и успешна. Сега основната цел на Таня Косева и колегите й от бранша е да направят пазара на недвижими имоти атрактивен и справедлив. Като за финал тя издава и формулата на успеха. Крие се в умението за работа с хора – колеги, партньори, клиенти; не може да жънеш успехи в дългосрочен план, ако не въвличаш хората около себе си, да ги убеждаваш, да ги караш да изпитват доверие.
В центъра на управленската си философия д-р Красимира Чемишанска поставя хората. Като задължителни елементи на успеха тя поставя взаимното уважение, честните и открити взаимоотношения, желанието за развитие, стремежът да ставаш по-добър, по-адекватен на промените. Повече от две десетилетия тя работи за водещи иновативни мултифункционални фар,ацевтични компании. Д-р Чемишанска описва себе си като позитивен човек, обича предизвикателствата и влага страст в това, което прави.
Професионалист с повече от десет години опит в областта на проектирането и строителството на офис сгради, жилищни комплекси и пасивни къщи, участвала е в редица проекти с национално значение, семейна и майка на две деца.
Името й е Дарина Върбанова. Архитект Върбанова признава, че проектирането и строителството са сфери, където е на лице повече мъжко присъствие, но това е възможност да изпъкне добре свършената работа на една дама. Тя е основала компанията Construction Management Group, занимаваща се с проект мениджмънт и инвеститорски контрол в строителството, също с провеждането на търгове и подбора на изпълнители. Архитект Върбанова издава начина, по който успява да зареди с ентусиазъм служителите. Споделя, че за да са мотивирани хората, те трябва да участват в определянето на целите, така важността им е осъзната от всички. Един от най-добрите мотиватори е личният опит и неуморната работа, която създава усещането за сработен екип. Фактор, който оказва своето влияние е и добрата офис атмосфера. Бизнес дамата е избрала да подхожда малко по-консервативно към бъдещите си планове в личен и професионален план. Нужна е последователност, за да се разчита на устойчивост във времето. Именно той е най-добрият съдник за постигнатото.
Г-жа Трайкова е съосновател и вече 22 години управлява един от лидерите в месопреработката „КФМ”. Споделя, че поглеждайки назад във времето е горда с успехите на компанията, но и съзнава какво е пропуснала по трънливия път към „успеха”. Определя себе си като „безумен работохолик”, а за нея бизнесът е опит, от който не може да се откаже. Като най-голямо признание, г-жа Трайкова посочва факта, че „КФМ” е сред първите от бранша и е единствената фирма, известна най-вече с висококачествените си продукти. Обратната връзка с доволни клиенти винаги е била повод за радост. С леки нотки на огорчение, дамата споделя, че продължаваме да живеем в един мъжки свят, където жените трябва да вложат много повече усилия, за да са на равнището на успелите мъже. Твърдо вярва, че преди да бъдеш мениджър, трябва да си успешен лидер. Това може да постигне само емоционално богат човек. Тя е категорична, че в бизнеса трябва да бъдеш мъжко момиче, което буквално означава, че трябва да спечелиш доверието и уважението на мъжката част от човечеството.
Румяна Босева, управител на Aon, е избрала формирането на силен и мотивиран екип като приоритетна стратегия. Мотивацията има пряко отражение върху бизнес резултатите. От направено проучване става ясно, че не заплащането е водещ фактор, а кариерното развитие, признанието. Бизнес дамата е на мнение, че в България има достатъчно толерантност, когато става въпрос за равенството между половете. Резултатиете са зависими повече от персонални качества и лична мотивация, отколкото от пол. Г-жа Босева счита, че трябва да се направи всичко възможно да се задържат младите хора с хъс за работа в страната ни. Тя напълно осъзнава, че една от главните задачи на мениджъра е да развива потенциала на служителите си. Схващането, че мениджърът трябва да знае повече от подчинените си е много неправилно. По-важната му цел е да създаде симбиоза между хората.
Успехи се постигат без особени затруднения, когато кариерата не е самоцел, а натрупване на познания в съответаната област, споделя Ренета Петкова, старши съдружник в CMS Cameron Mckenna. Разказва за най-големите предизвикателства в живота си. С първото се справя, когато е едва на 24 години, а е назначена за генерален директор на правната дирекция на една от най-големите български банки. Работила е и в БНБ като юридически съветник на Управителния съвет. Ключовите фактори за успеха според нея са постоянството в поддържането на високо ниво, развитието на комуникационните и медиаторските умения. От особена важност е осъзнатата отговорност към клиента – на нея се гради репутацията. Ренета Петкова дава съвет на жените, които имат желание да се реализират в тази сфера. Ако дамите искат да бъдат приемани като равнопоставени на най-добрите специалисти в правото, трябва да знаят, че успехът е плод на упоритост и непрекъснато поддържане на знанията.
Илиана Паунова е генерален мениджър на GlaxoSmithKline България от 1997 година. В компанията жените с управленски позиции не са изключение. Универсалното правило за мотивирането на екипа е, че на първо място да има доверие. Така хората ходят с удоволствие на работа, а не по задължение, тъй като без мотивация всички проекти са обречени на провал. Г-жа Паунова обръща специално внимание на младите таланти в компанията, средната възраст на служителите на компанията е 35 години. Тя разкрива трудностите в бизнеса. Едно от най-големите предизвикателства е как да се намери балансът, така че трудностите да се превърнат от препятствие във възможност пред екипа. Илиана Паунова силно вярва на стратегическите партньорства, а не на стратегическите войни.
Търсейки баланс между кариерата и семейството, Калина Петрова приема още едно предизвикателство – създава магазин за натурална козметика. Идеята се ражда преди четири години, когато излиза в майчинство и иска да се откъсне от динамичната си професия в сферата на връзките с обществеността. Развитието на частен бизнес Калина приема не като кардинална промяна, а по-скоро естествено развитие. На място под ръководството на екипа на магазина и на богатия избор от специализира литература и ресурси от етерични и базови масла всеки е добре дошъл да експериментира. Калина Петрова определя мисията на магазина си и като образователна. Тя казва, че „когато работиш с любов, нещата се случват с лекота и замах”.
И в световен мащаб …
Шерил Сандбърт е от групата на не многото жени, които са допринесли по някакъв смислен начин за своето състояние, а не са го получили като наследство. Тя е новопоявила се милиардерка от Facebook, която иска повече жени да я последват. Заявява в едно свое интервю, че е „истински оптимист” по отношение на диалога и дебата, предизвикани от нейната книга, която подтиква жените професионалистки да влагат много повече енергия в кариерата си. Съветва ги да не обръщат внимание на обидите, когато се издигат и имат успехи. Друг ценен съвет е да намерят партньор, който да споделя с тях грижите за дома и децата. Състоянието на Сандбърт се оценява на 1,05 млрд. долара.
Фолоруншо Алакиджа е дъщеря на богаташ, който имал осем съпруги и 52 деца. Тя е първата жена милиардер в Нигерия благодарение на собствените си петролни активи. Създава Supreme Stitches – нигерийски моден лейбъл, ориентиран към клиентите от висшата класа. През 1993 год. правителството й дава права за сондажи за петрол върху площ от 620 хил. акра. По-късно Алакиджа създава Famfa Oil. Състоянието й е 2,5 млрд. долара. Ето какво казва тя за съдбата си: „Влизането ми в този (петролния) бизнес в божа работа. Господ е искал точно по този път да ме поведе".
Денис Коутс още като ученичка работи при баща си и води сметките в неговите пунктове за залагания. Учи за счетоводителка и по-късно поема някои от пунктовете. Днес тя съвместява с брат си Джон длъжността главен изпълнителен директор на фирмата за онлайн залагания Bet365 и е най-големият акционер в нея с дял от 50,3%. Състоянието й от 1,6 млрд. долара идва главно от нейния дял в частната компания за залагания и от дивиденти, спечелени от над 13-годишната дейност.
Модната познавачка Аерин Лаудер Зинтърхофър, предизвикала интерес, признат спец по стил влиза в класацията на богатите благодарение на растящата стойност на дела й в Estee Lauder. Компанията е основана от баба й и е оценявана на 10 млрд. долара по продажби. През 2012 год. тя пуска своята едноименна линия Аерин, като започва с грим, а вече е добавила и парфюми, аксесоари, бижута и дори окраса за дома. Тя е омъжена за своя любим Ерик Зинтърхофър, който е основател на инвестиционни фондове Seaрchlight Capital. Богатството й възлиза на 1,1 млрд. долара. Нейна любима мисъл е: „Не стигнах там, където съм, само с желание и с надежди, а с много работа”.
Внучката на легендата на козметиката Есте Лаудер – Джейн Лаудер става през миналата година най-младата американска милиардерка, след като получава акции от семейната козметична империя. Новият й пост като президент на глобалния бранд бележи кулминация в 18-годишната й работа в компанията на покойната й баба. Състоянието й е оценено на 1,15 долара.
Сандра Ортега Мера е дъщеря на собственика на корпорацията за облекло Inditex. Амансио Ортега е третият по богатство човек в света. Сандра Мера заема по-скоро, отколкото очаква мястото на майка си Розалия Мера, която починала по време на семейна ваканция. Тя е омъжена, има три деца и живеят в Ла Коруня, град в областта на Галисия. Богатсвтото й е 6,1 млрд. долара.
Кари Перодо е вече известен топмодел, когато в началото на 1970 год. среща френския предприемач Юбер Перодо. Скоро се женят. Те са основатели на Perencо, която е една от най-големите в света семейни петролни компании с годишни приходи от около 6 млрд. долара. Съпругът й умира през 2006 годин. по време на преход пред Алпите. Наследстото е разделено между Кари Перодо и трите й деца, като дяловете им не са установени точно. Приблизително състоянието й е 10 млрд. долара.
 |
КОМЕНТАРИ 
|