|
В битка за бронзовия медал
дата: 09/10/2013 00:10ч. 372
|
|
1 бр.
|
|
|
Мобилната битка на Nokia като че ли приключва. Това слага край на цяла една епоха в телекомуникационната индустрия. Сблъсъкът обаче тепърва предстои за Microsoft, която ще използват пълните ресурси на финландците. С покупката на най-апетитната част от Nokia технологичният гигант от Редмънт предприема рисков ход, като директно се захваща с производство на телефони.
Преквалифицирането на компанията от основно софтуерна в разработчик на продукти и услуги обаче крие рискове и поставя под въпрос досегашния бизнес модел. Купуването на мобилния бизнес на Nokia за 5.4 млрд. евро също така ще ограничи потенциалното преструктуриране на Microsoft. В този контекст трябва да се отбележи, че покрай сделката в Редмънт се завръща вече бившият ръководител на Nokia Стивън Елоп, който е един от най-спряганите варианти да замести Балмър. Дори и да не стане изпълнителен директор, той ще отговаря за новия мобилен бизнес на технологичния гигант.
Стратегическото споразумение от 2011 г. между двете компании се оказа недостатъчно, за да могат те да бъдат адекватна конкуренция на Google и Apple чрез мобилната платформа Windows Phone. Съюзът с Nokia явно не беше достатъчен, за да се постигне максимално добра интеграция между хардуера и софтуера, работещ под Windows Phone.Има и друг момент – финландската компания не е в добро финансово здраве - независимо от временнoтo стабилизиране нейните възможности да набира свежи оперативни средства бяха крайно ограничени. Колкото повече има опасения тя да колабира финансово, толкова повече на дневен ред стоеше възможността за продажба. С придобиването на мобилния бизнес на Nokia технологичният гигант от Редмънт окончателно обръща гръб на тясната си софтуерна специализация. Той дори се превръща във втория по големина производител на мобилни телефони в света и едноличен лидер при смартфоните под платформата си Windows Phone с пазарен дял от 87%.
Сделката за Nokia крие своите опасности. Още пoкрай сътрудничеството на американската и финландската компания другите производители на смартфони започнаха да предлагат все по-малко модели с Windows Phone. Сега, когато Microsoft контролира почти целия сегмент, това съвсем ще демотивира другите компании като Samsung, HTC и Huawei, които може окончателно да загърбят платформата и да оставят редмънци самиЗатварянето на технологичния кръг – производител на хардуер, разработчик на софтуер и контрол на приложенията – от страна на Microsoft означава, че компанията започва да преразглежда основния си бизнес модел, който превърна Windows в доминираща платформа при персоналните компютри. Концепцията на основателя на компанията Бил Гейтс е да продава определен софтуер, предназначен за различни устройства, разработени от много производители.Сегашната реалност при смартфоните е в пълна противоположност – съществува тясна интеграция между хардуера и софтуера. Проблемът е, че в перспектива нещата могат да се обърнат и пазарът за мобилни устройства да наложи много близки (почти стандартизирани) хардуерни изисквания и тогава Microsoft отново ще е в губеща позиция. За сметка на това Google са в много удобна ситуация. Интернет компанията предоставя лицензи за Android и същевременно предлагат собствен или брандиран хардуер.
Придобиването на мобилния производител се вписва перфектно в новата стратегия и реорганизация, която Балмър обяви през юли. В нея се намекваше, че Microsoft ще стане технологична компания с широко портфолио – от писане и предлагане на софтуер до произвеждането на собствен хардуер от всякакъв калибър, смартфони, таблети и др. Инвестиционният фонд ValueAct, който се присъедини към борда на директорите на Microsoft, намекна преди време, че технологичният гигант има бъдеще основно като разработчик и разпространител на софтуер, а не като харудерен играч. "През следващите три години Microsoft може да се превърне в най-голямата облачна компания в света", заяви през април Джефри Юбен, основател на ValueAct, цитиран от Wall Street Journal.
Независимо от резервите по темата с покупката на телефонния бизнес на Nokia технологичният гигант от Редмънт има потенциал да изгради третата по големина мобилна екосистема.
|
КОМЕНТАРИ
|