|
Все по-строги мерки за чужденците в Англия
дата: 08/11/2016 09:11ч. 441
|
|
1 бр.
|
|
|
Отначало във Великобритания бе приет законът за контролиране на чуждестанни дружества; след това се появи изискването за обявяване на чуждестранните сметки в данъчната служба както и практиката за автоматичен обмен на информацията за движението на парите, което всъщност унищожава всички лични финансови тайни. На 13 октомври в британския парламент бе внесен законопроект за криминалните финанси с нова концепция, наречена unexplained wealth orders. Според нея, ако хората, придобиващи един или друг актив (недвижими имоти, бижута, автомобили и др.), чиято стойност надхвърля 100 хил.паунда, изглеждат подозрителни, може да последва обръщение към съда с искане собственикът да даде разяснения. Ако представените документи не удволетворяват магистратите, имотите или другото имущество ще бъдат арестувани.
Не е тайна че във Великобритания, по-точно Лондон, е много привлекателно място за инвестиции на богати хора от цял свят. Сред тях има и такива, които са спечелили парите си по нечестен път, свързан с корупция и наказателни престъпления. По данни на местния регистратор Land Registry собствениците на недвижими имоти за над 170 млрд. паунда са над 30 хил. офшорни компании. А National Crime Agency предполага, че през страната годишно преминават до 100 млрд.паунда ,,мръсни‘‘ пари, които по правило се влагат в недвижими имоти, луксозни автомобили и скъпи бижута.
В английската столица живеят стотици хиляди руснаци и най-състоятелните от тях може да попаднат под ударите на unexplained wealth orders. В зоната на риска са и недвижимите имоти, придобити като инвестиция и запасни варианти за бъдещото местожителство. Много от богаташите са собственици на офшорни компании, на чието име са купени жилища. Част от тях са придобити в последния момент като защита от автоматичния обмен на информация. Хората просто са ,,чистили‘‘ банковите си сметки с надеждата, че данните за тези пари няма да попаднат при данъчните органи.
Веднага след референдума за отделянето на Великобритания от ЕС бе фиксиран бум на интереса към местните недвижимости. Богатите руснаци, които обикновено държат парите си в американски долари и евро, пресметнаха, че понижилият се паунд с 25% е отличен повод да понапазаруват.
Всъщност заплахата е надвиснала не само над руските ,,англичани‘‘, а и над всички състоятелни сънародници, независимо къде живеят. Причината е, че много от финансовите иновации водят началото си от Великобритания, след което се разпространяват из целия Европейски континент. Като идеята за автоматичния обмен на информация, която британците предложиха след кризата през 2008г. А през 2013-а, на поредната среща на лидерите на Г-7, бе обявено решението за прилагането на механизма за автоматичен обмен на информация. През май 2016-а Русия също подписа това споразумение. Така че не изключено идеята за unexplained wealth orders скоро да бъде приета и в други европейски държави.
Не е тайна, че руснаците предпочитат да живеят в хубави домове и с удоволствие инвестират в тях. По данни на руската национална агенция за финансови изследвания от февруари 2016-а те оценяват тези придобивки като най-печелившия начин за инвестиране на пари. Повечето подобни вложители едва ли се замислят, че примерно след пет години на вратата им може да почука данъчен инспектор или да получат призовка за съда, където да покажат документално източника на парите за къщите си, иначе просто ще им я вземат. Собствениците може просто да не пазят необходимите документи или да са купили шикозното си жилище в Испания, превеждайки пари от офшорна компания, която по онова време не е имала нито един договор, доказващ дейността й и източниците на доходи. При всички положения историята на подобни сделки не може да бъде пренаписана – такива са времената.
|
КОМЕНТАРИ
|