|
Американски и японски туристи посещават страната ни с круиз по река Дунав
публикувано от admin на дата 10/11/2014 13:11ч. 254
|
|
1 бр.
|
|
|
През последните месеци се наблюдава голям интерес от американски и японски пенсионери, които превземат дунавския бряг. Именно това са туристите, които най-често плават по реката и акостират у нас.
Освен тях пристигат и значителен брой гости от Канада, Нова Зеландия и Австралия. Тази информация беше оповестена от туроператорски фирми. Ежегодно в Русе се отбиват около 300 кораба с над 40 000 пасажери. Във Видин също се наблюдава наплив. Там от март до ноември са регистрирани 167 плавателни средства с над 25 000 туристи. Преобладаващата част от тях са семейни двойки, на възраст над 65 г. Освен това има приети заявки за следващата година, като първият кораб се очаква да пристигне през март.
Туристическите плавателни съоръжения във Видин се агентират от три туроператорски фирми – „Балкантурс” ООД, „Дунав турс хотелс” ООД и ЕТ „Кристо – Хр. Цветанов”. Техните управители споделят, че чужденците имат голям интерес към нашите религиозни и исторически обекти. Освен това има множество оплаквания от тях. Те изказват недоволство от условията на пристанищата и подстъпите към градските части, от липсата на тоалетни, на обменни бюра за валута, на ПОС терминали или банкомат в района на крепостта Баба Вида, Калето и други. Туристите пазарят рядко от тук, защото имат ограничено време на сушата, а и предлагането не е голямо. В единични случаи правят разходи от около 50 евро на човек. Луксозни автобуси с гидове извозват чужденците до подбрани туристически маршрути във Видинско. Те разглеждат крепостта Баба Вида, синагогата и Белоградчишките скали. Като допълнение се предлага разходка във Видин и крайдунавския парк.
През тази година над 120 кораба предлагат круизен туризъм по Дунава. 6 от тях плават под наш флаг – „София”, „Русе”, „Русе Престиж”, „Хейнрих Хайне”, „Елегант лейди” и „Ариана”. Всички те са собственост на нашата компания „Дунав турс”. Техните курсове формират 5% от европейския круизен туризъм. От „Морска администрация” – Русе отчитат възходящо развитие в този сектор. За миналата година на пристанището в Русе са спрели 296 кораба с общо 40 300 души на борда. От тях 76 плавателни съда и 10 000 пасажери са били на чуждестранното дружество „Премиком круиз”. Преди няколко години там са акостирали ежегодно не повече от 30 000 туристи.
От „Дунав терс” отчитат, че техните 6 кораба са превозили общо 18 013 души до 30 септември. Предвиждания им са до края на годината бройката да достигне около 22 000.
От компанията коментират, че стават все по-търсени кратките крузи от по няколко дни за Коледа и Нова година. От фирмата са доволни, че са успели да увеличат продължителността на сезона от 210 на 250 дни.
Най-дългите плавания по Дунав продължават 16 дни. Те стартират от град Пасау и продължават по делата на реката. Най-предпочитани са от западните пенсионери, които имат повече свободно време. Голям интерес се наблюдава и към 7-дневния маршрут от Пасау до Будапеща. В допълнение се предлагат и 10-дневни круизи до делата и връщане със самолет.
Най-евтините цени са от 450 евро, а таванът им достига няколко хиляди евро. Всичко зависи от категорията на хотела, броя на нощувките, сезона, както и разположението и заетостта на каютата. Нашите кораби предлагат конкурентни цени, които са в границите от 400 до 800 евро. Международни изследвания показват, че през тази година круизните пасажери и екипажите са изхарчили на бреговете 18.9 млрд. долара, което е средно по 875 долара на човек. В тях влизат средства за местен транспорт, развлекателни услуги, храна, напитки и сувенири.
Въпреки това България не използва целия си потенциал по дунавското крайбрежие. Нашата страна не е популярна като круизна дестинация в сравнение с останалите дунавски държави. Тези данни бяха отчетени наскоро от проучване касаещо състоянието на туризма. То е извършено от екип на катедра „География на туризма” към СУ „Климент Охридски”. Негови възпитаници са анкетирали 1 100 круизни туристи, както и представители на местните власти, туристически предприемачи, жители на Белоградчик, Видин, Свищов, Силистра, Русе и Тутракан. Данните от изследването отчитат, че през последните години има ръст на заявките за акостиране на кораби на българския бряг на Дунав. Като забележителности за разглеждане се предлагат най-вече Белоградчишките скали, крепостта Баба Вида във Видин, Ивановските скални манастири край Русе, Велико Търново и Арбанаси. Чужденците изпитват голям интерес към обекти, които са свързани с популярни личности, като Елиас Канети. Според доц. Вера Николова неговата къща в Русе не е добре предлагана. Освен това има и доста атрактивни маршрути, които изобщо не се споменават на туристите. Такива са резерватът Сребърна, Дунавският етнографски комплекс в Тутракан, крепостта Меджиди табия в Силистра и други. Експертите отчитат множество сериозни проблеми, които стоят пред българския круизен туризъм. Сред тях са неугледните сгради на българското крайбрежие, липсата на указателни табели и информационни материали на английски език, озеленяването и достъп до крайбрежните алеи на река Дунав.
Въпреки това морската гара във Варна приключи туристическия сезон с рекорден брой посещения от 36 круизни кораба. По този начин успя донякъде да се компенсира отлива на олинклузив туристи по нашите курорти. Морската ни столица е била разгледана от над 21 000 пасажери.
Плаванията в Черно море стартират през април и приключват в края на октомври. Според кап. Евгени Игнатов, който е шеф на Морска гара Варна, през последните 5 г. са спирали средно по 21.5 кораба с туристи на сезон. За да се засили интересът към тези плавания трябва да се осигурят качествена пристанищна инфраструктура, ниски цени, сигурност на чужденците и разнообразие от атракции. Това мнение изказва доц. Стоян Маринов от Варненската туристическа камара. Специалистът припомня, че летният сезон е бил успешен поради кризата между Русия и Украйна. В резултат на нея са били пренасочени круизни кораби от пристанищата в Ялта и Одеса към нашите. За там са били направени 150 заявки, като 50 от тях са били пренасочени и обслужени у нас. Експертът отбелязва, че през следващите години ще продължи световната тенденция за продължително разрастване на круизния бизнес и страните от Черноморския басейн имат голям шанс да станат част от новите маршрути на големите круизни компании. Маринов казва още, че според Cruise Market Watch се очаква до 2018 г. броят на пасажерите да надхвърли 24 млн. души. За България ще бъде голям плюс, ако успее да привлече поне малка част от тях. През 2014 г. круизните туристи са похарчили у нас близо 2 млн. лв., а е можело доста повече.
|
КОМЕНТАРИ
|
Дата:14/11/2014 17:11 ч. от Велина
Това е чудесно!