|
България може да излезе на чуждите пазари на дълг през пролетта
публикувано от admin на дата 30/01/2014 17:01ч. 170
|
|
1 бр.
|
|
|
Прогнозите сочат,че най-вероятно България ще излезе на международните пазари на дълг през първата половина на годината. Условията са благоприятни,лихвите ниски и държавата може да получи добра цента,твърди източник на правителството.
В сряда по време на заседания кабинетът упълномощи финансовия министър Петър Чобанов да проведе нужните преговори по подготовка и предлагане на новия държавен дълг.
Очаква се кабинетът да покани банките кандидати да посредничат за новата емисия в най-скоро време,но преди това трябва да се реши каква ще е валутата и срочността на новия заем.
Възможно е да се потърси и комбинация от книжа със срочност между 5 и 7 години.
Плановете на правителството
Кабинетът може да изтегли до 3.9млрд.лв външен дълг през тази година,но от емисионната политика на Министерството на финансите се вижда,че тази цел няма да бъде постигната напълно. Вместо това правителството ще привлече до 3млрд.лв външен дълг и още 1.2млрд. лв заеми чрез емитиране на държавни ценни книжа на вътрешния пазар. Средствата ще се използват за погасяване на 2.5 млрд. лв. падежиращ дълг (общо през тази година и през януари на 2015 г.), както и за финансиране на бюджетния дефицит от 1.47 млрд. лв., като не се допусне фискалният резерв да падне под допустимия минимум от 4.5 млрд. лв.
Добра цена
Правителството може да постигне добра цена по външния държавен дълг,който се планира за тази година, показа анкета на Капитал Daily до експерти в чуждестранни банки. Според тях, ако в момента се предложат 10-годишни облигации в евро, лихвата по тях ще е под 3.5%, а долари книжа със същата срочност ще струват под 5%. За сравнение – през 2012 г. правителството на ГЕРБ емитира 5-годишни облигации в евро и доходността по тях беше 4.25%, а при нормално функциониращи пазари колкото по-дългосрочна е една емисия, толкова по-висока става доходността по нея.
Пазарните участници все още разполагат със значителна ликвидност вследствие от действията на американския Федерален резерв и Европейската централна банка.Доходността на дълговите инструменти на американските и западноевропейските емитенти е много ниска и това кара инвеститорите да надценяват дълга на правителства от възникващи икономики, където попада и България.
Експерти коментираха,че ако новият дълг бъде в евро ще е по-добре за правителството.
По-разумно е българското правителство да търси нов дълг в същата валута, в която са и приходите му, тоест в евро, след като българският лев е фиксиран към него. Реално обаче това не е от голямо значение, защото дори и да се емитират облигации в щатски долари, те ще могат да се застраховат със суап инструменти и рискът за българското правителство да остане в евро, макар и дългът да е в американска валута. Най-важното е да се избере банка агент, която да намери купувачи за предложените облигации, а суапирането е въпрос на договаряне, коментира анализатор от германска банка, пожелал анонимност.
От Лондонското сити коментираха,че в момента разликата между цената на дълг от новоръзникващи пазари и такъв на САЩ и Германия е изключително малка, въпреки,че миналата година е била още по-ниска. България можеше да получи по-изгоден дълг,ако го бе потърсила в края на миналата година,обясни експерт от Лондонското сити. Според други анализатори не са водещ фактор силните макропоказатели на България и бюджетното салдо, но също имат голямо значение.
|
КОМЕНТАРИ
|