|
Банки в шах
публикувано от admin1 на дата 11/06/2014 15:06ч. 278
|
|
1 бр.
|
|
|
Две банки увиснаха с милиони евро, след като съдия по вписванията заличи ипотеките в тяхна полза А самата фирма кредитополучател вече е в процедура по несъстоятелност. И изглежда е въпрос на време да бъде обявена окончателно във фалит, след което всички вземания на банките от нея ще бъдат окончателно и завинаги заличени - такъв е законът.
От действията на Дечев потърпевши са две банки: Банка ДСК и ОББ, които вече са пратили сигнали и жалби до всички възможни институции.
Банка ДСК е дала кредит в размер на 3.6 млн. евро, но, както вече бе казано, е останала без ипотекирано насреща имущество. А ОББ носи отговорност пред облигационерите като техен гарант. Емиисията облигации, зад която стои банката, е за 6 млн. евро. И също вече няма ипотеки като гаранция.
Майсторът, забъркал тази каша, се оказва съдията по вписванията Красимир Дечев от Силистра. Той е вече дисциплинарно уволнен със заповед на министъра Зинаида Златанова. Наказан е така безкомпромисно, защото според правосъдното министерство е заличил ипотеките без никакво законово основание. Според министъра извършеното от Дечев е тежко виновно неизпълнение на служебни задължения, което е навредило на престижа на съдебната власт. И съдията е бил уволнен на мига.
Дечев на свой ред е обжалвал уволнението си - делото е насрочено за 10 юни във Върховния административен съд. Отделно подал жалба и в Районния съд в Силистра срещу нарушения на правилата в Кодекса на труда. А в Окръжния съд в Силистра текат кървави битки, с които банките се опитват да спасят каквото може от останките от имущество на фирмата, на която са дали пари назаем. По техните жалби е сезирана и вече работи прокуратурата.
Безпрецедентният скандал и уволнението на съдията по вписванията разбуни юристите в Силистра. Съдии, прокурори и адвокати са направили подписка в защита на колегата си. Единственият резултат от нея до момента обаче е, че Министерството на правосъдието прати сигнал до Висшия съдебен съвет срещу подписалите я магистрати. С обвинението, че, подписвайки се в защита на Дечев, те са нарушили разпоредбите за Кодекса за етично поведение на българските магистрати. Защото при висящ съдебен спор пред ВАС по повод на наложеното дисциплинарно наказание на Дечев, плюс висящи искове, те ...изказват мнение, като определят действията на министъра на правосъдието като безпринципни. Слава Богу, комисията по професионална етика и превенция срещу корупцията към ВСС този път прояви достатъчно здрав разум и отговори на министъра, че не намира защо да подлага магистратите на проверки и санкции. Защото все пак те са хора и имат своето право на лично мнение.
Следим с интерес какво ще се случи с делото, с което Дечев обжалва уволнението си. Прецедентът, до който се стигна, всъщност е много важен за всички ни. Защото за да вдигне ипотеките, Дечев е направил своя преценка, той така е разтълкувал закона. Дали е прав или не, трябва да реши съдът, не министърът. Ако всеки съдия може да бъде уволняван заради свои решения, които впоследствие могат да бъдат отменени от по-горна инстанция, то за какво вътрешно убеждение и правосъдие ще говорим тогава?, пита шефът на Районния съд в Силистра Росен Костадинов.
Самият Дечев също смята, че е имал право да заличи ипотеките, защото случаят е малко по-особен: става дума за продажба на търговско предприятие по Закона за особените залози, чиито имоти са и заложени, и ипотекирани. А специалният закон не урежда изрично какво се случва с ипотеките след такава сделка. Затова той преценил, че трябва да ги заличи, както се постъпва след публичен търг при съдия-изпълнител. Търси се отговорност за упражняване на правото ми на преценка. Заповедта на министъра е немотивирана, не става ясно дори в извършването на какво дисциплинарно нарушение съм обвинен, твърди Дечев.
Всъщност схемата, в която съдията волно или неволно се е натикал, е повече от интересна. И е сред учебникарските примери за това как чрез използване на Закона за особените залози едно предприятие може да бъде изпразнено от активи и фалирано . Тази приказка в различни нюанси намери доста широко приложение в годините на прехода.
Историята започва през 2011 г., когато едно тогава работещо добре дружество - Бросс Холдинг, регистрирано във Варна, започва да сключва заеми. Една от банките, към които се обръща, е Банка ДСК. От нея Бросс холдинг тегли 3 млн. евро кредит за построяване на завод за полимеризация в промишлената зона в Силистра, като подписва договор за особен залог на цялото предприятие. Впоследствие като допълнителна гаранция са ипотекирани и фирмени имоти в София, и в промишлената зона на Силистра. Малко по-късно обаче Бросс сключва втори договор за особен залог, този път в полза на офшорна фирма, регистрирана на Сейшелите. И задължнява и към нея с милиони евро. Но не спира - след това вписва и трети особен залог - към Интернешънъл Асет Банк, от която са изтеглени още 2.5 млн. евро. Междувременно Бросс холдинг сменя и адреса си: от Варна дружеството се пререгистрира в Силистра. Затова сега делата с кредиторите се водят в тамошния съд.
В рамките на около година и половина следват няколко прехвърляния на имуществото. Във веригата на задлъжнялостта се включват нови фирми и още офшорки, между които започва сложна плетеница от сделки, заеми и договори за особени залози. В крайна сметка след всичките операции сега Бросс холдинг е в процедура по несъстоятелност заради огромните задължения, които е натрупала и вече не може да ги покрие с останките от имуществото си. А имотите, които е трябвало да служат като обезпечение на кредиторите му, са прехвърлени на компания, регистрирана на Вирджинските острови, вписаният й капитал е 1000 лева. Нещо, което не би могло да се случи, ако съдията по вписванията от Силистра Красимир Дечев не бе вдигнал наложените ипотеки, твърдят ощетените банки.
Далаверата очевидно е голяма. А безкористно ли се е набутал между шамарите съдията Дечев можем само да гадаем. Той твърди, че е действал единствено по съвест и вътрешно убеждение. Очевидно и по задължение, защото ипотеките се вписват и вдигат по адреса на имотите, за които се отнасят. А те са в Силистра.
|
КОМЕНТАРИ
|