|
Банките се надяват на Европа да съживи кредитирането
публикувано от Admin на дата 04/01/2014 15:01ч. 189
|
|
1 бр.
|
|
|
След петилетка криза необходимостта от активизиране на бизнеса и банките е сериозно предизвикателство и настроенията не са особено оптимистични. По-скоро има надежди и те са ситуацията в страната да не се влоши, а тази извън страната да се подобри, както и българската икономика покрай нея.
Една година по-късно към основното предизвикателство – състоянието на икономиката, сега се прибавя и вътрешната ситуация в страната. Така необходимата стабилност и предсказуемост на вътрешната среда не се получи през изминалата година. Ако тази ситуация не се промени, банкерите прогнозират, че и 2014 г. ще бъде като изминалата, което означава почти никаква инвестиционна активност на бизнеса, почти нулево кредитиране на банките и ниско потребление на домакинствата.
На този фон се прогнозира ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 1.8% в макрорамката на бюджет 2014 се разчита да дойде основно от продължаващо възстановяване на икономиката в ЕС, което да има позитивен ефект върху българската икономика. Все пак почти 2% ръст трудно се постигат само с износ. Затова е необходимо фирмите и домакинствата да започнат да инвестират и потребяват. Но пък това не може да стане реалност, ако ситуацията в страната не се промени.
Така при цялата неизвестност и несигурност в България на практика има яснота каква би била новата година. Има доста сериозни предизвикателства, които ще трябва да преодоляваме, посочи управителят на централната банка Иван Искров в речта си пред банковата общност. По-ниският икономически ръст предполага съответно и по-ниско търсене на кредити, каза още Искров.
Кредитирането - според зависи
Прогнозите за ръст в търсенето на кредити са по-скоро въздържани и зависят от това как ще се развие ситуацията в страната. Все пак има очаквания за по-голяма активност и по-висока кредитна активност. Необходимо е фирмите отново да започнат да инвестират, а домакинствата да съживят потреблението. Така и банките биха се възстановили в известна степен.
Към края на октомври (по последни налични данни) годишният темп на свиване на жилищните ипотечни заеми е 0.4%, а на потребителските – 0.14%. На този етап обаче фирменото кредитиране все още остава над нулата с годишен темп на прираст от 1.34%. При тези нива на кредитиране натискът върху доходността на банките, който изпитват вече пет години, се очертава да продължи и през 2014 г.
Свитото кредитиране ограничава приходите, а плащането на лихви по все още нарастващите депозити, макар и с по-бавен темп увеличава разходите. Все пак досега секторът само един месец е отчитал загуба – за декември 2012 г., която впоследствие беше покрита. Очакваната печалба за миналата година е около 500 млн. лв. (данните за края на годината ще бъдат публикувани в края на януари – бел.ред.).
Накъде ще се движат лихвите
Освен че приходите от лихви на банките са свити, което ограничава доходността им и формира по-ниски печалби, нивата на лихвите са и намаляващи. Такива са прогнозите и за 2014 г. с някои изключения.
Обичайно понижението ще е основно за новоотпуснати кредити. Според други мнения в сектора потенциалът за намаление вече е изчерпан предвид ниските нива на пазарните индекси. В изминалите три години лихвените нива по кредитите значително се понижиха. Към края на октомври 2013 г. за левови ипотеки годишната лихва средно за пазара е била 6.69%, а в евро 7.09%. Спаднаха и нивата на лихвите по потребителски заеми – 11.72% за левове и 9.47% в евро.
Лихвите по фирмените заеми сякаш отбелязаха най-големия си спад предвид различните програми и европейски фондове със субсидирани условия и гаранции по тях, което даде възможност за понижението им. Така нивата за малкия и средния бизнес падат до около 7% средно. Като тенденция във фирменото кредитиране се установи и финансирането под себестойност – на лихвени нива, приходите от които не биха могли да покрият всичките разходи по съответния кредит. Фундаменталният фактор за това е именно ниското търсене на заеми.
Ще продължи и спадът на лихвените проценти по депозитите. Към края на октомври по левови срочни депозити за домакинства средната за пазара лихва е била 3.72%, а в евро - 3.60%. Високата ликвидност на банките определя необходимостта от сваляне на лихвите по депозити, което от своя страна позволява съответно и спад на тези по заемите.
Все по-належащото предизвикателство
В условията на натиск върху доходността и ефективността на банките, както и при не толкова обнадеждаващите перспективи за активизиране на кредитирането, те са изправени пред необходимостта да търсят изход за подобряване на рентабилността си и по други начини. Силно фрагментираният сектор в комбинация със свит пазар оказва постоянен натиск върху лихвения марж, а оттам и върху лихвените доходи на банките. Вариант е консолидацията, която би повишила рентабилността и стабилността на кредитните институции, сочат банкери.
И тя обаче е по-скоро предизвикателство пред банковия сектор. Големият брой участници на пазара не позволява реализирането на възможни икономии от мащаба, а възможностите за консолидации са ограничени. Привлекателността на банковия сектор в България за чужди инвеститори съвсем не е на нивото от предкризисния период заради ниската ефективност и норма на печалба сега. Още повече че тогавашните купувачи – големите европейски банки, са сегашни продавачи. Така потенциалните инвеститори в сектора се ограничават до местни играчи или външни - от Близкия изток, Русия и др.
Най-вероятните направления, по които би могло да се случи консолидация, са в резултат на планове на международни финансови групи за преструктуриране на бизнеса с цел оптимизация и по линия на гръцките банки при решаване на съдбата им и техните дъщерни поделения в България. Освен това на пазара има немалко малки банки, които би могло да се окажат участници в едни консолидационни процеси в сектора.
|
КОМЕНТАРИ
|