Бързите кредити с нови условия от този месец

публикувано от administrator на дата 09/07/2014 15:07ч.  Прочетена 161

   1 бр.   

На 22 април бяха обнародвани промените в Закона за потребителския кредит
(ЗПК). Тези промени пряко засягат небанковите финансови институции за бързи кредити. Промените ще влязат в сила на 23 юли 2014 г.
Новият закон ще се прилага и за кредити под 400 лв. Финансовите институции няма да имат право да събират такси и комисионни за одобрение, усвояване и управление на кредита. Таксите и комисионните за едно и също действие няма да могат да се дублират.
Правата, предоставени на потребителите по ЗКП, не могат да се променят или заобикалят по никакъв начин. Договорът ще се счита за недействителен, ако не съдържа ГПР и общата дължима сума по кредита. При недействителсност на договора, кредитополучателят връща чистата стойност на кредита, без включените лихви и разходи.

Въведеният таван на годишния процент на разходите (ГПР) няма да може да надвишава 5 пъти размера на законната лихва по просрочени задължения. На този етап това означава, че ГПР ще е малко над 50%. ГПР включва дължимите лихви по кредита, комисионни, възнаграждения, преки или косвени разходи. Стойността на ГПР се изчислява по формула, обявена в ЗКП.
Разходите, които не са включени в ГПР са следните:
съдебни или други разходи за събиране на кредита; разходи, различни от покупната цена на стоката или услугата, финансирана със заема, които потребителят дължи, независимо дали плащането се извършва в брой или чрез кредит; разходи за поддържане на сметка във връзка с договора за потребителски кредит; разходи за използване на платежен инструмент, позволяващ извършването на плащания, свързани с усвояването или погасяването на кредита; други разходи, свързани с извършването на плащанията, ако откриването на сметката не е задължително и разходите, свързани със сметката, са посочени ясно и отделно в договора за кредит или в друг договор, сключен с потребителя.
Когато кредитът се олихвява на база на референтен лихвен процент, той ще се изчислява на базата на пазарен индекс, като например EURIBO, SOFIBOR, LIBOR. Методиката на изчисление трябва да бъде ясно обяснена, да бъде описана в договора за кредит, да бъде публикувана на интернет страницата на кредитодателя. Ако променливият лихвен процент е с фиксирана надбавка, нейният размер няма да може да се променя едностранно от кредитодателя за целия срок на договора.

Друго ново изискване ще е към шрифта на договорите, който не може да бъде по-малък от размер 12. ЗПК предвижда редица административни санкции. За физическите лица се предвиждат глоби, а за юридически лица – имуществени санкции в размер на до 10 хил. лв за първо нарушение и 15 хил. лв за второ нарушение.

Сериозен пропуск в закона има, тъй като не е предвидена административно наказание за фирми, които не спазват тавана на ГПР. Комисията за защита на потребителите също може да налага глоби/ имуществени санкции (в размер на 1000 – 2000 лв) и да обяви прекратяване на договори при наличие на нарушения по ЗПК.
Фирмите за бързи кредити са особено обезпокоени от тези промени. От там обявиха, че ще се наложи сключване на допълнителна застраховка, ще се въведат допълнителни такси, които в момента са включени в ГПР-то, ще се въведе и изискването за поръчители или гаранция от дадена фирма.
Според представители на кредитни институции, новите изменения ще доведат до непрозрачност и неяснота на предлаганите услуги. Специалисти предполагат, че много потребители няма да могат да бъдат обслужени и ще използват услугите на фирми в сивия сектор.
Няколко компании за бързи кредити се обединиха в Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК). В нея участват компании в сферата на краткосрочното потребителско кредитиране без обезпечение. Компаниите-учредителки имат общо 5 000 служители и са обслужили над 1,5 млн. кредита.
До момента членове на АОНК, която е отворена структура, са следните компании: Би енд Джи кредит ООД (с търговска марка Макс кредит), Изи Асет Мениджмънт АД, Кеш Кредит ЕАД, Кредисимо АД, Кредихелп ООД, Микро Кредит АД, Неткредит ООД и 4 Финанс ЕООД (с търговска марка Вивус.бг).
Асоциацията е регистрирана като сдружение с решение на Софийски градски съд от 29.04.2014 година.

Председателят на АОНК Неделчо Спасов заяви: „Кредитите, предоставени от небанкови финансови институции, показват тенденция на постоянен растеж на годишна база от март 2013 г. насам. Процентът на клиентите, които теглят повторно заем, надхвърля 60 на сто. Средният размер на кредитите е 500 лв., а средният период, за който се теглят кредитите, е 6 месеца”.
Асоциацията планира да открие Национален “горещ” телефон за оплаквания и сигнали от потребители на бързи кредити.

Обмисля се и промяна в контролният орган на небанковите институции. Тези финансови институции бяха на регистрационен режим при БНБ, а според новия закон преминаха на лицензионен режим към Комисията за финансов надзор

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама