Частните армии стават все по-предпочитани от САЩ

публикувано от administrator на дата 17/06/2014 15:06ч.  Прочетена 170

   1 бр.   

Частните военни корпорации представляват своеобразни частни армии, контролирани от акционери. През последните години наблюдаваме тенденцията, американското правителство все повече да разчита на техните услуги при извършването на военни операции. Репутацията на подобен вид организации е притеснителна и неправителствените организации апелират към въвеждане на по-строги регулации спрямо тях.
По данни на Амнести Интернешънъл, броят на компаниите в този сектор надхвърля броя на военните. Частните военни компании, или както се наричат в САЩ - private military and security companies (PMSCs) , имат широк обхват на дейност, който включва :охрана на държавните служители на САЩ във военните зони, обучение на военните от американската армия, поддържане и управление на военните оръдия, обезвреждане на мини, задържане и разпит на заподозряни терористи, преговoри с терористични организации.
За сега нито една от тези корпорации не е понесла сериозна съдебна отговорност за извършените убийства и мъчения, за които има редица доказателства.

Смята се, че основател на първия частен военен отряди е генерал Дейвид Стърлинг, бивш английски военен с шотландски корени. През 1965 г Той създал елитен военен отряд SAS, а по късно създава и управлява компанията Watchguard International Ltd., която оперира по поръчка на британското правителство в Йемен, Ирак, Сиера Леоне, Замбия, Либия.


Основните играчи в бизнеса с война

Defion Internacional
Тази компания наема „работна ръка” от Перу срещу скромните $1000 месечно. Defion Internacional оперира на военни мисии в Близкия Изток, по поръчка на САЩ. Държавата беше в продължителен държавен конфликт близо 20 години, което обуславя ниските доходи на населението и войнствено настроеното население. Работи в тясно сътрудничество с известната Triple Canopy.

Triple Canopy е основана от бивши членове на американските спецчасти. Наема основно евтина военна работна сила от Южна Америка. Работи основно по американски мисии в Ирак. Специализирала се е в охранителни и екскортни и дейности. След свалянето от власт на Саддам Хюсеин, компанията охранява и ескортира американски държавни служители в най-рисковите операции. Triple Canopy е толкова обвързана с армията на САЩ, че е говори за нея като за „другата армия”.

Academi е една от най-старите и известни военни корпорации. По-позната е със старото си наименование Blackwater. През 2007 г. се замеси в сериозен съдебен скандал, тъй като част от служителите ѝ инициираха престрелка в Ирак и убиха 17 мирни граждани. До 2013 г. по случая не бяха събрани достатъчно доказателства и делото срещу компанията беше отменено. Компанията се размина с глоби от $7.5 млн., нищожна сума в сравнение с петгодишния договор с правителството на САЩ за $1 млрд. за периода 2004- 2009 г.
Смята се, че това е най-мощната частна армия в света. Заради лошата репутация на компанията, основателят ѝ Ерик Принс продаде компанията през 2010 г. на частни инвеститори. В момента той управлява компания, занимаваща се с охранителната и логистична дейност в Африка, тяснообвързана с държавния китайски конгломерат Citic Group.

Exеcutive Outcome (ЕО) е основана в Южна Африка и е участвала в мисии в конфликтни зони в Африка – Сиера Леоне, Ангола, Уганда, Ботсвана, Замбия, Етиопия, Намибия, Лесото, Южна Африка. Компанията се цели в държави богати на природни ресурси, като злато, сребро, диаманти, нефт. Според неправителствени организации бившата вече компания притежава златни мини в Уганда, нефтени находища в Етиопия и други подобни компании, в държавите, които е „гарантирала мира”. На 1 януари 1999 г. компанията прекрати официално съществуването си, след като в ЮАР бе приет законът Foreign Military Assistance Act, забраняващ наемничеството.
През 2012 г. ООН изнесе доклад , в който критикува охранителната компания Sterling Corporate Services за това, че се превръща в частна армия и доказва тесните връзки с бившите управляващи на EO.


DynCorp е една от най влиятелните военни компании в света с приходи от няколко милиарда долара. Тя се е забърквала в няколко големи военни скандала до сега.

През 1990 г. двама от служителите ѝ в мисията в Босна разкриха на обществеността , че военните „доброволци” малтрeтират цивилните граждани,продават хора от мирното население като роби, извършват секстърговия от страна на военните лица.
Служителите, които разкриха тези потресаващи факти бяха уволнени. По късно една от тях, Катрин Болковац, написа книга по случая, за което получи смъртни заплахи. DynCorp беше осъдена от увоlнените служители и през 2010 г по случая беше направен и филм „The Whistleblower” .
През 2009 г. компанията беше замесена в нов скандал, след като беше разкрито , че военните са наели 17 годишно афганистанско момиче да забавлява част от военните. Този път последваха уволнения в управленския състав на компания.
През 2007 г. компанията беше обвинена, че недобросъвестно харчи парите на американските данъкоплатци при управлението и строежа на инфраструктурни на проекти в Ирак. Един от тези проекти беше строеж на плувен басейн с олимпийски размери по поръчка на иракската полиция.
Аналози на частните американски военни компании по света

Политиката на Германия спрямо военните конфлиkти е да ограничи максимално въвличането на армията си в опасни военни мисии. Но Томас Катергертнер, бивш военен, основава частен доброволчески отряд през 2007 г. с името Asgaard German. Компанията сключва договор за охрана на тогавашния президент на Сомалия Галадид Дарман. Това предизвика смут сред германските власти, тъй като президентът се беше самоназначил и отказваше да признае друга официална власт, като например назначеното от ООН временно правителство. Ето защо се предполага, че дейностите, в които участва немската частна копания, се разминават със законните охранителни дейности.
Световна тенденция е в държавите с авторитарно управление да се създават паралелни военни организации, под прикритието на охранителни фирми. Пример за държава с дублираща армия е нашата съседка Турция, където компанията Security охранява граничните зони. Броят на доброволците там вече е почти колкото в турската армията.

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама