Да инвестираме ли в земеделска земя?

публикувано от administrator на дата 05/08/2014 15:08ч.  Прочетена 208

   1 бр.   

Според анализи, покупката на земеделската земя в България е отлична дългосрочна инвестиция.
Цените на българска земеделска земя показват ниска волатилност (променливост), в сравнение с цените на акциите на публичните дружества. В дългосрочен план земеделската земя има по-висока доходност. Този вид инвестиции е по-доходоносна около 2-3 пъти повече спрямо акциите на публични дружества.
В момента цената на обработваемата земя в България е 11-12 пъти по-евтина от средна стойност на земеделските площи в старите 15 европейски страни-членки. В сравнение с цените на земеделски земи в Полша, Унгария, Словения, Словакия, тези в България са 2-5 пъти по-ниски. Ниската цена на работната ръка в България е съществен фактор за добрата доходност в земеделския сектор.
Обработваемите площи в България са 38 млн дка (3.08 млн хектара) при средна стойност на един декар - 110 Евро. Теоретичната пазарна капитализация за всичката земеделска земя на страната е около 12.2 млрд евро.
Добивите от земеделски култури в България от хектар (един декар = 0,1 хектара) и размера на средната рента, са много по-ниски от нивата в Европейския съюз. Основна причина за това е липсата на инвестиции в сектора и липса на добри специалисти в новите селскостопански технологии.

Фактът, че България е член на Европейският съюз, помага за развитие на земеделския сектор чрез достъп до пазар, защитен от външна конкуренция, достъп до сигурни субсидии от европейски фондове и от националното финансиране, определяне на минимален праг за цените на произведената продукция, допълнително субсидиране при износ, преференциални условия при финансиране.

В глобален мащаб факторите, които влияят на добрата възвръщаемост на инвестициите в земеделска земя, са следните:
намаляване на обработваемите площи, поради увеличаване на населението;
глобално затопляне, което намалява земеделските добиви;
засиленото търсене от Индия и Китай на земеделска продукция, поради повишаващия се стандарт на живот;
свиване на зърнени запаси в световен план;
нарастващата консумация в световен мащаб;

Коефицентът на покритие на световните зърнени запаси спрямо глобалната консумация е достигнал рекордно ниски нива за последните 45 години.

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама