|
Фейсбук експериментът е свързан с Пентагона
публикувано от administrator на дата 11/07/2014 15:07ч. 142
|
|
1 бр.
|
|
|
Преди седмица стана известно, че Фейсбук и Държавният департамент по отбраната на САЩ са провели проучване за емоционалното въздействие върху потребителите на социалната мрежа.
Експериментът е продължил една седмица от 11 до 18 януари 2012 г., а резултатите са публикувани на 17 юни т.г. в американско специализирано издание. Авторите са искали да разберат дали броят на позитивните и негативните съобщения, прочетени от потребителите, влияе на съдържанието на публикуваните от самите тях постове в социалната мрежа. Те установили, че участниците в проучването (потребители на Фейсбук) са започнали да употребяват повече негативни или позитивни думи в зависимост от преобладаващите коментари. Резултатите сочат за наличие на емоционална зараза.
Публикуването на резултатите от проучването, обаче, предизвика голямо недоволство сред потребителите на социалната мрежа.
Фейсбук се опита да успокои потребителите си, които вече наброяват 1 млрд. души по света. Изабел Ернандес, говорителка на социалната мрежа, съобщи, че компанията прави тези проучвания с цел да подобри услугите си и че за тази цел разполага с управленски инструмент за стриктен вътрешен контрол.
Блогъри и интернет разследващи подчертават, че проучването е свързано с проекта на Пентагона „Инициатива Минерва”.
Изследователят и автор от изданието Guardian Нафиз Ахмед отбелязва, че за целите на проекта са спонсорирани редица университети в САЩ и чужбина, за да открият модела на динамиката, рисковете и пределните точки на гражданските протести на територията на света.
С други думи, Държавният департамент за отбрана на САЩ иска да намери начин да предвижда, предотвратява, манипулира, контролира и разследва масовите граждански безредици. Това може да стане с разработването на операционни инструменти, свързани със социални, културни, поведенчески и политически сили.
Проектът цели да се открият начините за мобилизирането и разрастването на социалните движения. Социалните мрежи като Facebook и Тwitter са посочени като основен индикатор в разследването.
Автор на проучването за емоционалната зараза във Фейсбук е Джефри Ханкок от Университета Корнел. Интересен е фактът, че той е един от авторите на „Инициативата Минерва”. В сайта на проекта е упоменато, че проектът се финансира от Департамента по отбраната на САЩ. Единият проект, по който работи инициативата е „Моделиращ дискурс и социална динамика на авторитарните режими.”
Определени секции на уебсайта са посветени на това проучване и включват програми за визуализация на разпространението на вярвания и масови психози.
В сайта на инициативата „Минерва” има още един проект съвместно с Корнел и Пентагона: „Проследяване на разпространението на социалните зарази сред масите”.
Американското правителство отдавна търси начин за контролиране на масовите недоволства и размирици. От години насам Армейския колеж за война на САЩ (U.S Army War College) заедно с редица тинк-танк-а изучават материята обстойно.
Развитието на социалните медии и употребата им за зараждане и организиране на протестни движения, накара правителството да вземе спешни мерки за решаване на проблема.
„Арабската пролет” и украинските протести се организираха основно в социалните мрежи. Някои предположиха, че правителствата на Западна Европа и САЩ са предизвикали размириците със стратегически цели.
Скоро стана известно, че армията е поддържала фалшиви социални мрежи като Twitter в Куба, за да контролира общественото мнение. Армията, също така, е разработила софтуер тип „парцалена кукла”(“socket puppet”), който създава недействителни онлайн профили и разпространява пропагандни мнения и изказвания в страни от целия свят.
Правителството е направило сериозни инвестиции в компании за мониторинг на социалните медии, които следят мненията и информацията споделяна в мрежата.
Известен факт е, че Фейсбук поддържа дълбоки връзки с NSA и PRISM. От изтекла секретна информация стана известно, че Фейсбук не само, че знае, а и съдейства активно в шпионската програма. Компютърни специалисти на NSA дори се маскират като Фейсбук сайт чрез фалшиви сървъри, за да източват информация от хард дисковете на потребителите и да заразяват милиони компютри с вируси за проследяване.
Тенденцията е ясна, правителството и военните имат цял комплект от методи за контрол над социалните медии, които ще използват все по-умело.
Източник: www.infowars.com
|
КОМЕНТАРИ
|