Германия ще търси над 1 млн. специалисти през 2020 г.

публикувано от administrator на дата 11/06/2014 15:06ч.  Прочетена 138

   1 бр.   

В момента Германия е страната с най-нисък ръст на раждаемостта и с най-голям брой застаряващо население в Европа. Държавата се нуждае сериозно от нови имигранти, но високообразовани и вече изградени професионалисти.
Обществото в Германия не е готово да приеме рязко увеличение на имигрантите в страната. Според проучване на British Council и the Migration Policy Group, Германия е назад в класацията Migrant Integration Policy Index.
В германските университети се обучават много международни студенти, но техния брой не е достатъчен. В сравнение с други държави от OECD броят на чуждестранните студенти в Германия е по-малък. Университети се опитват да привлекат студенти основно от Китай, Русия, Индия. В Техническият университет в Мюнхен в момента има 1100 китайски студенти от общо 38 000 хил. студенти. Много от чуждестранните студенти са привлечени от добрата репутация на немската инженерна наука, но в повечето случаи при възможност те започват работа в своите държави. Ниските университетски такси са най-голямото предимство пред университетите в Англия и САЩ. Но дори и да изберат пътя към дома, завършилите студенти са своеобразни посланици на Германия в своята родна. Това би помогнало при развиване на чуждестранните пазари. Все още проблемът с дефицита на научни кадри в Германия е на дневен ред.
Германия има нужда от вече готови специалисти и професионалисти, а не само от амбициозни и знаещи студенти. Като цяло германските компании не са достатъчно гъвкави при наемането на чуждестранни специалисти. В компаниите няма изградена традиция в това отношение и сега тепърва специалистите човешки ресурси и мениджмънта ще развиват стратегии в тази посока. При проучване през 2011 г. от общо 1100 големи германски компании, 50% от тях за заявили, че не обмислят привличането на чуждестранни специалисти,а 30% от анкетираните са посочили, че административния процес по наемане на чуждестранни специалисти е много сложен и тромав.
Най-големи потъпевши са средните предприятия, които представляват 52% от икономиката на Германия.
По изчисления на Earnst&Young LLP, недостигът на кадри в сферата на индустрията и производството в страната, води до загуби от 31 млрд. евро годишно. Средните предприятия са основен източник на иновации в индустрията и производството. За периода 2008 – 2010 г., 54% от иновациите в технологиите и производството са продукт на средни предприятия.
Но Германия не само, че няма политика за привличане на специалисти, а се е превърнала в страна износител на специалисти.
На последните избори за Европейски парламент, в Германия лидерска позиция зае партията „Алтернатива за Германия”. Основните точки в програмата на партията са за ограничаване на нискоквалифицираните имигранти и привличане на високообразовани специалисти. Кьолнският икономически институт е изчислил, че в края на 2020 г. в Германия ще има дефицит на специалисти от около 1.4 млн души.
Германският бизнес сериозно започва да обмисля нови стратегии за привличане на специалисти. Първи стъпки вече направиха компаниите в сферата на информационните технологии. Те успяха да привлекат софтуерни специалисти от Испания, където младежката безработица е най-висока в Европа.

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама