Кръговата икономика - новата стратегичека цел на ЕС

публикувано от administrator на дата 14/07/2014 10:07ч.  Прочетена 142

   1 бр.   

Преминаването към кръгова икономика е в центъра на програмата за ресурсна ефективност, създадена в рамките на стратегията „Европа 2020“ за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. Приоритетна цел е превръщане на Европа в ресурсно ефективна, екосъобразна и конкурентоспособна нисковъглеродна икономика..
На 02 юли Комисията прие предложения, които предвиждат Европа да стане в по-голяма степен кръгова икономика и да се засили рециклирането в страните от ЕС. Тази инициатива ще доведе до създаване на 580 000 работни места, Европа ще стане по-конкурентоспособна и ще се намали търсенето на скъпи и оскъдни ресурси. Предложенията също така целят намаляване на въздействието върху околната среда и на емисиите на парникови газове. В плановете се предвижда до 2030 г. Европа да рециклира 70 % от битовите отпадъци и 80 % от отпадъците от опаковки, както и забрана за погребването на подлежащи на рециклиране отпадъци в депа за отпадъци от 2025 г. Включена е и цел за намаляване на морските отпадъци, както и цели за намаляване на хранителните отпадъци.
Това предложение е част от мащабния план за фундаментален преход от линейна към по-кръгова икономика. В кръговата икономика повторното използване, поправянето и рециклирането стават норма, а отпадъците остават в миналото. Този модел ще доведе и до повишаване на конкурентоспособността на ЕС в световен мащаб.
Законодателните предложения се отнасят предимно до Рамковата директива за отпадъците, Директивата относно депонирането на отпадъци и Директивата относно опаковките и отпадъците от опаковки. Законодателството относно отпадъците ще бъде опростено, а сътрудничеството между Комисията и страните членки ще се засили, за да се гарантира по-ефективно прилагане. Ще бъдат определени минимални оперативни условия за схеми за разширена отговорност на производителите. Съобразени с конкретните случаи подходи ще се прилагат за определени видове отпадъци — като морски отпадъци, фосфор, отпадъци от строителство и разрушаване на сгради, хранителни, опасни и пластмасови отпадъци.
За основен показател за ресурна ефективност на страните ще се използва производителността на ресурсите, измервана като съотношение между БВП и потреблението на суровини. При нормални условия, се очаква ЕС да увеличи своята производителност на ресурсите с 15 % между 2014 г. и 2030 г.

Източник: europa.eu

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама