|
Лесотерапията бори стреса и напрежението
публикувано от admin на дата 16/06/2014 11:06ч. 153
|
|
1 бр.
|
|
|
Излишни остават в борбата със стреса антидепресантите, алкохола, цигарите и шопинга. Съществува и друг ефикасен начин за справяне с офисния синдром. В повечето западни страни никнат центрове, които приближават човека много по- близо до природата. Това е така наречената Forest Therapy, която в Япония вече е приравняват към профилактичната медицина. Лесотерапията е изключително полезна, защото може да предотврати пораженията от офисния начин на живот или напълно да ги заличи.
Често зад лъскавия образ на мениджъра се крие човек, който е прикован към компютъра, изнервен от тичане по задачи и уморен от постоянното психическо напрежение. Ако можем да надникнем в медицинския му картон ще видим още по-ясно следите, които са оставени от непрестанната битка с времето и все по-високите изисквания.
Най-ярките симптоми на „офисния синдром” са главоболие, мигрена, гръбначни изкривявания и болки, проблеми с очите, нарушения в кръвообращението, гастрит, язва, наднормено тегло. Според проучване на британското сдружение Mind, в което са били анкетирани над 2000 души, 35% казват, че работата им е крайно напрегната, а всеки пети изпитва чувство на повишена тревожност. 7% мислят за самоубийство, като техният дял достига 10% във възрастовата група от 18 до 24 г.
Учените изказват категорично мнение как да се релаксира. Има много начини за това, но един е задължителен и това е разходката на чист въздух в парка или гората. Изследвания доказват, че това увеличава работоспособността с 50%. Именно поради тази причини през последните години на Запад набира популярност лесотерапията.
Опит направен в университета в английския град Есекс показва, че петминутна разходка сред природата намалява депресията при 71% от взелите участие в експеримента. Освен това тя подобрява настроението, самочувствието и мотивацията.
Установено е, че благоприятното влияние на дърветата оказва особено въздействие при психическите разстройства. Нивото на 15 от 24 основни телесни заболявания е по-ниско при тези, които живеят в съседство със зелени масиви.
Холандски учени са категорични, че парковете и горите са оазиси на психическото и физическото здраве, а също така и отлично профилактика на стареенето.
Благоприятни ефекти от лесотерапията се усещат дори след кратък престой сред природата в рамките на 2-3 дни.
В Япония вече съществуват 48 официално акредитирани места за Forest Therapy. Планирано е техният брой да достигне 100 в следващите 10 години. 4 милиона долара е инвестирало правителството за проучвания на ефекта от тази дейност. Изключително впечатляващи са били резултатите от лесотерапията и затова тя е включена в пакетите за здравни грижи.
В Южна Корея, Германия и скандинавските държави също се създават такива центрове. В САЩ се препоръчва такава терапия на хора, които страдат от затлъстяване, депресия, високо кръвно налягане, диабет и психически разстройства.
Установено е, че дърветата излъчват енергия, която я предават на човека. Най-подходящи за това зареждане са кедърът, кипарисът и борът. Добро влияние оказват и ароматите на етерични масла, които те отделят. Водата също не е за подценяване. Тя притежава лечебни свойства, които пречистват и успокояват организма.
В центровете за лесотерапия се набляга на пиене на билков чай, медитация, масажи и дихателни упражнения.
Неизменна част от нея е така наречената Sound Therapy, която разви минииндустрия, предлагаща специални звуци. Приложението Forest Sound притежава професионално записани девет различни вида горски звуци плюс анимация със снимки от природата. Така човек може да бъде по-близо до природата по всяко време на денонощието. Въпреки това е препоръчително това да се прави един час преди лягане в продължение на 10-15 минути. Така стресът се уталожва, депресията намалява и се засилва усещането за радост и щастие.
Благоприятно въздействие оказва музиката на дърветата при лечение на жлъчката, зрението и черния дроб. Освен това се подобрява мускулния тонус и се намалява нервното напрежение. Създателите на друг продукт на звукова терапия препоръчват тя да се слуша във времето от 23 до 3 ч. през нощта.
Често зад табелата Forest Therapy Centre могат да се открият клиники, които съчетават консултации с психолог, занимания с психотерапевт и програми, базирани на лечебната сила на гората.
Новост е и лайфтреньорът, който помага да се намери баланс между работата и личния живот, да се намали стресът и да се подобрят междуличностните отношения.
Учените са на мнение, че дори само да наблюдаваме гората, е достатъчно да усетим нейното благоприятно влияние. Според изследвания, търсенето на пейзаж в интернет също действа успокояващо. Това е алтернатива за онези, които не могат да излязат на разходка.
|
КОМЕНТАРИ
|