Монархиите в Европа с лоша репутация

публикувано от administrator на дата 10/07/2014 13:07ч.  Прочетена 138

   1 бр.   

През последните години членовете на европейските монархии често присъстват в новините като главни действащи лица в скандали. Във Великобритания публичността на кралските особи работи добре за кралското семейство - то се радва на широка обществена подкрепа. Според проучвания на общественото мнение, над 80% от поданиците на Великобритания са привърженици на републиката.

Скандалите около монархиите в Европа

Швеция
В Швеция управлява династията на Бернадотите, една от най-младите династии в Европа.
През 2010 г. крал Карл Густав XVI се забърка в секс скандал. Излезе негова биография, в която се твърди, че той често е посещавал стриптиийз барове и е ползвал услугите на проститутки. Собственикът на тези клубове, сръбският гангстер Маркович, го изнудваше и заплашваше, че ще публикува видеозаписи от посещенията на краля. Кралят призна за прегрешенията си и каза, че всичко това остава в миналото му и е отворил нова страница.
Според установената в Швеция традиция, монархът и съпругата му общуват непосредствено със своите сънародници. Кралят и кралицата са чести гости в предприятия, училища, университети, конгреси, симпозиуми. Карл Густав е почетен председател на Световната скаутска федерация, оглавява и Шведския природен фонд. Сред най-важните задължения на кралската фамилия е участието им в церемонията за раздаването на Нобеловите награди. Карл Густав е патрон на Кралската шведска академия.
През януари тази година Мило”Миле” Маркович беше открит застрелян в колата си пред дома му. Дали това е свързано със скандалите около монарха, само можем да предполагаме.

Испания

Испанската принцеса Кристина вече втора година е привиквана като свидетел в съда, във връзка с корупционен скандал, свързан с бизнес отношенията на съпруга ѝ Иняки Урдангарин, хандбалист-олимпиец. Това е първият случай в историята, при който член на кралското семейство на Испания се явява в съда за криминално разследване. Принцесата и нейният съпруг отричат обвиненията. Делото е довело до спад в репутацията и доверието в кралските особи на Испания. Разследващите я подозират в измама и пране на пари. Обвиненията са свързани с организацията с нестопанска цел, наречена Noos, на която съпругът ѝ е бил президент.
Твърди се, че заедно с бившия си бизнес партньор, са получили общо 5.6 млн евро от обществени поръчки. Разследване се води и срещу компанията Айзон, която испанската принцеса притежава със съпруга си и от която са били отклонени 700 хил. евро за лични разходи. Установено е, че има фалшиви фактури за над 120 хиляди евро.
По-болезнено реагираха испанците при големия гаф на своя монарх – Хуан Карлос І, който през април 2013 г., насред суровите мерки за икономии, предпочете да бъде с любовница си на лов за слонове в Ботсвана. Там кралят падна и счупи тазобедрена става и така пътуването му стана публично достояние. Изследванията на общественото мнение са красноречиви: ако през 1998 г. 72% от испанците са подкрепяли монархията, през 2012 г. те вече са едва 53%. Затова дворецът побърза да обяви 7-процентно свиване на държавната дотация за кралската фамилия, възлизала досега на 8,4 млн. евро.

Лихтенщайн
Лихтенщайн е последната силна монархия в Европа, чийто престол притежава право на вето, а не просто церемониални функции. В момента Лихтенщайн се управлява от княза - милиардер Ханс-Адам II Лихтенщайнски, чиято фамилия управлява от 1699 г. Негова заслуга е превръщането на малката селска държавица в проспериращ и богат банков център. Влиятелни бизнесмени и банкери защитават монархията с аргумента, че монарсите не мислят с нагласата да изкарат мандата си.
На 1 юли 2012 г. населението на Лихтенщайн гласува на референдум – за или против правото на вето на княза върху народни допитвания. Повод за референдума бе решението на княза да наложи вето върху легализацията на аборта в първите 12 седмици от забременяването. Резултатите от референдума бяха красноречиви – ¾ от населението гласува в защита на монархията. Преди референдума, Ханс-Адам заяви, че ако гражданите гласуват за отменяне на княжеското вето, той ще се откаже от престола и Лихтенщайн ще се превърне в република.
Люксембург

Скандал разтресе през 2013 г. херцогство Люксембург. Цялото правителство на Люксембург подаде оставка заради шпионски скандал. В запис, направен на премиера Жан-Клод Юнкер, без неговото знание, от главния секретар по сигурността се говори, че херцогът Анри работи за британските тайни служби. Самият Юнкер твърдо отрича всякакви шпионски контакти на херцога.
Съвременните европейски монархии нямат силно влияние върху политическия живот. Те са гарант на историческа приемственост и стабилност на обществените институции. Монархът и неговото семейство трябва да служат като морален пример за поданиците си. Кралските семейства са символи на национално единство и източник на гордост. През последните години, обаче, авторитетът на монарсите е сериозно разклатен.

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама