|
Най-голямата цигарена компания у нас не спазва борсовите правила
публикувано от admin на дата 08/04/2014 14:04ч. 168
|
|
1 бр.
|
|
|
Лихтенщайнското дружество Livero Establishment, което индиректно придоби мажоритарния дял в „Булгартабак холдинг”, подготвя смяна на управлението, без да е уведомена за това борсата и без да е направено търгово предложение към миноритарните инвеститори в цигарената компания.
Нормативната уредба изисква такава процедура, защото по този начин се дава възможност на останалите акционери да излязат от инвестицията си, в случай че не одобрят новия собственик, който придобива контрола. Имало е и други подобни случаи в практиката на капиталовия пазар и тогава е имало повод за сблъсък на юридически аргументи. Още от приватизацията на „Булгартабак холдинг” преди три години, като собственик се сочеше икономическата група около депутата от ДПС Делян Пеевски и банкера Цветан Василев, но официален купувач беше дружеството на VTV Capital. Няма доказана свързаност на предишния и новия собственик на дружеството и заради това не може да се използва вратичка в закона за избягване на търговото предложение.
На 19 март беше отразена в австрийския търговски регистър смяната на собствеността на цигарената компания. При сделката Livero Establishment купи BT Invest, което е специално създадено във Виена дружество, чрез което „Булгартабак холдинг” бе приватизиран през 2011 г. срещу 100.1 млн. евро. Лихтенщайнската офшорка придоби контрол на над 80% от акциите на българския тютюнев гигант. Юридически лица държат останалите 20 %, като най-голям е делът на E.Miroglio Finance.S.A. (10.44%). Другите по-големи миноритарни акционери са свързани със собствениците на Корпоративна търговска банка и „Винпром Пещера”. Според акционерната книга към 7 май 2013 г., акции притежават и над 1300 физически лица, които държат общо под 1%.
„Булгартабак холдинг” е публично дружество и поради тази причина при настъпване на съществена промяна в структурата му се изисква новият мажоритарен собственик да отправи търгово предложение за изкупуване на останалите акции извън контролния пакет. Законът за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК) е определил прагове, според които задължава новия притежател на холдинга да отправи покана до останалите инвеститори в компанията и краен срок, в който това трябва да се реализира. В случая на цигарената фабрика, праговете и 14-дневния срок са подминати. От Комисията за финансов надзор отказват да коментират дали са получили уведомление за намерението на новия собственик да отправя търгово предложение. Докато то не бъде отправено е редно КФН да забрани да се гласува с придобитите акции на общо събрание.
Юристи коментират, че процедурата е задължителна и не може да бъде прескочена. Те допускат, че е възможно документът за отправяне на търгово предложение да не е пристигнал в КФН, тъй като дружеството е чуждестранно. Възможно е в 14-дневния срок Livero Establishment да намали дяловото си участие по начин, който не изисква задължителното прилагане на процедурата. Друга възможна причина за забава е, че може да се окаже, че сделката не е продажба, а преобразуване. Тогава по закон срокът е 1 месец, но през последните две седмици в австрийския регистър не са открити данни да е извършено преобразуване или намаляване на дяловото участие на лихтенщайнското дружество. Тогава отново се повдига въпроса защо новият собственик на „Булгартабак холдинг” се бави с търговото предложение.
От отдела за връзки с инвеститорите на цигарената компания отказват да коментар по темата, а Livero Establishment не са открити, за да изкажат позиция. Миналата година имаше подобен случай, когато собствеността на публичното дружество „Юрий Гагарин”, бе сменена същия начин-чрез покупка на фирмата, която държеше 49% от капитала. Според закона при преминаване на праг от 33 %, трябва да се отправи търгово предложение. Тогава новият собственик, който отново е офшорна компания близка до банкера Цветан Василев,също не извърши законовата процедура. Регулаторът се закани, че ще му наложи административна санкция.
Според специалист по търговско право, търговото предложение може да бъде пропуснато, ако новият и старият собственик са от една и съща икономическа група, или имат един и същ краен собственик, който упражнява лично правото на глас в общото събрание на акционерите. Регулаторът е длъжен да бъде уведомен за такава свързаност. Ако Livero Establishment не отправи търгово предложение и това мине без санкция на КФН, може да се приеме, че не е извършена смяна на собственост. Досега собственик на „Булгартабак холдинг” се водеше руската компания VTV Capital, която внасяше в хазната значителни суми от ДДС и акцизи. В последствие се оказа, че тази компания е междинна и е създадена с цел да бъде скрит истинския собственик на цигарената компания. Въпреки това прозират интересите на икономическата група около депутата от ДПС Делян Пеевски и банкера Цвенат Василев. При сегашната сделка купувач се явява множество офшорни компании регистрирани в Дубай. За краен собственик пред Комисията за защита на личните данни е посочено неназовано физическо лице без друга стопанска дейност. Не е известно от къде това лице разполага с такива средства, че да придобие компания, чиято пазарна капитализация надхвърля 670 млн.лв. Невъзможно е формалното доказване на свързаност между стария и новия собственик поради липсата на дейност. Неотправянето на търгово предложение пък пести средства за мажоритарния собственик, който незнайно откъде е намерил милиони за да придобие основния пакет акции.
|
КОМЕНТАРИ
|