|
Най – лошият сън на Сталин.
публикувано от Админ на дата 24/06/2014 13:06ч. 168
|
|
3 бр.
|
|
|
„Кутузовски проспект” , Москва. Чува се силен шум от автомобил, приближава се лъскаво червено Ferrari. Придружавано от две жени в бяло Porsche. Двата автомобила спират сред други луксозни автомобили пред хотел Radisson Royal, известен като „хотел Украйна”. Символ на огромна сила по времето на Сталин, „Украйна” е най – високият хотел в света за няколко десетки години след откриването му през 1957 г. Също така става място за исторически междусъветски политически интриги. Хотелът е съхранил красотата от миналото и чара на една отминала епоха, която упорито властва над цяла Москва. Комбинация от архитектурните стили – барок, готика, руски имперски. Поглеждайки невероятното здание , расположено на река Москва, очертано от неонови надписи и в главата Ви едва не зазвучава антивоенния хит на Стинг “Russians”.
Сталин най – вероятно се обръща в гроба си, виждайки мястото след наместата на именития Год Нисанов. Още в края на хилядолетието „Украйна” се е превърнал в бледа сянка на това, което е бил през 60-те. През 2005г. , без много шум е придобит на търг от милиардера и строителния предприемач Год Нисанов и Захар Илиев ( двамата поделят 34-о място в класацията на Forbes за руските богаташи). Двамата инвестират в имота около 7 млрд. рубли – което се равнява на 241 млн. долара) като своеобразна финансова инвестиция за многото планирани подобрения на хотела и около него.
„Год и аз сме горди с „Украйна” – каза Зарах Илиев. Успяхме да върнем чувство за уют.
” Украйна” е затворена за повече от 3 години, до април 2010, когато се открива наново.
Партньори са с хотелиерската фирма Rezidor Group и му дават името „Radisson Royal”, но знаменитият надпис „Украйна” още стои над официалния вход, а също така остава и като коорпоративно лого на хартията за писма и за рекламни цели.
Дамите от Porshe – то, облечени в кожа, се отправят към входа , където са посрещнати от портиер в официален тренчкот. След металните детектори и голямата се въртяща врата, влизат в фоайето на хотела, огромни пространства, от което, са покрити с мрамор.
Създава се известно чувство за „свръхреалност”. Местни олигарси се разхождат във Фоайето, заедно с бизнесмени от целия свят, жени от персонала, туристи, бодигардове, изглеждащи като излезли от американски екшън сериал. След момент от асансьора се появява объркан чужденец гост на хотела, само по халат и след малко е ескортиран обратно от охраната на етажа. Уютно е, но липсва чарът на „Украйна”.
До хотела е расположен едниственият Шоу Рум на Rolls – Roycе. И бутици, където няма по – евтина риза от 500$. Там е и знаменитият ресторант „Tatler Club”, на представителя на руските Аркади Новиков. Това е един от десетте ресторанта на Нисанов, намиращи се наблизо, включително и на плавателни съдове по реката.
Бизнесмените преобразили „Украйна” не са приключили. Сега са се заели с изграждането на подземна конферентна зала с площ от около 2 хил. кв. метра и още много ресторанти, като изключително луксозния „ Thai Blue Elephant”, недалеч от река Москва.
Любопитно е исказването на професора по руска история от Middle Tennesse State University. – „Руснаците се нуждаят да демонстрират своето величие. Видели сте го по време на съветската ера, виждаме го и сега”
В „Украйна” все още пазят спомени за социалистическата ера. Във фоайето е расположена огромна картина в стил социалистически реализъм „В чест на жътвата в Украйна” със златни сърп и чук като централен елемент. Присъстват още предмети от социалистическото време, не сега те са просто антиквариати.
„Украйна” се намира непосредствено до най – високата сграда в Европа, Mecury City Tower в Московския международен бизнес център. Място, което един ден ще се конкурира с пазара на ценни книжа във Франкфурт.
Ако ви се прииска да си припомните миналото, революцията, докато пушите скъпи пури и сте в неприлично лускозна президентска зала в компания от неприлично преуспели бизнесмени, то „Украйна” е вашето място.
Може би, този хотел е символ на неизбежното капиталистическо бъдеще на Русия, без дори поглед назад към миналото.
|
КОМЕНТАРИ
|