Нови инвестиции в Южна Евpопа

публикувано от administrator на дата 09/06/2014 15:06ч.  Прочетена 154

   1 бр.   

Нетните директни чуждестранни инвестиции в страните от Южна Европа се увеличават, след колапса през 2007-08 г. Челни позиции по инвестиции заема Испания, следвана съответно от Италия, Гърция и Португалия.
Част от инвестициите са традиционните инвестиции на мултинационалните компании в своите подразделения като автомобилните гиганти (Дженеръл Мотърс, Рено, Фолксваген). Но се забелязва нова тенденция на големи инвеститори в банковата сфера и в сферата на недвижимите имоти.
На страните от PIGS ( Portugal, Italy, Greece, Spain) вече не се гледа като на загиващи икономики, а напротив. Южноевропейските държави в момента са отлична инвестиционна дестинация. Причини за това са добрите прогнози за бъдещето на еврото и продължителните държавни политики за икономическо възстановяване в съответните държави.
Най-голям интерес има към инвестиции в банковия сектор. . ЕЦБ инициира мащабен преглед на качеството на активите (AQR – Asset Quality Review) на 128 банкови групи от Еврозоната През есента на 2014 Европейската централна банка (ЕЦБ) ще поеме функциите на пряк надзорен орган на най-големите банки на Стария континент с цел укрепване на финансовата и банковата система в ЕС. ЕЦБ въведе нови изисквания за увеличаване на рисково претеглените активи:
За всеки отпуснат кредит банката трябва да осигури регулаторен капитал като процент от рисково претеглената част на кредитната експозиция (12% в България, 8% в Европа).Следователно, когато пазарната стойност на имота падне под определена стойност, рисково претеглената стойност се покачва, а с това и регулаторният капитал, който банката трябва да поддържа.
ПрайсУотър Хаус изчислява отпуснатите заеми от всички европейски банки на 80 млрд евро, като 20% от тях са на банките от държавите PIGS.
Lone Star и JP Morgan Chase приключват сделка за откупуването на испански необслужени ипотечни кредити на стойност 4 млрд. евро от Комерцбанк. В момента 60 % от покупката на недвижими имоти (търговски и жилищни имоти) в Испания са от чуждестранни инвеститори, а в Италия над 70 %.
В Италия частният инвестиционен фонд KKR преговаря да откупи необслужени корпоративни заеми на Unicredit и Intesa Sanpaolo.
Тези инвестиционни инжекции могат да имат и лоши последствия. Първо, те са краткосрочни и целта на инвеститорите е бърза печалба. Основната причина за кризата на ипотечния пазар в Испания през 2008 г., бяха именно големите инвестиции на чуждестранни капитали на пазара на недвижимите имоти.
Когато икономиките се сриват, частните инвестиционни фондове идват на помощ. Те инвестират капитали с основната цел – високи печалби. В настоящия момент, страните от южна Европа се нуждаят най-много от свежи пари. Тези частни фондове освобождават банките от стари необслужени кредити и дават възможност за отпускането на нови. Фондове в добро финансово състояние имат възможност да инвестират в поддържката на инвестициите си.
Като цяло тези нови инвестиции имат положителен ефект, но банките и правителствата вече са по-предпазливи и мъдри и знаят как да избегнат поредния финансов „балон“.

Източник: www.economist.com

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама