|
Нови промени за бързите кредити
публикувано от admin на дата 14/04/2014 14:04ч. 171
|
|
1 бр.
|
|
|
Клиентите и компаниите за бързи кредити се чудят какво ще се промени след въвеждането на таван оскъпяването на заемите от около 50%. Те са в шок от приетата разпоредба и някои от тях се надяват тя да отпадне.
Засега тази идея е непостижима, тъй като Законът за потребителския кредит беше окончателно приет на второ четене от Народното събрание миналата сряда. С него беше определен таван и на годишния процент на разходите, който трябва да е равен на лихвите и всички такси.
Според гласувания текст той не може да надхвърля 5 пъти размера на законната лихва по просрочени задължения, която е 50.2% в момента. Това ще стане 3 месеца след като бъде обнародван в „Държавен вестник” и ще важи само за новите заеми, които ще се теглят след влизането на закона в сила.
Дружествата са предпазливи в прогнозите си как ще нагодят продуктите си спрямо новите изисквания, но предупреждават отсега, че по-малко хора ще могат да ползват техните кредити. Ще бъдат затегнати условията и изискванията към кандидатите. Компаниите ще започнат да искат гаранции, обезпечения, застраховка „Живот” и поръчители, които ще затруднят и оскъпят процеса по получаване на бърз заем.
Представители на едни от най-големите институции на пазара коментират, че клиентът ще плати същата цена за кредита, но ще бъде тотално объркан кое е лихва, кое е главница и какво отива за застраховката.
Те обясняват голямото оскъпяване заради по-високия риск, който поемат. Финансовите компании дават необезпечени кредити за хора, които често не могат да докажат официален доход или са безработни. Срокът на заема обикновено е до няколко месеца, а средния размер е около 500-600 лева. Обикновено хората, които теглят бързи кредити, нямат достъп до банкови заеми. Те най-често имат нужда от малки суми, които искат да получат бързо, без да е необходимо да търсят поръчители или да представят обезпечения.
Именно поради тези причини, играчите на пазара предупреждават, че на много потребители достъпът до финансови услуги ще бъде прекратен. Ще намалее броят на дружествата, а част от нишата ще се заеме от лихвари и делът на сивия сектор ще нарасне.
Големите компании, които имат дългосрочни планове за присъствие на пазара ни ще трябва да мислят тепърва как ще променят продуктите си и дейността си за бъдещите клиенти.
Освен с тавана, те ще трябва да се съобразят и с другите въведени промени. Една от тях касае най-малките заеми- тези до 400 лева. Досега те бяха извън обхвата на закона за потребителския кредит, но вече и той ще важи за тях.
Това означава, че и при тях ще трябва да се представя преддоговорна информация. Това ще става със стандартния европейски формуляр, чийто образец е приложен в закона. В него подробно са описани всички условия по заема, така че клиентът да е максимално информиран.
Този формуляр ще се предоставя и при кредитите, които се отпускат дистанционно по интернет. Ако те се предлагат по телефон, клиентът също трябва да бъде запознат устно с условията.
Всички елементи в договора ще трябва да са с еднакъв вид, формат и шрифт. Забраняват се дребните букви, за да няма скрити условия. Общите условия стават задължителна част при сключването му.
И за 400 лева дружествата ще правят подробна оценка за кредитоспособността на клиента си- чрез проверка в Централния кредитен регистър, НОИ и други бази данни, в които се съдържа важна информация за риска.
Финансовите институции за бързи кредити няма да могат да събират такси за предсрочно погасяване и за заеми под 400 лева, когато те са с плаваща лихва. Ако лихвата е фиксирана, обезщетението няма да може да надхвърля 1 % от предсрочно погасената сума по заема.
Кредитополучателите на суми до 400 лева ще могат да се откажат от него в срок от 14 дни от подписването на договора, без да дължат неустойка или обезщетение. Тогава клиентът ще върне главницата и ще заплати лихвата, която е начислена за периода от усвояването на средствата до датата на връщането на главницата.
Една от основните промени в Закона за потребителския заем предвижда банките да не могат да събират такса за предсрочно погасяване по всички ипотечни кредити- и стари и нови, след първата година от тегленето им. Ако погасяването е през първата година, таксата няма да може да надвишава 1 %. Всички останали новости ще се отнасят само за договорите, които са сключени след влизането му в сила.
По нова методика ще се изчислява оскъпяването на кредитите. Тя ще представлява пазарен индекс „Либор”, „Юрибор”, „Софибор” и/или индникатори на БНБ и/или на Националния статистически институт. Освен променлив компонент лихвата ще има и фиксиран, който няма да може да се променя едностранно за целия срок на договора. Банките няма да имат правото да сменят методологията за изчисляване на лихвата едностранно. Тя ще се публикува в интернет.
Има две условия, при които ще се допуска едностранна промяна на общия разход по кредита. Това ще е възможно, ако е предвидено в договора и е вследствие на обективни обстоятелства, които не зависят от кредитора. Ще има два типа договори за ипотечен кредит, между които ще трябва да избират кандидатите. При първия, ако заемът не може да бъде изплащан, кредиторът ще се удовлетворява изцяло до размера на обезпечението. При втория вариант потребителят ще носи отговорност с цялото си имущество.
|
КОМЕНТАРИ
|