Новите реформи на ЕЦБ ще доведат до увеличение на лихвите

публикувано от administrator на дата 07/07/2014 10:07ч.  Прочетена 151

   1 бр.   

Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви, че ще въведе негативен лихвен процент от 0,1% върху свръхрезервите, които държат банките от еврозоната в ЕЦБ. Занапред банките в еврозоната ще трябва да плащат 0,1%, ако желаят да поддържат свръхрезерви при ЕЦБ.
Свръхрезервите се появиха като резултат от неефективните мерки за стимулиране на икономиката, за облекчение на банковата система и за контролиране на пазарите на държавен дълг в периферията на еврозоната.Тези мерки са известни като Дългосрочни операции по рефинансиране (LTROs) и Програма за изкупуване на ценни книжа (SMP), и всъщност представляват печатане на още пари.
Идеята на тази монетарна политика цели чрез тези нови парични средства ЕЦБ да извършва операции по изкупуване на държавни облигации. От своя страна банковата система връща тази допълнителна ликвидност обратно в ЕЦБ под формата на свръхрезерви.
Тези реформи, на практика, възпрепятстват паричната трансмисия, намаляват ефективността на монетарната политика и не помагат за увеличението на паричното предлагане чрез кредитиране, за увеличаване на инфлацията и съживяване на икономиката и до покачване на заетостта и доходите.
Идеята на ЕЦБ е банките да бъдат принудени да намалят излишния резерв.
Противници на новата реформа изразяват становището, че ако имаше кого да кредитират, банките нямаше да държат свръхрезерв при ЕЦБ. Причината за трупането на свръхрезерв е липсата на достатъчно платежоспособно търсене. Налагането на негативна лихва върху тях няма да промени това.
Друга възможност, стояща пред банките, е да прехвърлят „бремето“ на негативната лихва върху своите вложители. С други думи вложителите да бъдат таксувани поради, това че държат парите си на безсрочен депозит в съответната банка. Но това може да доведе до загуба на клиенти и ликвиден риск.
Друга възможност е европейските банки да прехвърлят тежестта на негативната лихва върху кредитополучателите. Този отрицателен ефект ще доведе до намаление на кредитирането или намаление на ръста на отпусканите заеми.
Опитът на Дания от 2012 г. е показателен. Датската централна банка (ДЦБ) реши да въведе отрицателни лихви върху банковите свръхрезерви. Решението беше продиктувано от решението на ЕЦБ да смъкне лихвите, както и от политиката на ДЦБ на плаващ валутен курс на местната валута към еврото в определени граници, което задължително изисква лихвен паритет между еврозоната и датската икономика. В резултат на това датските банки увеличиха лихвите по отпусканите от тях кредити.

Източник: investor.bg

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама