|
Немските инвеститори отправят критики към страната ни
публикувано от admin на дата 30/04/2014 12:04ч. 130
|
|
1 бр.
|
|
|
Според последната анкета на Германско-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК), която беше представена във вторник, немските инвеститори в нашата страна отправят критики за непредвидима правна рамка, липса на политическа и социална стабилност, корупция и непрозрачни обществени поръчки.
Допитването е извършено през февруари сред 99 фирми, които са членки на ГБИТК. Подобни анкети са направени от германските външнотърговски камари в още 15 държави от Централна и Източна Европа. Чуждестранните инвеститори обаче са оптимисти за собственото си развитие. Те одобряват данъчната ни система,както и ниските разходи за труд. Като предимство изтъкват членството ни в ЕС.
47% от фирмите определят икономическата обстановка в България като задоволителна, 43% мислят, че тя е лоша и едва 10% смятат, че е добра. По-високи са очакванията за собственото финансово развитие на предприятията. Въпреки че над половината не очакват промяна през тази година, оптимистите са 41%, а 6 % се опасяват за лоши резултати. 49% е делът на компаниите, които смятат да увеличат продажбите си навън чрез износ. Повече служители очакват да имат 41% от тях, а 31% предвиждат да увеличат инвестиционните си разходи.
България се нарежда на дъното на класацията сред 16-те страни от Централна и Източна Европа по редица важни показатели. Нито една фирма не е отговорила, че одобрява правната сигурност, като по този критерий сме на последно място след Албания. От камарата коментират, че законите често се променят и си противоречат.
Незадоволителни са оценките от анкетата за политическата и социалната стабилност и прозрачността на обществените поръчки. Съществени проблеми остават борбата с корупцията и престъпността, а също и работата на публичната администрация. България заема 12-то място по развитие на инфраструктурата.
Показваме слаби резултати и по отношение на образователната система и наличието на квалифицирани работници. По качество на академичното и професионалното образование България заема съответно последна и предпоследна позиция, а трудностите на предприятията да си намерят специализирана работна ръка нарежда страната на последно място.
Немският бизнес отдавна се е заел с въвеждането на дуалното обучение в страната ни. Неговата идея е предприятията, които искат да обучават своите кадри да могат спокойно да го правят. Много разпространена е практиката в Южна Европа хората да започват работа веднага след като са завършили, без да са преминали специализирано практическо обучение в училище или тренировъчна програма в някоя фирма. Това често води до стресови ситуации както за работодателя, така и за работника.
Германските компании посочват и доста предимства на страната ни. Инвеститорите харесват ниската цена на работната сила, слабата данъчна тежест и като цяло данъчната система. Като плюс отчитат членството на страната в ЕС.
Наблюдава се промяна в мнението на анкетираните тази година по отношение на желанието им за въвеждане на еврото. 45% от фирмите са против, а 42% подкрепят идеята. Миналата година отговорът беше доста по-еднозначен в полза на единната валута. Според главният управител на ГБИТК Митко Василев, рязката промяна в мнението е заради негативните последици, които са наблюдавани в някои страни веднага след въвеждането на еврото, като поскъпването в Гърция. Според него левът е вързан за европейската валута и това дава достатъчно предсказуемост и стабилност на фирмите, тъй като една компания, която оперира с левове, може лесно да ги обърне в евро.
Голям дял от анкетираните споделят, че отново биха избрали България. Доволни от избора си на бизнес дестинация са 82% от тях, което е подобрение от регистрираните миналата година 78%. Василев казва, че като цяло немските дружества трудно се убеждават да дойдат в страната ни, но когато го направят остават за дълго. За разлика от тях американските инвеститори идват много по-лесно, но и по-бързо си тръгват.
За 2013 г. търговският обмен между България и Германия е достигнал рекордните 5.3 милиарда евро, като нараства с 11.3% по данни на Федералното министерство на икономиката и енергетиката. Причината за това се крие в износът към немската страна, който за първи път надвишава вноса- съответно 2.7 милиарда евро и 2.6 милиарда евро. Държавата е най-важният чуждестранен пазар за българската продукция, което се дължи главно на техните инвеститори в страната ни. Миналата година е повишен и обемът на германските инвестиции у нас, който достига 135.5 милиона лева. Германия запазва дял от около 12% от общите чуждестранни инвестиции в страната.
|
КОМЕНТАРИ
|
Дата:30/04/2014 18:04 ч. от Велина
Германците отправят основателни критики, но въпреки това пак упражняват бизнеса си в страната ни, защото никъде другаде няма да намерят толкова евтина работна ръка.