|
Обсъдиха промените в Закона за търговските вериги
публикувано от administrator на дата 18/07/2014 10:07ч. 158
|
|
1 бр.
|
|
|
Тази седмица се състоя четвъртото обсъждане на промените в Закона за защита на конкуренцията. Един от основните автори на законопроекта е Корнелия Нинова. Законопроектът бе върнат с вето на държавния глава, поради липса на консенсус сред мнозинството в парламента.
С обсъждането на промените на закона се зае Комисията по икономическа политика. Всички текстове, върнати от президента, са обсъдени в работната група. Основния замисъл на закона остава.
Корнелия Нинова поясни, че са уточнили определението за злоупотреба с по-силна позиция при договаряне и че е конкретизирано какво означават страните при договарянето, какво е микро, малки и средни предприятия.
В първоначалния вариант на Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) бе въведено понятието значителна пазарна сила и мерки срещу злоупотреба с нея. Това е предприятие, което няма господстващо положение, но има ресурсите да ограничи конкуренцията на даден пазар, поради зависимост на доставчиците и купувачите от него. Методиката за оценка на пазарното положение на предприятията ще бъде подготвена от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Предприятия с оборот над 97,5 млн. лв. за предходната година ще са задължени да оповестяват договорите си с доставчиците пред КЗК. Законопроектът предвижда веригите да не могат да принуждават доставчиците да не предлагат на конкурентни предприятия по-ниска цена. В текста е уточнено, че изискването важи само за доставките на стоки, предназначени за продажба - т.е. за търговците, а не за производителите. В обхвата на закона ще попаднат хранителните вериги, магазините за техника, мебели, строителни материали, текстил, козметика, автомобили, бензиностанции и др. Законът предвижда договорите да бъдат публикувани в интернет. В договорите между българските доставчици и търговските вериги няма да бъде разрешено да се включват клаузи за такси, срещу които не стои услуга. Няма да бъдат разрешени отстъпки, които водят до цени под себестойността на стоките.
Срокът, в който търговските вериги трябва да приведат договорите си в съответствие с новото законодателство е шест месеца. Веригите настояват за по-дълъг срок, но правителството, за сега, не е готово на отстъпки.
|
КОМЕНТАРИ
|