|
Опасност от замърсяване на Черно море
публикувано от administrator на дата 27/06/2014 10:06ч. 160
|
|
1 бр.
|
|
|
Новите промени в Закона за подземните богатства (ЗПБ), които предстои да бъдат гласувани на второ четене в Народното събрание, могат да имат сериозни последствия за здравето на населението и околната среда. Министерски съвет (МС) и Народното събрание (НС) по този начин правят отстъпки към нефтените и газови компании, опериращи в Черно море, което ще доведе до постепенното му замърсяване с нефт и токсични химикали от сондажите за нефт и газ. Това от своя страна неимоверно ще се отрази в увреждане здравето на населението, унищожаване на туризма и рибарството.
Тази поправка в ЗПБ се обосновава на прилагането на Директива 2006/21/ЕО, която въвежда общоевропейски изисквания към управлението на отпадъците от миннодобивната индустрия. Но тази директива не се прилага за отпадъци от миннодобивна дейност в морето. ЕС предоставя на страните членки възможността сами да решат какви регулации да въведат при управлението на отпадъците от проучването, добива и първичната преработка на подземни богатства в морето. Но на практика тези дейности ще останат без правни норми за държавен контрол.
Има специален закон, който регулира управлението на отпадъците от миннодобивната индустрия - Законът за подземните богатства (ЗПБ). С предстоящото изменение на този закон, неговите разпоредби няма да се прилагат за отпадъците от проучване, добиване и първична преработка на подземни богатства в Черно море. Така тези отпадъци остават без правна регулация, без стандарти и изисквания за тяхното управление, без компетентен държавен орган, който да следи тази дейност, без правила, без контрол и без санкции.
Управление на миннодобивните отпадъци в морето е изключително скъпо. Отпадъците от проучвателните и добивните сондажи за нефт и газ в Черно море включват отработен технологичен разтвор, отпадни води и баласт, замърсени с нефт и токсични химикали.
Компаниите, които имат разрешителни за търсене и проучване на нефт и газ в Черно море и с концесии за добив са „Тотал“, ОМВ, „Репсол“, „Мелроуз рисорсиз“, „Ледербел“, „Блек Сии Енерджи“, и „Проучване и добив на нефт и газ.
Новата поправка в ЗПБ е вмъкната в законопроекта без да бъде предварително публикувана, както изисква Законът за нормативните актове и се обсъжда и гласува в Народното събрание в нарушение на собствения му правилник (ПОДНС).
За да бъдат гарантирани интересите на българските граждани и да се защити околна среда, е необходимо тези промени да не бъдат приети от НС и МС.
Източник: Солидарна България
|
КОМЕНТАРИ
|