Понижиха кредитния ни рейтинг

публикувано от admin на дата 16/06/2014 14:06ч.  Прочетена 139

   1 бр.   

Агенцията за кредитен риск Standart and Poor’s понижи дългосрочния и краткосрочен кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута с една стъпка от ВВВ/А-2 до ВВВ/А-3. Причината за това се крие в неспособността за провеждане на реформи през последната година. Като друг негатив е посочен и намесата в енергетиката, което подлага на риск целия сектор. Всичко това е причина да остане слаб икономическият растеж, а безработицата- висока. Финансовата стабилност и ниското ниво на дълг вече не са достатъчни за добра оценка на риска, който се повишава и заради лошата демографска картина, корупцията и неработещите институции. Проблемите са стари, а правителството не прави нищо, за да подобри ситуацията.
Пониженият рейниг идва в момент, в който страната ни трябва да излезе на международните пазари, като емитира 1.5 мрлд.евро облигации. Тази оценка е сигнал за риск, както на финансовите, така и за стратегическите инвеститори, които взимат решение дали да вложат средства у нас. Нашата държава получава по-нисък рейтинг в момент, в който други държави от ЕС получават по-високи. Последно оценката ни беше понижена от S&P през 2008 г. заради започналата криза.
Още в края на 2013 г. те предупредиха за подобно развитие на нещата. Тогава институцията ревизира перспективата си от „стабилна” на „негативна”. Като основни причини за това бяха изтъкнати политическата несигурност и посредственият икономически растеж и слабо кредитиране.
От агенцията посочват, че понижението на рейтинга отразява тяхното виждане за структурните проблеми в страната ни, които ограничават институционалната ефективност и пречат на икономическия растеж. Анализаторите казват в прав текст, че трябва да се обърне сериозна внимание на корупцията у нас, да се увеличи върховенството на закона и да се намери решение на демографската криза, която включва нетна емиграция от България и застаряваща популация. В съобщението на S&P се посочва, че стартиралата процедура от държавния енергиен регулатор за отнемане на лицензите на чуждестранните ЕРП-увеличават несигурността за бизнеса и отправят силни негативни сигнали към потенциалните инвеститори. Освен това неефикасното управление на държавни енергийни и железопътни компании може да доведе до нови задължения, които да изкристализират в баланса на правителствата.
Според експертите, започналата през 2013 г. политическа криза, не позволява да бъдат извършени необходимите реформи. Като „висока” е определена ликвидността на банковия сектор, но въпреки това се обръща внимание на слабия кредитен ръст и бавното изчистване на балансите от лоши кредити.
Според Георги Ангелов от „Отворено общество”, ние не излъчваме позитивен сигнал и докато тези проблеми не бяха ясни за външния свят, сега те са описани от авторитетна международна организация. Според него всеки инвеститор, който прочете мотиви на агенцията, на базата на които е взето решението да се намали рейтингъг ни, ще се замисли сериозно дали да инвестира у нас.
По-лоша оценка на риска за държавата означава на теория и по-високи лихви по кредитите за бизнеса и хората, а това допълнително ще забави крехкото икономическо възстановяване.Ангелов е на мнение, че българските банки не зависят от финансиране отвън. Те се ориентираха към местния пазар след кризата и от тази гледна точка лихвата се определя според предлагането на депозити и търсеното на заеми.
Възможно е по-ниският рейтинг да се отрази на цената, на която се финансира правителството. Ако тя е по-висока, бюджетът ще има по-големи разходи за бъдещи лихвени плащания. Въпреки това анализаторите смятат, че още е рано да се правят подобни изчисления, тъй като няма реакция от пазарите.
В момента президентът на ЕЦБ Марио Драги, прави всичко необходимо, за да се увеличи ликвидността в Европа. Все още не е ясно дали и с колко ще се оскъпи финансирането за България.
Според Ангелов големият проблем е друг, а именно, че са се струпали много рискове наведнъж- спрени еврофондове, влошен бюджет,проблеми в енергетиката и железниците, правителство в очакване на оставка, борби между политически и корпоративни лобита.
Калоян Стайков от Института за пазарна икономика казва, че е леко успокоение, че рейтингът ни не е минал в групата на спекулативните. Той допълва, че това не е някакъв успех, а трябва по-скоро да се заработи в посока започване на реформи, които се отлагат от дълго време.
Според финансовия министър повечето икономически показатели са започнали да се подобряват от втората половина на 2013 г. насам.
В съобщението на S&P се отбелязва, че според тях лекото възстановяване на частното потребление през първото тримесечие на тази година най-вероятно се дължи на увеличените социални трансфери и пенсионни плащания. Анализаторите вярват, че устойчивият растеж на вътрешното търсене в България ще зависи от значително намаляване на безработицата, увеличаване на кредитирането на корпоративния сектор, подпомагано от приток на чужди капитали и продължаващо възстановяване на ключови експортни пазари.
Те предупреждават, че могат още да намалят рейтинга на страната ни, ако скритите задължения на държавните предприятия се прехвърлят в баланса на правителството. Те ще предприемат това действие и ако продължат изходящите потоци по финансовата сметка на платежния баланс или ако продължи да се влошава политическата среда така, че да се отрази лошо на инвестициите и икономическото възстановяване.
Вече са определени следващите прегледи на рейтинга ни в сайта на агенцията. Първият ще бъде през декември. Ангелов казва, че тези данни трябва да се имат в предвид, защото отново може да ни бъде намалена перспективата. Организацията казва, че той може да се вдигне, ако пречките пред притока на капитали и управлението се изчислят, което ще увеличи потенциала за растеж у нас.

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

ДРУГИ НОВИНИ

Най-важната информация през изминалите дни      

Lufthansa вдига цените на билетите с повече от 5% през септември

С повече от 5% ще увеличат цените на самолетните билети Lufthansa от 1 септември. ...

01/07/2015 09:07 ч.

Бизнесклиматът у нас се влошава

Данните на НОИ показват, че бизнесклиматът у нас се влошава за пръв път от пет месеца насам....

01/07/2015 09:07 ч.

КЗК проверява Pizzetti дали са италиански

КЗК се самосезира да провери продукта на „Чипита България” – Pizzetti, дали се прави по италианска рецепта. ...

01/07/2015 09:07 ч.

Бизнес кредитите достигнаха до най-ниското си ниво за 6 г.

Фирменото кредитиране се е свило до най-ниските си нива за последните 6 години, въпреки рекордно ниските лихви. ...

30/06/2015 09:06 ч.

10 000 туристи са посетили остров Св Анастасия през този сезон

От откриването на сезона близо 10 000 туристи са посетили остров Св. Анастасия. ...

30/06/2015 09:06 ч.

Искат да станат майки 77% от жените

Проучване на агенция „Екзакта Рисърч груп” от този април показва, че 77% от жените в репродуктивна възраст, които все още нямат деца, са си поставили за главна цел в живота да станат майки. ...

30/06/2015 09:06 ч.

Най-популярният киногерой е Индиана Джоунс

Класация на сп. „Емпайър” определи археологът Индиана Джоунс за най-популярния герой на световното кино. ...

29/06/2015 09:06 ч.

Готвят матури за учителите и директорите

От външни оценители ще се атестират учителите и директорите на всеки 4 години. ...

29/06/2015 09:06 ч.

САЩ разполагат военнна техника у нас

Министърът на отбраната на САЩ - Аштън Картър заяви, че ще разположат танкове, артилерия и друго военно оборудване в източната и централната част на Европа....

29/06/2015 09:06 ч.

 

 

 

Виж всички новини

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама