|
Проекти за близо 400 млн.лв. по регионална програма са изложени на риск
публикувано от admin на дата 30/05/2014 14:05ч. 147
|
|
1 бр.
|
|
|
С висок риск са шест проекта от програма „Регионално развитие” на стойност над 350 млн.лв. Има вероятност страната ни да изгуби европейското финансиране за тях през този програмен период. Застрашени са Северната скоростна тангента, компоненти от проектите за интегриран градски транспорт на София и Варна, Античен комплекс Сердика в столицата и две предложения за онкологични центрове в София и Кърджали. Това стана ясно от доклад за изпълнението на ОПРР до края на април, който трябваше да бъде разгледан от депутатите в комисията по европейски въпроси. Заседанието беше отложено за четвъртък, но точката за изпълнението на програмата отпадна.
От МРР изказват мнение, че документът съдържа стара информация, тъй като е отпреди месец. От ведомството се надяват рисковият списък да намалее, но казват, че е невъзможно да бъдат изпълнени всички проекти.
Повече от половината сума с висок риск от загуба се дължи на проекта Северна тангента на София, чийто краен срок на изпълнение е 31 октомври 2015 г. Все още работят по технически проект фирмата изпълнител и нейните партньори. Пътната агенция не е обявила поръчка за археологически проучвания по трасето на 17-километровата отсечка. Най-съществен проблем са отчуждителните процедури, които се бавят, поради оспорване в съда от собствениците на земите, на които им се предлагат цени от 0.80 ст. за кв.м.
Програмата дори не разполага с целия си бюджет, който е необходим за строежа на пътя. Според доклада той възлиза на 235 млн.лв. В момента има налични средства над 51 млн.лв. В документа пише, че проектът е изпратен за оценка към ЕК и се очаква неговото одобрение.
Друго идейно предложение с тежки проблеми е този за „Античен културно комуникационен комплекс „Сердика” за 15.8 млн.лв. С него се предвижда да бъде поставен стъклен купол над разкопките между Министерски съвет и президентството. Първият търг за избор на изпълнител беше провален поради надвишаване на прогнозната стойност от 15.8 млн.лв. Сега заданието е преработено и още се гласува от Института за паметници на културата.
Изключително дълго време се бави и проектът за трамвай до Студентски град, който е за 20 млн.лв. Стана ясно, че и поръчката за система на управление на трафика за 10 млн.лв.,която е част от Интегрирания градски транспорт на столицата, е отменена от КЗК. Варна също изостава в този проект и по-точно с компонентата за бърз коридор, който е около половината сума-110 млн.лв.
Обнадеждени са от регионалното министерство относно идеята за изграждане на лъчетерапевтичен комплекс в онкологията в София за 21.3 млн.лв. и за високотехнологичен сектор за ранна и точна диагностика на такива заболявания в болница „Д-р Атанас Дафовски”, Кърджали. По първия се очаква избор на изпълнител, а по втория здравното министерство е поело ясни ангажименти да започне процедурите в най-кратък срок.
Въпреки високорисковите проекти, програма „Регионално развитие” е една от най-добре представящите се. 2.034 млрд. лв или 62% от бюджета на ОПРР са разплатени по нея до края на април 2014 г.До декември месец трябва да бъдат приключени 238 договора, а за да няма загуба на средства, трябва всеки месец да се сертифицират разходи за 84 млн.лв. Приет е план за проверки на място на приключили проекти, а къщо е въведена и система за инвеститорски контрол-както за вътрешен, така и за външни одиторски фирми, които да проверяват идейните предложения за ремонт на сграден фонд, за туристически атракции, пътища,градска среда и транспорт.
Притесненията са свързани с капацитета на министерството и програмата да взимат бързи решения. След като се разбра, че те не могат в продължение на 18 месеца да преценят как да променят новата ОП „Региони и растеж”, така че да не влязат в конфликт с ЕК, е под въпрос дали са способни на бързи и решителни действия.
До края на април по ОПРР са изпълнени 687 проекта, чиято цел е подобряване на градската среда-за ремонт и изграждане на паркове, зелени площи, детски площадки, пешеходни зони, велоалеи,тротоари и паркоместа. Над 2.4 млн.души ползват обновените 925 сгради на образователната,социалната и културна инфраструктура. Постигната е икономия на енергия в резултат на направените инвестици. В полза на 624 хиляди е укрепването на свлачищата. Ремонтирани са 59 туристически атракции и 6 културни ценности с национално и световно значение.Изградени са над 103 хиляди л.м. съоръжения, с цел предотвратяване на наводнения в населените места. Дължината на защитените или възстановени брегове е над 32 хиляди л.м.
|
КОМЕНТАРИ
|