|
Президентът наложи вето върху закона за лекарствата
публикувано от admin на дата 30/01/2014 16:01ч. 182
|
|
1 бр.
|
|
|
Президентът Росен Плевнелиев връща за ново обсъждане в парламента текстовете в закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, които въвеждат разрешителен режим за износ на лекарства в ЕС, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Става въпрос за новите разпоредби, които изискват Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) да дава разрешение за износ на опаковки от всяко лекарство, което се покрива от обществените фондове – здравната каса, здравното министерство и държавните болници.
Те смятат,че всяка компания,която иска да изнесе медикаменти в друга страна,трябва да подаде документи до ИАЛ и да изчака 30 дни, за да получи разрешение.Но не е опоменато как лекарствената агенция ще проверява и дали ще дава разрешения. Това породи съмнения в целия фармацевтичен сектор,свързани с безпристрастността на режима.
Глобата за неразрешен износ е от 50 до 100 хиляди лева,но експертите коментираха,че е възможно целият този закон да се превърне в поредната корупционна схема.
Законът засяга целия бранш и ако фармацевтичната компания иска да изнесе в друга държава свои медикаменти или има продукти с изтичащ срок на годност и иска да ги продаде в съседна държава, трябва да изчака разрешението от ИАЛ. Същото се отнася и за фирмите,които извършват клинични проучвания, както и за търговците на едро с медикаменти. Самият текст нарушава договора за ЕС в частта за свободно движение на стоки и асоциацията на паралелните търговци сезира Европейската комисия, която прие жалбата й за разглеждане.
Паралелната търговия е процес, при който медикаменти от държави, където са с по-ниски цени, се изнасят в държави, където са по-скъпи. ЕК насърчава паралелната търговия.Страните,които налагат ограничения върху нея са наказани в повечето случаи.
Липсващите липси
Депотатите приеха текста, с мотивът,че по този начин няма да има липси на пазара за лекарства.
От България се изнасят лекарства за 85млн.лв годишно,тъй като цените на ниво на производител са най-ниските в ЕС и медикаментите са атрактивни за износ.До момента няма сигнали за липса на лекарства.
Президентът покрепя усилията за осигуряване на достатъчно лекарства,но това трябва да бъде направено в съответствие с основните принципи в Конституцията и европейското законодателство.
Освен това,държавният глава отбелязва,че в закона трябва да има ясни критерии,за равноправеност към всички износители.Той също така смята,че въвеждането на уведомителен режим с характеристики на разрешителен без ясни правила,може да създаде вече споменатите корупционни схеми.
В законопроекта липсва анализ за съответствие с европейското законодателство.Плевналиев предупреждава,че е необходима оценка дали към уведомителният режим е обоснована и пропорционална мярка.
Анализаторската компания ТМА подкрепи в свое становище ветото на президента.
Имаме много сериозни съмнения доколко която и да било от държавните здравни институции може да събира достоверна информация за нуждите и наличностите от лекарства. Медикаментите обикновено се продават от търговците на едро и аптеките и е невъзможно да се получи реална информация от хиляди пазарни участници, коментират от ТМА.
|
КОМЕНТАРИ
|