Работници-роби в Тайланд в отглеждането на скариди

публикувано от administrator на дата 11/06/2014 17:06ч.  Прочетена 189

   1 бр.   

Шестмесечно журналистическо разследване на английското издание Гардиън, доказа дългогодишните твърдения, че робският труд в Тайланд не е фикция. Оказа се, че рибните продукти от водещи производители в Тайланд със солидни пазарни позиции в САЩ и Великобритания, достигат до потребителите чрез използването на работници-роби. Данни за тези нарушения на човешките права се изнасят от години от неправителствените организации и от доклади на ООН.
Очевидци на робския труд разказват работниците-роби са подложени на 20-часов работен ден, постоянно малтретиране, мъчения, убийства. Много от тях са държани на кораби в открито море с години, поддържат ги да работят ги чрез амфетамини.
Най-големият производител на скариди в света, Charoen Pokphand (CP) Foods, базирана в Тайланд, се снабдява с храна за скаридите (риба) от незаконни предприятия, които изполозват основно работници-роби.
Робството е незаконно навсякъде по света, но в момента около 21 млн. души са държани в робство според International Labour Organization. Тайланд се смята за основният източник, транзитна територия и дестинация на работници – роби. Робите в страната са около 500 хил. души, 300 хил. от тях работят в рибната индустрия, като 90% от тях са имигранти предимно от Камбоджа и Бирма, .
Тези данни са известни на публичността от години насам, но за първи път се прави официално разследване от високо уважавана медия и се привлича вниманието на обществеността във Великобритания. В момента всички неправителствени организации призовавaт потребителите да спрат употребата и покупката на рибни продукти, и по-конкретно на скариди , произведени в Тайланд.
Активисти за правата на човека смятат, че ако се забрани и премахне робския труд, рибната индустрия в Тайланд ще изпадне в колапс. А това е бизнес за милиарди. Anti-Slavery International призовава международните брандове и големите вериги-магазини да подкрепят тяхната инициатива и да увеличат изискванията си спрямо дистрибуторите на стоки и продукти и за по-строг контрол на произхода на стоките и продуктите . Няколко вериги-супермаркети са се присъединили към проекта Иссара (свобода), който отсеят производители и дистрибутори, които спазват етичните и правни норми.



 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама