|
Страната ни е сравнително назад в ЕС по употребата на наркотици
публикувано от admin на дата 28/05/2014 14:05ч. 176
|
|
1 бр.
|
|
|
Нашата страна е сравнително назад сред страните членки на ЕС по употреба на наркотици и свързаните с нея смъртни случаи. Това показват националните данни, представени в публикувания годишен доклад на Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите (ЕЦМНН), който обхваща 28-те държави от съюза, плюс Норвегия и Турция.
По повечето показатели за употребата на забранени вещества и свързаните с това смъртни случаи, България е под средното за ЕС равнище. Въпреки това буди тревога липсата или ограниченият характер на мерките за превенция с опиатите и лечение на наркозависими, показват включените в доклада статистически таблици и данни.
За 2012 г. у нас са били регистрирани 24 смъртни случая в резултат на свръхдоза, или 4.8 на 1 милион души от населението (на възраст между 15 и 64 г.), при средно 17.1 на 1 милион за ЕС.
Повече от 80 милиона европейци, или почти една четвърт от гражданите на съюза са употребявали незаконни вещества. В някои страни като Дания, Франция и Великобритания- това важи за една трета от населението. При нас този дял е под една десета.
По диагностицирани случаи на заразени с вируса на СПИН сред инжекционно употребяващите наркотици, нашата страна е малко над средното равнище-5.5 на 1 милион души (40 човека).
7.5% процента от българите са опитали канабис някога през живота си, а 8.3% от младежите у нас (на възраст между 15 и 34 г.) са го употребявали през последната една година. Само 3.4% от пациентите, постъпили на лечение в страната за употреба на наркотици, са зависими от канабиса, при средно 27.6 % за ЕС.
Въпреки това цели 82.5% от българите потърсили медицинска помощ заради наркотици, са зависими от опиоиди, при средно 45.5% за 30-те обхванати в доклада държави.
Най-употребяваният стимулант у нас е екстази. Това важи и за другите ни съседи от региона- Турция, Гърция и Румъния. На европейско равнище такъв си остава кокаинът. 2% от българите са посочили, че някога са използвали този наркотик, за последната година са го употребили 2.9%.
По употреба на амфетамини сред младежите заемаме 1.3%, което над средното за ЕС- 0.9%.
2.2% от българите са постъпили на лечение, заради пристрастяване към този вид наркотик.
На ниско равнище остава у нас употребата на кокаин, наричан още „наркотика на богатите”. Само 0.9% от хората тук на възраст между 15 и 64 г. са го опитвали някога през живота си, при 4.2% средно за Европа.
На сравнително челно място сме в ЕС по заловен хероин.- 285 кг., при общо 4977 кг. Убедителен лидер е Турция, която е конфискувала 13 301 кг., което е близо три пъти повече от всички членки на съюза взети заедно.
У нас са били заловени само 115 кг. кокаин, при общо 71 540 кг. в 30-те държави. Сравнително назад сме и при амфетамините-иззети са 84 кг. при общо 6747 кг. в 28-те държави членки, плюс Норвегия и Турция. Ситуацията е аналогична и при екстази. В нашата страна са били конфискувани едва 6164 кг. от него, при общо 7 милиона в 30-те страни.
Обезпокоителна е ситуацията при канабиса. Според доклада България е шеста сред обхванатите държави по конфискувано количество канабис смола-15 967 кг., при общо 486 442 кг. за цялата общност.
При растенията от този род сме на 11-то място със заловени 1319 кг. Това количество е малък дял от конфискуваните 229 552 кг., над половината от които в Турция.
Тревога буди липсата или ограничителния характер на мерките за превенция на опиатите и лечението на наркозависимите у нас. Това показват съдържащите се в доклада статистически данни и таблици. Преобладаващият терапевтичен подход е била психотерапията в рамките на програмата за стационарно лечение през 2011 г. По-голямата част от останалите страни членки са прибягвали до комбинирани и други по-модерни лечения.
През същата година в България не е била достъпна опиоидна заместваща терапия при лечение на наркозависими.
|
КОМЕНТАРИ
|