|
Трикове, връзки и телефонни обаждания за оперативна програма „Конкурентноспособност”
публикувано от admin на дата 25/06/2014 11:06ч. 187
|
|
1 бр.
|
|
|
Към днешна дата оперативна програма „Конкурентноспособност” представлява съвкупност от трикове, връзки, телефонни обаждания, промяна на оценките, проверки и заплаха за спиране на парите. Преди два дни на свикана пресконференция стана ясно, че се отменя класирането на кандидатстващите за средства за технологична модернизация на малките и средни предприятия. Причината за това решение е множеството нарушения, някои от които граничат с престъпления.
В момента тече одит на Европейската сметна палата, която установи нарушения, които нашата страна оспорва. Освен това се провежда разследване и от страна на прокуратурата и ДАНС.
Няма виновни засега. Директорът на програмата Ели Милушева прехвърли отговорността на бизнеса. Министърът на икономиката запазва мълчание по въпроса. Той е назначил в „Конкурентноспособност” Илияна Илиева, която е шеф на оценителските комисии по двете скандални процедури за иновации и технологична модернизация и реди класирането на кандидатствалите фирми.
Илиева намира пристан в тази програма след като е заплашена с уволнение, поради установени нередности в работата й по ОП „Човешки ресурси”. Това споделят служители на икономическото министерство.
На пресконференцията, която даде Милушева беше премълчано, че след спечелилите фирми има такива със скандална репутация и финансови показатели, за които е неизвестно как са събрали необходимите точки, за да получат европари.
Експертката обясни, че в оценителската комисия влизат 40 души. Двама специалисти оценят едно проектно предложение, като се взима средно аритметичната оценка. При съществена разлика се разглежда от трети човек. Тя пропусна да уведоми, че крайното решение се взима от петима членове на комисията, които имат право на глас, плюс председателката Илиева.
Запознати твърдят, че именно по този начин е станала промяната в оценяването на предложенията, с цел да се класират правилните фирми. Те твърдят, че това е станало със знанието на Ели Милушева, която отрича. Неин е финалният подпис под списъка с одобрените проекти.
Въпреки че тя се опитва да прехвърли отговорността на специалистите от оценителската комисия, както и на бизнеса за провала на схемата, фирми твърдят, че обажданията по телефона с намеци да дадат част от спечелен проект, е ставал от служители на ръководни длъжности в икономическото министерство. Сред обвинените от компаниите попада и един от съветниците на министъра.
Двама от обвинените категорично отричат да са звънели на тези дружества, а Ели Милушева казва, че именно тя е сигнализирала ДАНС и прокуратурата за нередностите.
Както при схемата с иновациите, първоначалната проверка на звеното вътрешен одит на програма „Конкурентноспособност” е установило само неточности, които са били отстранени. Тогава експертката е подписала заповедта с одобрените кандидати. В навечерието на евроизборите- на 23 май беше публикуван списъкът. След като се намеси Еврокомисията, заради подаден сигнал от нея, е направена повторна проверка и Милушева е прекратила процедурата заради риск от спиране на парите по „Конкурентноспособност” и забавяне на одобрението на новата оперативна програма „Иновации и Конкурентноспособност”.
Прави впечатление, че спечелилите са едни и същи фирми, които са представени от едни и същи консултантски фирми, някои от които са на бивши служители на оперативната програма. Експерти твърдят, че най-скандално е класирането на микропредприятията. Сред тях има такива, за които не е ясно как са успели да покрият изискванията за финансови резултати като ръст на нетните приходи, коефициент на рентабилност, печалба преди лихви, данъци и амортизации, сертификати и добри производствени практики.
Типичен пример е „Стеалит” ООД, която е класирана на пето място с 81.50 точки, при положение, че за последните три финансови години тя е с отрицателен резултат от 31 хиляди лева годишно. Компанията е спечелила проект за въвеждане в експлоатация на нови производства за близо 500 хиляди лева, от които безвъзмездната помощ е била близо 350 хиляди лева. Това е неин трети спечелен проект. Първият е през октомври 2012 г. за въвеждане в експлоатация на инсталация за смазки на стойност 383 хиляди лева, а другият е от декември 2013 г. за внедряване на иновативно решение за 570 хиляди лева.
„Найс 2002” ЕООД е друг редовен получател на средства по „Конкурентноспособност”. Тя е на шесто място в подреждането, веднага след „Стеалит”, с 80.5 точки с проект за повишаване на ефективността чрез инвестиция в съвременното иновативно оборудване за 203 112 лв.,от които безвъзмездната помощ е 142 хиляди лв. Това е трети спечелен проект на компанията. В интернет страницата си тя е поместила информация, че се занимава с търговия на зъболекарски консумативи, но в Търговския регистър е посочено, че се занимава с производство на медицински инструменти. По същата програма компанията е спечелила европроект за купуване на струг за 192 хиляди лв. Освен това е спечелила и такъв по скандалната схема за иновациите за въвеждане на иновативен продукт за стоматологията на стойност 1.3 млн.лв.
„Мнемоника” АД, която е свързана с групата на „Химимпорт”, също е сред спечелилите с проект за 582 хиляди лв., от които 400 хиляди са безвъзмездна помощ. Фирмата е нашумяла с нагласените обществени поръчки на Комисията за финансов надзор.
Заради нередното разделяне на поръчки под 50 хиляди лв. от страна на КФН през 2011 г., с което се заобикаля Законът за обществените поръчки и провеждането на тръжни процедури, „Мнемоника” влезе в доклад на Сметната палата. Освен това скандалното беше, че компанията първо одитира системите на КФН, а след това подновява ИТ инфраструктурата на комисията.
„Лорен” ЕООД също е сред печелившите. Тя одобрена с проект за 376 хиляди лв. за технологично модернизиране на производствения процес и предлаганите услуги и въвеждането на нови уеб базирани клиентски услуги.
В сайта на дружеството пише, че се занимава с предоставяне на интегрирани решения за различни сектори като одиторски, правителствен, финансов и сигурност. Част от клиентите й са БНБ, НЕК, НАП, изпълнителната агенция „Одит на средствата от ЕС”. Фирмата е спечелила и друг проект по „Конкурентноспособност” за покриване на международен стандарт, който обаче е прекратен. Освен това „Логен” участва като изпълнител в проекта за укрепване на капацитета на одитния орган за ефективно изпълнение на одитните ангажименти по структурните и кохезионния фонд на ЕС.
Финансиране получава и фирма „Фадата” АД. Според публикации в медиите зад нея стои бившия шеф на Столичния общински съвет Андрей Иванов. Няма такава връзка официално. Справка в Търговския регистър показва, че собствениците на компанията са шестима души, като с най-голям дял е Анри Леви- 27%. Дружеството също печели трети проект по тази схема, този път с надграждане на собствения софтуерен продукт INSIS чрез създаване на решение за по-висока конкурентноспособност на световно ниво за над 2.2 млн.лв., от които безвъзмездната помощ е 1.3 млн.лв.
|
КОМЕНТАРИ
|