|
ВТБ няма да увеличава капитала на КТБ
публикувано от admin на дата 25/06/2014 13:06ч. 154
|
|
1 бр.
|
|
|
От официално съобщение на VTB Capital от вчера, става ясно, че руската банкова група ВТБ няма намерение да участва в увеличаването на капитала на КТБ. Според информацията, те нямат ликвидни ангажименти към финансовата институция, нито пък имат планове да осигурят капитал на паричното дружество. От руската компания допълват, че те притежават около 9.1% от акциите на КТБ, като придобиването им е станало от структурирана финансова трансакция.
От самото начало експозицията на VTB Capital не е била повече от 10 млн.евро и в последствие е била напълно хеджитирана- риска е прехвърлен на друго лице и руската група няма да реализира загуба в случай, че акциите й бъдат обезсилени.
Местното издание „Ведомости” твърди, че споразумението между Dewa International и „ВТБ Капитал” предвижда тригодишни put и call опции, което показва, че най-вероятно риска е останал в Dewa, от която руснаците купиха дела си в КТБ срущу 29.7 млн.евро.
ВТБ е направила много по-голяма инвестиция в Българската телекомуникационна компания, която до скоро държеше на депозит 100 млн.лв. в КТБ. На 23 юни от съобщение на БТК стана ясно, че към момента на влизането на БНБ в Корпоративна търговска банка, авоарите й са били свити на 13 млн.лв. Това показва, че телекомът наскоро е изтеглил 87 млн.лв. от вложенията си във финансовото дружество.
Основни акционери в БТК са Цветан Василев и VTB Capital съответно с 43% и 33% от капитала. Останалите дялове са собственост на бивши и настоящи кредитори на банката.
Финансовият министър оповести в понеделник, че преди да се национализира Корпоративна търговска банка и дъщерната й „Креди агрикол България”, държавата ще даде шанс на сегашните акционери да осигурят необходимия ресурс. Според думите му, страната ще се намеси единствено, ако те не помогнат. БНБ изказа различна позиция. Тя оповести, че държавата ще увеличи капитала на двете банки и влезе в тях като акционер.
Източници, които са близки до финансовото министерство твърдят, че срокът на оманския фонд чрез „Бългериан акуизишън къмпани” и руската ВТБ е до сряда. Ако те не предприемат мерки, ще се премине към варианта ББР-ФГВБ. Запознати посочват, че за тази цел ще бъде увеличен капиталът на банката за развитие със средства от фискалния резерв. В случай че оманският фонд вземе участие в спасението на КТБ, може да се каже, че банката ще има нови собственици, и то с български корени. В банковите среди се говори, че фондът представлява интересите на нашите политици. Преди години бившият американски посланик Джеймс Уорлик заяви публично, че собствеността на банката „не е прозрачна”, като имаше предвид, че не е ясно кой стои зад така наречения омански фонд.
Все още няма информация колко от депозитите на финансовата институция са били изтеглени и с колко трябва де увеличи капиталът на банката. Към края на март от финансовата институция са отпуснати кредити за близо 5 млн.лв. и има капитал от 622 млн.лв., без да се смята „Креди агрикол България”, която придоби по-рано този месец.
10 водещи акционери в Корпоративна търговска банка контролират над 90% от нея, което е необичайно висока концентрация
Международната рейтингова агенция Moody’s намали рейтинга на КТБ на В3 от В1 и го включи под наблюдение, тъй като в бъдеще отново може да го намали. Това е направено в резултат от представянето на финансовата институция под надзор на 20 юни 2014 г.
Междувременно премиерът оповести, че атаките на КТБ са я довели до липсата на ликвидност и необходимост от въвеждане на специален надзор от страна на БНБ. Той допълни, че всяко парично дружество може да изпадне в такава ситуация. В момента Българската народна банка е вкарала квестори в банката, които да оценят активите и да преценят дали тя е декапитализирана или не. По думите му това ще отнеме поне седмица. Министър-председателят допълни, че гражданите могат да бъдат спокойни за парите си, тъй като има схема, която включва в банката да влязат Фондът за гарантиране на влоговете и Българската банка за развитие. Той увери, че ще извършат поетите ангажименти и на 21 юли финансовата институция ще разполага с достатъчно средства, за да може да осъществява дейността си.
|
КОМЕНТАРИ
|