|
В Китай опрашват ръчно растенията
публикувано от administrator на дата 01/07/2014 12:07ч. 349
|
|
1 бр.
|
|
|
През последните 50 години, населението на Земята се е увеличило почти двойно. Наред с това се е увеличил и дневния прием храна на глава от населението с близо 30%.
Очевидно тази система не може да продължава до безкрай. Хранителните продукти на планетата са ограничен ресурс, плодородието на почвата също. Интензивното земеделие и животновъдство разкри своите недостатъци и се оказа неустойчиво за околната среда.
В световен мащаб около 75 млрд. тона почва се отмива или издухва в морето след оран. Около 40% от земеделската земя ерозира и губи своите качества.
През последните години екосистемата се изправи пред сериозен проблем – масово измиране на диви пчели, което застраши опрашването на растенията. Около 75% от всички култури се нуждаят от опрашване от насекоми или птици.
По-голямата част от опрашването се извършва от диви пчели, най-често земните пчели.
Според последни изследвания, във Великобритания само 30% от опрашването се извършва от медоносните пчели, т.е. 70% от диви пчели. По изчисления опрашването допринася $14.6 млрд. за икономиката на САЩ и около 440 млн. британски лири за Великобритания.
Биоразнообразието на пчели прогресивно намалява. Във Великобритания са изчезнали 3 вида диви пчели, 6 вида за застрашени от изчезване. В Европа 4 вида диви пчели са вече изчезнал вид.
Опрашващите насекоми обитават предимно диви райони. Следователно при прогресивната урбанизация, тези насекоми ще изчезнат. Когато земеделските райони са с голяма площ, те не могат да бъдат обградени от диви пчели и насекоми, което прави опрашването невъзможно.
Най-стряскащият пример е от ябълкови и крушови градини в провинция Съчуан, Китай, където опрашването се извършва ръчно от хората, поради изчезването на дивите пчели. Техниката на опрашване е съвсем примитивна: селяните се катерят по дърветата, снабдени с пръчки, на върха на които залепят разчепкан цигарен фас. Полените са окачени на врата им в малки съдинки. Всеки цвят се опрашва на ръка. Практически този метод не може да се приложи навсякъде по света, защото населениeто на света не е достатъчно, за да се опрашат всички растения.
За радост на човечеството, има просто и ясно решение на проблема. Проучвания са доказали, че с образуването на малки площи от диворaстящи растения и запазването на част от горския ареал до земеделските райони, нивото на опрашването се възстановява. Този подход ще намали и нуждата от използването на пестициди.
Без пчелите разнообразието на растителни храни, които ще можем да отглеждаме, ще намалеят. Ще се наложи да разчитаме на култури опрашвани чрез вятъра, като пшеница, царевица, овес.
По материали на
Dave Goulson,Stirling University,UK
|
КОМЕНТАРИ
|