Вирус в Саудитска Арабия може да доведе до икономически срив

публикувано от administrator на дата 21/05/2014 17:05ч.  Прочетена 165

   1 бр.   

Религиозният и поклоннически туризъм в Саудитска Арабия е застрашен от разпространението на епидемията Mers (близкоизточен респираторен вирус).
За тази потенциална опасност сигнализират анализатори от американската банка Мерил Линч.
Анализатори на банката предвиждат слаб макроикономически ефект върху Кралството в близкосрочен план, но следят внимателно последствията от развитието на вирусната епидемия.
Анализаторите смятат , че потенциални негативни ефекти може да се отразят върху износните услуги свързани с туристическия бранш – и в частност религиозният и поклоннически туризъм.
Близкоизточният респираторен синдром Mers е идентифициран за първи път през 2012 г. в Саудитска Арабия. Това е смъртоносен вирус , които до този момент е причинил 163 смъртни случаи на територията на Саудитска Арабия. В други страни като Обединени Арабски Емирства, Египет, Йордания, Холандия и САЩ са регистрирани случаи на заразени хора, посетили Саудитска Арабия.
Ако случаите на заразени хора продължават да се увеличават, това ще доведе до сериозни икономически проблеми за Саудитска Арабия, която вече беше засегната от негативния ефект на занижените цените на нефта. Това от своя страна доведе до намаляване на държавните субсидии в редица сектори като търговия, транспорт и строителство. През последната година правителството забрани нелегалните работници- имигранти и това също сериозно увеличи разходите на бизнеса в редица сектори.
Световната Здравна Организация ( WHO ) все още не е обявила Mers за опасен за световното здраве и не са въведени пътни и туристически забрани и рестрикции в страната. Но в близките месеци се очаква промяна в оценката на последствията от вируса, поради по-лесното и бързо предаване на вирусната зараза сред хората.
Представителите на държавната администрация на Саудитска Арабия са силно обезпокоени, тъй като напливът на туристи през юли за религиозния празник Рамадан и през октомври за Хадж може да увеличи броя на заразните случаи да разшири географския ареал на вируса.
Американската банка Мерил Линч е изчислила, че годищните приходи от религиозния и поклоннически туризъм в Саудитска Арабия, възлизат на 16 млрд щатски долара, което е едва 2% от БВП. Миналата година правителството на Саудитска Арабия наложи ограничения на поклонническия поток, като го ограничи от 3,2 млн. на 2 млн. души.
Опасенията от икономически спад поради разпространение на вируса, са напълно адекватни и реални. Анализаторите правят паралел с вирусната епидемия Sars, избухнала в Китай през 2002 г. За периода от ноември 2002 г. до юли 2003 г., епидемията Sars е причинила 8 237 случаи на зарази и 775 смъртни случаи в различни държави. Китайското правителство изчисли,че Sars епидемията е намалила годишния БВП на страната с 0.8 процента. Най-потърпевши се оказаха туристическия, ресторантьорския сектор, търговията на дребно и транспорта.


Източник : www.thenational.ae

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама