|
Затяга се примката около швейцарските банки
публикувано от administrator на дата 12/06/2014 13:06ч. 156
|
|
2 бр.
|
|
|
Женева е център на спестяванията на богати френски фамилии от повече от век. Швейцария е притегателен център за банкови влогове, поради международната си неутралност, финансова и политическа стабилност и банковата тайна във финансовия сектор на страната. Женева е само на около пет километра от границата с Франция и досега предлагаше убежище за богатствата на много френски заможни граждани. Женева е градът с най-много мениджъри на инвестиционни фондове на глава от населението.
Миналата година Франция въведе нова данъчна политика и започна сериозни разследвания срещу граждани и фирми, укриващи данъци. Най-голямата швейцарска банка UBS AG (UBSN) и английската банка HSBC Holding Plc са разследвани от френските власти, тъй като са помогнали на свои клиенти (френски граждани) да избегнат данъци. Женевските банки правят всичко възможно да убедят клиентите си да уредят законно данъчните въпроси, а по този начин банката също да избегне съдебни санкции. Банковите служители проверяват щателно десетки хиляди банкови сметки, за да установят в кои от тях има данъчни измами.
Френски граждани държат най-малко $250 млрд евро в офшорни сметки. Вероятно, повече от половината от тези банкови сметки са недекларирани. Банките в Женева управляват около 80-90% от това богатство, равняващо се, например, на брутния вътрешен продукт на Малайзия.
Френското правителство прие смекчаващи условия спрямо укритите офшорни богатства, като премахна глобите за недеклариране на доходи. В рамките на една година във френския бюджет се събраха 764 млн. евро от 1260 граждани и се очаква да се съберат още 1.8 млрд евро от 20 000 други граждани.
Френският клон на банката беше глобен с 10 млн. евро от френските власти за занижен контрол при проследяване на данъчни измами и установяване произхода на парите.
Френските държавни разследващи искат да заведат подобно дело и към английската банка HSBC, която е помогнала на близо 3000 френски граждани да избегнат плащане на данъци в размер на 4 мрд евро.
В момента банковите мениджъри са под масиран натиск, след резултатите от съдебните дела срещу Credit Suisse AG. Управляващите банка признаха, че са помогнали за извършването на данъчни престъпления в продължение на десетилетие. Credit Suisse е втората по големина банка в Швейцария. Амeриканските власти ѝ наложиха глоби в размер на $ 2.6 млрд.
В момента швейцарските банки Pictet&Cie. Group SCA и швейцарският клон на HSBC са в положението на Credit Suisse AG. През декември 2013 г. френското правителство прие нов закон , който предвижда глоба от 2 млн. евро и седем години затвор за банкери, мениджъри на инвестиционни фондове, консултанти и адвокати, участвали в данъчни измами.
На този етап служителите на швейцарските банки се свързват с клиентите си и ги убеждават да узаконят доходите си. Срокът, в който нарушителите могат да декларират банковите си сметки, за сега не е известен. Клиентите, които имат укрити влогове в рамките на 100 хил.- 2 млн. евро се възползват от гратисния период, но клиентите с десетки милиони в банковите сметки търсят алтернативи на швейцарските банки. Желана дестинация за пренасочване на активите са банки в Дубай, Бахамите или сейфове в Швейцария.
В Женева са ситуирани общо 122 банки и над 4000 независими финансови институции и инвестиционни фондове, които управляват голям дял от швейцарските офшорни влогове на обща стойност 2,3 трилиона евро.
Откриването на влогове във Швейцария от френски заможни граждани датира от Френско-Пруската война (1870-1871 г.). Това е често срещана практика и през Първата и Втората Световна Война. Но швейцарските инвестиционни фондове достигат своята популярност през началото на 20 век, след 1920 г., когато данъците във Франция се увеличават. През 1981 г., избирането за президент на социалиста Франсоа Митеран, води до сериозно увеличение на данъците за лицата с високи доходи. Това е възможност за Женева да развие банковия си сектор като осигурява данъчни убежища.
Данъчната политика на социалистическия президент Франсоа Оланд, през последните години, принуди и други богати собственици на корпорации да сменят гражданството си. Най- известен пример за това е Бернар Арно, главен изпълнителен директор на LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA, който кандидатства за белгийско жителство.
Представители на финансовата институция Edmond de Rothschild Group изнасят данни, че отливът на инвестиции е около 3-4%, от вложените общо $41 млрд. в Швейцария за 2013 г. Те смятат, че няма да има масово изтичане на капитали и че банковите клиенти изтеглят само част от активите си.
Американски и немски клиенти на швейцарски банки също са застрашени от санкции, особено след съдебните дела срещу Credit Suisse.
От 2009 г. данъчните дела заведени от страна на САЩ са стрували на двете най-големи швейцарски банки, UBS и Credit Suisse, повече от $3 млрд. Най-старата швейцарска банка Wegelin&Co, основана през 1741 г., бе принудена да преустанови дейността си и да прехвърли клиентите си към свое новосформирано дъщерно дружество.
Недекларирана банкова сметка в Швейцария имаше и бившия финансов министър на Франция Жером Каюзак. Оповестяването на тези данни, доведе до неговата оставка.
Всички тези събития и промени не са обнадеждаващи за швейцарския банков сектор. Отливът на капитали няма да е мигновен, но със сигурност ще разклати стабилността и репутацията на швейцарската банкова тайна.
Пазарите на развиващите се икономики се увеличава постоянно. По данни на Boston Consulting Group корпорациите в тихоокеанско-азиатските страни се очаква да спечелят около $61 трилиона до 2018, и да надвишат спечелените $37 трилиона през 2013 г. Големите банки искат да достигнат до тези пари, но данъчните и съдебни дела ги възпрепятстват.
Източник : Giles Broom bloomberg.com
|
КОМЕНТАРИ
|