|
Има надежда: Най-богатият българин е математик, а не олигарх
публикувано от камелия на дата 11/12/2019 11:12ч. 288
|
|
3 бр.
|
|
|
Българинът Владимир Тенев влезе в топ 11 на новите техномилиардери в света, пише “Бизнес инсайдър”.
Влад Тенев, както е по-известен в САЩ, е съосновател на компанията “Робинхуд”. Според най-новите данни платформата на Тенев и неговия партньор Бейжу Бат през май е оценена на 6 млрд. долара. Така те се нареждат в класацията, като притежават една трета от компанията, или по 1 млрд. долара всеки.
Платформата “Робинхуд” предлага търгуване на акции без комисиони за всяка трансакция.
Приложението има над 4 млн. потребители и е много популярно в САЩ.
31-годишният българин е роден във Варна. В интервю за “Мидиъм” той разказва, че в началото на 1991-а баща му получава възможност да замине за САЩ
Неговата майка го последва година по-късно, а 6 месеца след това, когато е на 4 години, заминава и самият Влад. Той израства във Вирджиния, като през 2004 г. заминава да учи в Станфорд.
От малък Тенев проявявал интерес към математика и наука. Израснал е в семейството на двама академично ориентирани родители, като и двамата работят в Световната банка, пише “Форбс”. Съоснователят на “Робинхуд” има бакалавърска степен по математика от университета в Станфорд и магистърска степен също по математика от Калифорнийския университет.
Именно в Станфорд Влад среща своя бъдещ партньор в бизнеса, който също завършва престижния университет. Съквартиранти, и двамата са синове на мигранти. Бат е бакалавър в специалност “Физика” и магистър по математика.
Първият им общ проект е факт, след като се местят в Ню Йорк, за да направят платформа за хедж фондове.
В интервю за Mad Money Тенев разказва и за втората компания, създадена също в Ню Йорк преди големия пробив с “Робинхуд”. Тя е била за продажба на софтуер за банки и големи институции.
Двамата с Бат анализират внимателно променящите се финансови пазари и решават да направят платформата.
Влад и Бат се връщат в Калифорния и създават “Робинхуд”, която ги изстрелва до върха.
Платформата дава възможност на всички да търгуват на фондова борса, независимо дали имат големи финансови възможности. Още повече че с електронното предлагане не е нужно потребителите да плащат между 7 и 10 долара на трансакция. Така повече хора се включват в пазара на акции без такси и без минимален капитал за акаунт.
Компанията, намираща се в Пало Алто, отговаря напълно на определението за “еднорог”. Това са стартиращи компании, които успяват да достигнат пазарна оценка от над 1 млрд. долара.
Сред най-популярните “еднорози” са компании като Uber, Airbnb и Pinterest.
Бързо разрастващата се компания печели от лихви върху парите в сметките на клиентите си в приложението.
Другият източник на приходи е от абонаментната услуга “Робинхуд Голд”. С нея потребителите могат да взимат заеми, с които да търгуват. Таксите на месец са между 6 и 200 долара, а кредитите могат да бъдат в размер от 1000 и 50 хил. долара.
От пускането на платформата, с която всеки притежател на смартфон може да се превърне в трейдър, “Робинхуд” вече има над 4 млн. потребители.
“След като спестихме на потребителите ни над 1 млрд. долара от такси, вече е време да представим и уеб версията на “Робинхуд” – така Тенев представя в Twitter уеб платформата на компанията. При стартирането си тя се предлага само за смартфони.
“Мисля, че истинският “Х фактор”, който направи инвеститорите още по-развълнувани от това да станат част от “робинството”, е способността ни с много, много ограничена работна сила да правим нови продукти, като същевременно поддържаме и развиваме един от най-големите брокери в САЩ”, казва Бат пред “Форчън”.
В началото на тази година компанията вече предлага и продукта Robinhood Crypto, с който може да се търгува и с криптовалути.
През 2017 г. името на Тенев присъства в класацията на “Форбс” “30 под 30”.
Рейтингът е за млади мениджъри под 30 години в сферата на финансовите пазари.
На челното място в класацията за най-богатите хора в света е основателят на “Амазон” Джеф Безос със състояние, оценено над 150 млрд. долара. Той надминава дори създателя на “Майкрософт” Бил Гейтс, чието богатство е 95,3 млрд. долара.
В топ 3 влиза и Уорън Бъфет, който е считан за най-великия инвеститор във времето на модерните финансови пазари. Състоянието на 87-годишния милиардер е оценено на 83 млрд. долара.
4-ото място в рейтинга принадлежи на основателя на фейсбук Марк Зукърбърг. Той притежава 82,2 млрд. долара. Последното място в топ 5 заема испанският предприемач Амансио Ортега. Той е собственик на около 60% от компанията “Индитекс”, в чиято група влиза марката “Зара”. Финансовото състояние на Ортега се оценява на 74,8 млрд. долара.
В класацията за 11-те нови техмилиардери са и съоснователят на платформата, която прави резервни копия на снимково- и видеосъдържание – Dropbox Араш Фердоуси.
Както и Даниел Ек, който е част от екипа, който създава приложението Spotify. Mузикалната стрийминг услуга дава достъп до милиони песни и видеоклипове на музиканти от цял свят.
Бини Бансал също е в класацията. Той е съосновател на най-голямата индийска компания за онлайн продажба на електроника, книги, дрехи и козметика.
|
КОМЕНТАРИ
|