|
Губим 20 млн.лв. годишно от лекари, които работят в чужбина
публикувано от admin на дата 11/11/2014 13:11ч. 166
|
|
1 бр.
|
|
|
България губи около 20 млн.лв. годишно от млади лекари, които отиват да практикуват в чужбина.
От началото на 2014 г. 462 наши медици са заминали зад граница. През 2013 г. други 406 доктори са получили сертификат да работят навън. Тази информация беше разпространена от Българския лекарски съюз. Около 60% от бягащите медици са новозавършили. Ректорът на Медицинския университет в София – проф. Ваньо Митев сподели, че държавата отпуска годишно 7 548 лв. за обучението на всеки студент. Това ясно показва, че за да стане едно лице висшист, то в него трябва да бъдат инвестирани над 45 000 лв. В преобладаващите случаи тези средства изтичат безвъзвратно в държави като Германия, Швеция и Англия.
Председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов казва, че младите специалисти напускат пределите на страната ни поради 3 основни причини. Главната е липсата на възможност за специализация и последващо кариерно развитие. На второ място са лошите условия на труд – работна среда, оборудване в болничните заведения и други. Третият мотив, който също не е за подценяване, е заплащането. Експертът констатира, че навън заминават не само младите лекари, но и най-добрите. Той уточни, че трябва да се променят много неща у нас, за да задържим медицинските кадри в България. Например наредбата за специализациите трябва да бъде така изменена, че да предоставя на младия лекар работа на трудов договор, с гарантирано работно място и поети осигуровки. Освен това трябва да се повишат заплатите на медиците, като минималната трябва да бъде поне 1 500 лв. Райчинов споделя, че тези мерки не са трудни за изпълнение и всичко може да бъде решено, но за съжаление няма политическа воля и желание.
Подобно е и мнението на ректора на МУ – София проф. Ваньо Митев. Според него трябва да се направи цялостна реформа в здравеопазването, която да осигури перспектива на младите хора. По думите му трябва да се напише стратегия за бранша, която да бъде подкрепена от всички политически партии. Някои промени не изискват пари – например медицинските вузове да получат стопански статут. Така могат да бъдат привлечени допълнителни средства и да се извършват различни изследвания. По този начин пациентите ще бъдат улеснени и няма да им се налага да ходят в чужбина, където да плащат високи такси, за да им направят проби. Професорът допълва, че в нашите болници има много свободни места за специализанти, които не могат да бъдат запълнени.
Експертът казва още, че студентите, които специализират навън, получават 5 – 6 пъти повече от това, което може да им предложи нашата страна като заплащане. Чуждите държави дори са готови да платят обучението по съответния език на един млад завършил лекар. В цяла Европа се наблюдава дефицит на лекари. Техният недостиг е около 1 млн. Митев допълва, че не е нормално обучението да продължава 6 години и заплатата след това да бъде в рамките на 500 – 600 лв. Според него трябва да се приемат спешни мерки в сектора и да се осигури реализация на младите специалисти у нас. Специалистът допълни, че трябва да се обърне внимание и на частните болници, които непрекъснато се увеличават. Според него тяхната основна цел е да източват здравната каса.
Неврохирургът д-р Емануил Найденов от сдружение „Млади лекари за ново здравеопазване” изтъква, че 80 от всеки 100 новозавършващи медици обмислят да работят навън. Главната цел на организацията е да спре изтичането на кадрите. Експертите са изготвили списък от незабавни мерки в сектора, чрез които тази практика да бъде преустановена. Сред тях са заплащане на поне 4 минимални работни заплати за специализантите, подобряване на условията за труд и въвеждане на електронно здравеопазване.
Междувременно, наскоро в София се проведе трудова борса за медици. Там стана ясно, че стартовата заплата на лекар по вътрешни болести в Швейцария започва от 3 500 евро. Не по-ниски са и трудовите възнаграждения в Германия и Великобритания – от 2 500 – 3 000 евро. Средната заплата у нас на един лекар е не повече от 450 – 500 евро, и то не навсякъде.
|
КОМЕНТАРИ
|
Дата:14/11/2014 17:11 ч. от Велина
Нормално е лекарите да бягат в чужбина. Там трудът им е оценен подобаващо, за разлика от България!