|
Корабостроителницата в Бургас с нов собственик
публикувано от admin на дата 22/04/2014 13:04ч. 197
|
|
1 бр.
|
|
|
В търг за 47.5 милиона лева Първа инвестиционна банка (ПИБ), придоби основните производствени активи на „Бургаски корабостроителници”. Това съобщи съдебният изпълнител Таня Маджарова, която организира процедурата по искане на банката. Финансовата институция е основен кредитор на предприятието, към което имат претенции десетки фирми и работници. Нейният иск е за невърнати кредити в размер на 30 милиона евро.
След сделката коробастроителницата официално премина към кредитора си. Строителството и ремонтът бяха спрели през последните години там. През декември бяха съкратени всички служители. ПИБ има две години на разположение, за да продаде придобивката си. Ако има заинтересовани, сделката ще е лесна, защото ще се предлага като чист актив, а иначе процедурата по фалит може да се проточи и десетилетие.
Приключването на сделката може да отнеме повече от месец, през който да постъпват възражения срещу продажбата, включително от самата корабостроителница. Едва ли може да се очаква такава реакция, тъй като и в момента дружеството се контролира индиректно от ПИБ. Тя е обезпечила вземанията си с ипотеки и активи, но придобивайки собственост върху тях чрез публичен търг, финансовата институция ще получи по-бързо и по-сигурно парите си.
Новият собственик засега отказва да коментира сделката.
Търгът за основните активи на корабостроителницата в Бургас беше обявен в средата на март по искане на кредитора. Бяха обособени четири имота, за които можеше да се наддава поотделно. Площта, която заемат терените с прилежащите им сгради за продажба е 562 хиляди квадратни метра от общо 800 хиляди квадратни метра, които притежава предприятието. Началната цена от 47 милиона лева, представлява 75% от оценката, която е извършена от независим експерт. Ако търгът за продажбата не се беше осъществил от първия път, активите щяха повторно да бъдат извадени за продан на цена, която щеше да бъде по-ниска с 20%.
Изпълнителният директор на дружеството Деян Маринов казва, че е имало посещения на място от потенциални участници. Интерес е проявила немската компания P&S Project, но те са се отказали в последствие, защото цената им се е видяла твърде висока.
Заявките за участие са постъпили в последния ден за подаване на оферти. Освен ПИБ, другият кандидат-купувач е била бургаската фирма „Девин-Гала”, която е проявила интерес към един от по-малките парцели, но не успя да го спечели. Сега следва процедура по прехвърляне на имотите в полза на банката, която ще отнеме седмици.
И преди публичната продан на „Бургаски корабостроителници” се намираха под влиянието на основния кредитор, като според близки до дружеството собственикът на 80.6% от акциите на предприятието е сейшелската „Хунас инвестмънтс лимитед”, която е свързана с финансовата институция.
В момента дейностите на предприятието се контролират от временен синдик, който разреши да се извърши подготовка за оборудване, с което да се поемат поръчки за ремонт на кораби. Съдът разглежда два иска за обявяване на дружеството в несъстоятелност. Първият е подаден от „ПСТ холдинг” (също свързано с ПИБ) заради дълг от 3 милиона лева, а другият е по искане на новото ръководство. То се опитва да наложи общ запор над активите му и да се застрахова от продажби „на парче” задвижени от други кредитори.
Резултатът от сделката напомня за други големи компании, които банката е кредитирала в миналото. През 2011 г. тя финансира „Елтрейд къмпани”, която купи бившия металургичен комбинат „Кремиковци” на публичен търг срещу 316 милиона лева. Година по-късно с помощта на „Хармони 2012” беше наложен контрол над основни производствени мощности в „Оловно-цинков комплекс”-Кърджали. При първия случай последва нарязване на скрап на излишното оборудване и опит за частична продажба, като засега няма резултат. При ОЦК е обещано възстановяване на цинковото производство, но все още планът не е готов.
|
КОМЕНТАРИ
|