|
Украйна е изправена пред фалит
публикувано от admin на дата 15/12/2014 17:12ч. 148
|
|
1 бр.
|
|
|
До рекордно ниски облигации паднаха украинските котировки. Това стана след като МВФ установи липсата на 15 млрд. долара в държавата. Това засили слуховете, че страната ще спре да покрива дълговете си. „Файненшъл таймс“ дори оповести, че Украйна ще бъде принудена да удвои спасителния кредит от 17 млрд. долара, за да избегне фалит.
На 10 декември стойността на деноминираната в долари украинска облигационна емисия, чийто падеж е през 2017 г., падна до 67.4 цента. На другия ден тя се покачи до 68.2 цента. Паричната единица в страната отчете спад до 15.81 гривни за 1 долар, което показва, че от началото на 2014 г. тя се е обезценила с 48%.
Икономическият министър Айварас Абромавичус заяви, че е твърде рано да се коментира от каква допълнителна финансова помощ се нуждае държавата. Премиерът Арсений Яценюк настоява де се осъществи конференция на международните помощници на страната и да се съгласува програма, която да бъде одобрена от западните партньори. Украйна разчита в момента на чуждестраннна помощ, за да не фалира. На 9 декември в Киев пристигнаха преставители от МВФ, които ще останат там 10 дни. Те ще дискутират бъдещите плащания на страната и очакваната допълнителна парична помощ на страната.
Украинската столица изрази съгласие да преустанови военни действия срещу отцепниците в Донбас и да започне с тях дипломатични преговори. Това се прави с цел да утихне кризата в страната. Премиерът отчита загуби в размер на 20% от икономическия потенциал на страната. Това от своя страна увеличава риска, че държавата няма да успее да покрие задълженията си.
„Файненшъл таймс“ твърди, че немският финансов министър Волфганг Шойбли е настоял пред руския си колега Антон Силуанов Русия да не изисква предсрочно плащане на 3 млрд. долара от облигациите, които Украйна е емитирала през 2013 г. В случай че страната надхвърли публичен дълг от 60% от БВП, Москва има правото да изисква погасяване на дълговете преди дата на падежа, която е през декември 2015 г. Международната рейтингова агенция „Муудис инвестърс сървис“ предупреди, че това съотношение може да достигне до 70%. В момента стойността на застраховане на украйнските ценни книжа е най-високата в света след тези на Венецуела.
Новоизбраното правителство на Яценюк трябва да приеме бюджета за следващата година, както и да изготви закони, които покриват изискванията на МВФ. Когато това бъде изпълнено, ще бъде отпуснат следващия спасителен транш от 2.8 млрд. долара. Украйна се нуждае изключително много от тези пари. С тях ще бъдат погасени дължимите вноски по заема, ще бъде осигурено гориво за отопление през зимния сезон и ще бъде овладян спадът на гривната. През третото тримесечие БВП в страната се е свило с 5.3%, което повече, от това, което беше очаквано – 5.1%.
Русия също понася сериозни щети. Рублата успя да загуби 41% от пазарната си оценка от началото на 2014 г. В момента тя заема второто място по слабост след украинската валута. Банк Росии качи в средата на миналата седмица основната си лихва с 1% от 9.5 на 10.5 процента. Това беше направено с цел да бъде овладян сривът. Елвира Набиулина, която е председател на финансовото дружество каза, че ако ситуацията се влоши, тя ще предприеме и неортодоксални мерки. Експертът отказа да коментира какви точно ще бъдат те. От банката качиха лихвения процент, за да достигнат инфлация. Специалистите оценят, че икономическото състояние в Русия не е стабилно и отчитат сериозен риск от рецесия, ако качат ливения процент драстично.
Тяхната мярка не успя да предотврати падането на рублата. Това предвиждаха и анализаторите. Техните изследвания показват, че рублата е следвала низходящо движение на цената на суровия петрол през последната 1 година, в резултант на което и двете са се обезценили с 40% Ако нефтът се задържи на стойност от 60 долара за барел, Банк России може да използва 85 млрд. долара за валутни операции през 2015 г. Към момента валутните резерви на страната са спаднали с 4.3 млрд. долара преди 2 седмици. Те достигат сега до 416.2 млрд. долара.
|
КОМЕНТАРИ
|