|
Без имоти в пенсионните фондове
публикувано от admin на дата 09/09/2016 11:09ч. 215
|
|
1 бр.
|
|
|
Пенсионните фондове вече няма да могат да инвестират парите ни за втора и трета пенсия в имоти. Това предвиждат промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО), приети на първо четене от Комисията за финансов надзор (КФН) на 23 август. Предвидено е и обществено обсъждане на новите текстове, което трябва да свърши на 7 септември.
Като цяло предложените изменения в кодекса (КСО) отразяват изискванията на влязлата в сила в началото на годината директива Платежоспособност II. Основната идея е да се засилят надзорът и регулацията в сектора, успоредно с протичащите в момента прегледи на качеството на активите на пенсионоосигурителните дружества.
По този начин, за да се осигури стабилност в сектора, КФН ограничава директното инвестиране на средства на пенсионните фондове в инвестиционни имоти. Това ограничение се налага заради констатирани проблеми при подобни инвестици, се посочва в мотивите към документа.
Идеята да бъдат ограничени формите за инвестиции на пенсионноосигурителните дружества се прокрадна още през пролетта. Тогава служителите от ведомството на финансовия министър Горанов подготвиха доста рестриктивни предложения. Текстовете обаче не бяха внесени в Министерския съвет заради недоволството, което предизвикаха в бранша.
За да омекоти прехода на фондовете към новата ситуация, регулаторът предвижда 10-годишен срок, в който дружествата да прекратят инвестициите си в имоти и да ги продадът.
Фондовете вече няма да могат да инвестират и в свързани лица, както и във финансови инструменти, издадени от пенсионноосигурителното дружество. Тази забрана съществуваше и досега, но експертите от Брюксел констатираха, че дружествата у нас съумяват да я избегнат. За да се пресече тази практика, КФН предлага да се забранят и инвестициите във финансови инструменти, издадени от лица, които са част от група, в която пенсоионноосигурителното дружество е дъщерно дружество.
Предвижда се и ограничение на вложенията в една група – до 10% от активите на пенсионните фондове.
За по-добро разпределение на инвестициите КФН ще забрани на фондовете да влагат пари в покупката на повече от 7% от акциите без право на глас на един емитент.
При дяловете на колективните инвестиционни схеми лимитът на инвестициите бе вдигнат на 15%.
Най-съществени според вносителите на поправките са текстовете, свързани с професионалния опит и квалификацията, както и доброто име на управляващите пенсионните фондове. Идеята е да се забрани в управителния и контролния орган да работят хора, освобождавани от длъжност заради административни нарушения. Също и такива, които са управлявали дружество, чийто лиценз е бил отнет.
Иска се също дружествата да бъдат представлявани най-малко от двама души. Очакванията са по този начин да се повиши отговорността при взимане на решения.
Като част от мерките, включени в актуализираната Национална програма за реформи, пенсиионните дружества ще са длъжни да изградят система за управление на риска и системи за вътрешен контрол.
В съответствие с програмата за реформи банката попечител на инвестиционните схеми или договорните фондове ще бъде длъжна да оценява активите на всеки пенсионен фонд. При откриване на нередности в управлението на средствата на дружествата трезорите ще трябва да докладват на надзорния орган. В противен случай от банката попечител ще се търси отговорност за претърпените щети.
Санкциите за нарушения по кодекса ще бъдат диференцирани и завишени. Така глобите да се обвързват с тежестта на нарушенията, а повишението им да засили превенцията. В момента глобите за фондовите нарушители са твърде малки. За цялата 2015г. са констатирани 22 нарушения, а дружествата са били глобени с 302 хил.лв. Това се вижда от последния доклад за дейността на КФН през 2015г., разгледан от социaланата комисия.
Новите текстове предвиждат заместник-председателят на КФН да има право да задължи дружествата да ограничат оперативните си разходи. Това ще се случва в случаите, когато дружествата нарушат капиталовите изисквания на Платежоспособност II. Освен това регулаторът ще има право и да забрани временно на ръководителите на пенсионноосигурителните дружества да работят.
|
КОМЕНТАРИ
|