|
Историята на изгубеното съкровище
публикувано от violeta на дата 03/07/2013 11:07ч. 436
|
|
1 бр.
|
|
|
Историята ни разказва за съкровището на Лима, което е видяно за последно през 1820г. По това време Перу още бил във владение на испанците, но Испания започвала да изнемогва финансово и колониите усетили отслабването на властта . На много места се водели битки и избухвали бунтове.
Тогава се заговорило за съкровище, което католическата църква в Лима е събирала през годините и пазила скрито от местните жители. Според оригиналния списък богатството включва 113 златни статуи, сред които прави впечатление масивна статуя на Дева Мария с Младенеца, над 200 сандъци с бижута, 273 саби с елмазени дръжки, няколко златни корони, над 1000 диаманта, 150 златни и сребърни чаши.
Кралят, притеснен от случващото се около него успял да предвиди загубите на Испания и решил да вземе превантивни мерки като изпрати съкровището на по-сигурно място – в Мексико. Тъй като по това време флотът бил зает с по-важни военни дела, единственият кораб, който се намирал на пристанището в Лима и на който можело да се разчита, бил този на английският капитан Уилям Томпсън. Католическата църква и кралят предложили на капитана да наемат него, екипажа и кораба му за тайната мисия и Томпсън се съгласил.
Но скоро след като потеглили, водени от алчност и жажда за власт, екипажът начело с капитана убили съпровождащата съкровището охрана и представителите на църквата и поели към остров Кокос (днешна територия на Коста Рика). Там те заровили богатството и решили да се скитат из моретата, докато нещата се успокоят и спрат да ги преследват.
Скоро обаче след отплаването им, корабът им бил заловен и всички били осъдени на смърт с изключение на Томпсън и неговият помощник капитан. Двамата трябвало да покажат къде са скрили съкровището. Легендата разказва, че те били отведени обратно на бреговете на Кокос, но там успели да избягат в джунглата и повече никой не ги видял – нито тях, нито съкровището.
Като всички легенди, тази също има своите различни версии. Една от тях разказва, че капитан Томпсън работил съвместно с местен пират. Освен това, след като заровили съкровището и тръгнали по моретата, капитанът срещнал моряк на име Кийтинг, на когото споделил затрудненото си положение. Двамата със странника решили да се върнат на Кокос, за да намерят съкровището на Лима и да си го поделят, но още преди да поемат към острова, Томпсън починал (според един от болест, според други бил убит).
Тогава Кийтинг потърсил помощта на капитан Боуг – местен моряк, който познавал земите около остров Кокос. Заедно с неговия екипаж, те отплавали към заровеното богатство. Но когато стигнали и го намерили, екипажът се разбунтувал и всеки искал съкровището за себе си. Кийтинг и Боуг заграбили колкото могли, натоварили богатството на една лодка и тръгнали да бягат. Само че от тежестта на съкровището, лодката се обърнала и Боуг се удавил, скъпоценностите се разпилели, а Кийтлинг бил намерен от минаващ кораб и повече нищо не се чуло за него.
Днес изгубеното съкровище на Лима би било на стойност от около 160 милиона британски лири. Не веднъж иманяри, археолози и пътешественици се опитвали да го открият, но безуспешно. Дори президентът на САЩ Рузвелт поръчал експедиция, която целяла именно намирането на съкровището.
Моряците разказват, че Томпсън бил оставил напътствия, които разкриват мястото на заровеното богатство. Говори се засевероизточните брегове на остров Кокос, за малка вливаща се рекичка, за хълмист район и една плоска скала, зад която се криела врата към имането. Други обаче смятат, че съкровището на Лима е скрито в пещера. Съмнения има и към острова – много от опиталите са на мнение, че става въпрос за безлюден остров в околностите, който липсва на картите. Трети пък вярват, че съкровището се намира на дъното на водопад.
Но независимо от теориите, съкровището на Лима липсва и до днес стотици иманяри и историци се стичат към бреговете на Коста Рика с надеждата, че ще го открият.
|
КОМЕНТАРИ
|