Алтернативите - банка или имот

публикувано от admin на дата 21/05/2014 11:05ч.  Прочетена 230

   1 бр.   

Да държат парите си в банка или да закупят недвижим имот – това са основните алтернативи. На пазара естествено има и други инвестиционни продукти, но за повечето българи те са по-скоро неразбираеми. Статистиката доказва, че масово изборът е заключен между тези два варианта за спестяване. През последните 4-5 години заради слабия имотен пазар се увеличи броя на банковите влоговете. От година насам обаче картината е различна – спадът при лихвите по депозитите продължава, докато търсенето на жилища в големите градове се съживи.В подобна ситуация хората със спестявания се замислят дали да не потърсят по-добра доходност за закотвените в банката пари. Това вече пролича и се вижда на жилищния пазар – големите агенции за имоти отчитат нарастващ дял на покупките с инвестиционна цел в София. Доколко това си струва, коментираме с представители на две от тях - Адрес и Явлена, а със сайта moitepari.bg – банковата алтернатива: най-добрите депозитни оферти в момента. Разглеждаме два варианта за инвестиция – при спестяване от 50 хил. евро и от 300 хил. евро. Първият позволява покупка на жилище с една спалня в добър столичен квартал. Вторият дава избор между луксозен имот или комбинация от имоти в средния и в по-високия ценови диапазон. Ограничаваме алтернативите до жилищния пазар в София, тъй като е най-ликвиден и с най-стабилни перспективи.
Един от световните авторитети в инвестициите Уорън Бъфет казва, че печалбата се прави при покупката – постигнеш ли добра цена при нея после е лесно да продадеш. От тази перспектива моментът изглежда добър за инвестиция в жилище – данните на НСИ показват, че цените в София са се върнали на нивата от края на 2006 г., т.е. малко преди началото на бума, довел до прегряване на пазара.
По мнение и на двете агенции инвестицията в жилище в момента би донесла по-висока доходност от депозитна сметка. Подходите, които предприемат обаче са различни.
Изпълнителният директор на Адрес Георги Павлов изхожда от правилото за 200-те наема (цената на един имот е тази, която може да се върне с между 180 и 220 наема). Така текущата доходност от жилище под наем би била около 5% годишно.
Дотук инвестицията е съпоставима като доходност с банковия депозит. Според Георги Павлов обаче потенциалът е в нарастването на продажната цена. Докато парите на депозит се обезценяват от инфлацията, вложените в жилищен имот запазват покупателната си способност. Това е предимството на подобна инвестиция – съхранява стойността на парите, посочи той.

Думите му се подкрепят от съпоставка между поскъпването на имотите и натрупаната инфлация за изминалите 10 години – период, който обхваща и нарастване, и спад на цените. Данните на НСИ показват, че между 2004 и 2014 г. средната цена на жилищата в София се е повишила с малко под 63%, а инфлацията е 54%. Т.е. реалното поскъпване на жилищната площ (след инфлацията) за това време е близо 10% плюс 45-50% нетна доходност от наеми.
Управителят на Явлена Страхил Иванов оценява инвестицията в жилищен имот преди всичко през доходността от наеми, докато ръстът или спадът на продажните цени имат хипотетичен характер. Той също смята, че моментът е подходящ за вложение в жилище по няколко причини: наемният пазар се съживи, спадът на цените в София е преодолян, а с новото строителство на пазара вече има достатъчно богат избор.

Изчисленията на Явлена показват, че възвращаемостта през наеми за София в момента е около 15 години (т.е. 6-7% годишно). Страхил Иванов обаче уточни, че тя е пресметната на базата на брутни приходи, т.е. без да се приспадат разходи за данъци, прехвърляне на имота и т.н. По този начин се осигурява съпоставимост на изчисленията, тъй като в различните страни, дори населени места делът на тези разходи е различен. Ако те се приспаднат, възвръщаемостта се вдига на 17-18 години. Според Страхил Иванов, ако през това изчисление един имот се изплаща за повече от 20 години, не следва да се разглежда като инвестиционна алтернатива.
Макар всичко да е в полза на инвестицията в жилище, трябва да се имат предвид и някои недостатъци. Голямото предимство на банковия депозит е бързата ликвидност – парите могат да бъдат изтеглени за дни, докато продажбата на жилище може да отнеме месеци. Освен това инвестицията в имот изисква активно управление, а крие и рискове (неплатени сметки, щети, периоди без наематели...). Все пак при добро управление повечето от тези рискове могат да бъдат сведени до минимално ниво.
Друго предимство е наличието на депозитна гаранция. Така всъщност потенциалът за загуба е ограничен и имате само сигурен (макар и по-нисък) доход, докато при имотите остава възможността за нов спад на цените. Важен момент е и хоризонтът на инвестицията - ако очаквате, че може в близките години да ви се наложи да ползвате спестяванията си, депозитът може и да е по-изгоден, защото доходността от имота може да се унищожи от транзакционните разходи при покупки и продажби.
Банковите депозити имат и данъчно предимство - за 2014 г. лихвите се облагат с 8%, като заявката е данъкът да намалява с по 2 процентни пункта през следващите години, докато изчезне напълно. Има и продукти като детските влогове и безсрочните сметки, където и сега няма данък, но първите са обвързани със специални условия, а вторите като правило са с по-ниски лихви. Доходът от наем се облага с плоските 10%. Плаща се данък при покупката, както и годишно има разход за данък Сгради и такса Смет.
Ключов момент при инвестицията в жилище е да се открие район с потенциал за ръст на цените и съответно с минимален спад в криза. През последните 4-5 години цените на жилищата в София не намаляха еднакво – за различните квартали спадът беше различен - с 30% до 50% .
Според Адрес това е много добър ориентир за инвеститорите. Наблюденията на агенцията са, че най-голям спад имаше при кварталите в западна посока - Люлин и Овча купел, също в центъра. В източните и южните райони цените отбелязаха най-малък спад.
Според Георги Павлов и към момента Младост е добра възможност за инвестиция в жилище главно заради големите офис зони в близост – Бизнес парк София и бул. Цариградско шосе.
Диана Антонова, главен брокер в Явлена, обвързва инвестицията в жилище с двете основни групи наематели на софийския пазар – студенти и работещи, необвързани хора. Ако основната цел е имотът да се отдава като студентска квартира, трябва да е в близост до Студентски град и големите университети, като не е задължително да е ново строителство. В този случай панелен апартамент носи сходен наем с ново жилище, а може да се купи с 10-15% по-евтино. В дългосрочен план обаче новото строителство има по-голям потенциал за поскъпване, посочи тя.
При втория вариант – жилище за работещи хора без деца, подходящите райони са Младост, южните квартали край бул. България, както и тези около бул. Тодор Александров. В този случай е добре да се инвестира в ново строителство, тъй като става въпрос за по-платежоспособни хора, които са ценители на комфорта. Недостатък, който не трябва да се пропуска е, че са по-мобилни и има риск от честа смяна на наемателите и повече разходи.
Ако изборът на имот при инвестиция от 50 хил. евро е в сравнително ясна посока, не така стоят нещата при налични 300 хил. евро. В този случай алтернативите са покупка на един луксозен имот или на няколко, но в различни ценови категории.
В луксозния сегмент изборът е между апартамент или къща в центъра на София, както и в затворен комплекс в южните райони.
Според Георги Павлов тази инвестиция е по-лесно управляема в сравнение с варианта, който включва няколко имота. Недостатъците пък са по-ниската доходност и по-трудното намиране на наематели.
Смисълът на инвестицията в луксозен имот е преди всичко да се съхрани стойността на парите. Не толкова да се печели от наеми, обобщи той.
От Явлена категорично подкрепят диверсификацията на риска. Според Диана Антонова най-добре е да се инвестира в портфейл от малки, но стойностни жилища на добри места. Те се отдават по-лесно, доходността е по-висока, а при нужда от пари едно от тях може да бъде продадено, докато останалите продължават да носят доход.
При капитал от 300-400 хил. евро Страхил Иванов препоръчва покупката на малко жилище в средния ценови клас, на друго в по-високия и на магазин в район с голям поток от хора. Подобен портфейл предполага устойчив паричен поток, дори в някой сегмент наемният пазар да е слаб.
От Адрес също посочват инвестицията в търговски площи като добър избор за хората с повече свободни пари. Предимството са по-дългосрочните наемни договори, но трудността е да се намери подходящо място.

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

ДРУГИ НОВИНИ

Най-важната информация през изминалите дни      

Алтернативите - банка или имот

Да държат парите си в банка или да закупят недвижим имот – това са основните алтернативи. На пазара естествено има и други инвестиционни продукти, но за повечето българи те са по-скоро неразбираеми. Статистиката доказва, че масово изборът е закл...

21/05/2014 11:05 ч.

Ще издържи ли икономиката?

Домакинствата са в процес на чакане предприемачите да започнат да наемат повече хора, за да започнат да потребяват. Бизнесът има сериозни опасения, че потреблението е слабо и не стартира инвестиции. Банките от своя страна недоволстват за нискот...

21/05/2014 10:05 ч.

Нов опит на Столична община

Столичната община ще опита отново да подобри управлението на трафика в София чрез изграждане на интелигентна система. Това става ясно от обявената процедура в Агенцията по обществени поръчки. До тук се стигна, след като първият търг беше отменен...

20/05/2014 15:05 ч.

Украинската криза продължава

Дори и след „кръглата маса“ за национално единство, боевете в Източнaта част на Украйна не стихнаха. Тя се осъществи под егидата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Поканени са проруските сепаратисти. ...

20/05/2014 15:05 ч.

Депардийо – успешен бизнесмен

Актьорът Жерар Депардийо пусна своя серия ексклузивни часовници под названието Гордея се, че съм руснак. Интересното е, че те са произведени от швейцарската Cvstos. ...

16/05/2014 12:05 ч.

Търси се изпълнител за довършването на магистрала „Хемус”

Националната компания „Стратегическа инфраструктура” търси изпълнител за изготвянето на идейните проекти за доизграждането на три от оставащите осем участъка от магистрала „Хемус”. Става дума за трасетата от разклона за Плевен и Ловеч д...

16/05/2014 12:05 ч.

Британските лордове

• Лорд Питър Манделсън е бивш еврокомисар и член на британския кабинет. Един от основателите на движението „Нови лейбъристи”, заедно с Тони Блеър. В периода 1990-2000 г. е заемал няколко поста в британското правителство, а след това е министър по въ...

16/05/2014 12:05 ч.

„Диавена” изгражда нова фабрика

Напълно нов завод за рибни консерви планира да построи компанията Диавена в Шумен. Това става ясно от инвестиционно намерение, изпратено до Регионалната инспекция по околната среда и водите в града. ...

16/05/2014 11:05 ч.

Ново търгово предложение

Търгово предложение към останалите акционери в Проучване и добив на нефт и газ отправи Химимпорт. В началото на година през февруари увеличи дела си в капитала на компанията и вече притежава пряко и чрез свързани лица над една трета от нея....

16/05/2014 11:05 ч.

 

 

 

Виж всички новини

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама