|
Нови правила за банките
публикувано от admin на дата 25/04/2014 11:04ч. 144
|
|
1 бр.
|
|
|
Европейският парламент одобри на 15 април три важни законопроекта за ефективно функциониране на Европейския банков съюз. Положителният отговор последва след две години на напрегнати и продължителни преговори. Инструменти, които да се използват по време на банкови кризи, механизми за преструктуриране на дадена кредитна институция, стигнала почти до фалит, схема за гарантиране на договорите – всичко това е посочено в законопроекта.
Новите правила ще се грижат за надзора и регулирането на банките. Също така се въвежда и нова йерархия на загубите, отразени в Директивата за банковото възстановяване и преструктуриране. Тя предоставя на властите във всички 28 страни от Европейския съюз единна рамка със стандарти, механизми и инструменти за справяне с проблемни банки на национално ниво. Целта за това е ясна - да се въведе по-строг контрол на финансовия пазар.
Една от промените е, че ако банка изпадне в затруднено положение, то нейните собственици и акционери ще са първите, които ще платят част от загубите, преди да се поиска помощ от държавата. Подготвена е и нова схема за гарантиране на депозитите на вложителите.
С тази директива ще се предотвратят критичните ситуации в дадена кредитна институция, те дават правомощия за ранна интервенция на страните членки и надзорните органи. Мерките, които ще се прилагат са смяна на мениджмънта на банката, назначаване на временен директор или изготвяне на спешен план за разрешаване на проблема.
Ако една банка е обявена вече в процес на структуриране, пред надзорните органи стоят няколко алтернативи – нейното продаване, сливане с друга финансова институция, разделяне на активите на „добри” и „лоши”, отписване на част от задълженията на банката. Тези инструменти ще дадат гаранция, че институцията няма да бъде спасявана от фалит със средствата на данъкоплатците, а нейните акционери и кредитори ще трябва да понесат загуби, които са равни на 8% от задълженията на банката.
„Кризи винаги ще има, но сега банките и управляващите са по-добре подготвени”, изказа мнение по приетите законодателства Гунар Хьокмарк – евродепутат и докладчик на ЕП. „Поставихме една стабилна платформа за европейските банки, така че да имат възможност да бъдат наистина европейски”, допълни Хьокмарк. Това, което пропусна е ,че ролята на опитно зайче изигра Кипър. Там евродепутатите експериментираха, а гражданите издържаха стоически.
Единният механизъм за преструктуриране на банки е другият важен нормативен акт. Той допълва вече създадения Единен надзорен механизъм и Директивата за банковото възстановяване и преструктуриране. Също така въвежда правила за управление и финансиране на процесите при преструктуриране на проблемна банка в държавите от банковия съюз. Очаква се в следващите 8 години да се създаде единен фонд за преобразуване на проблемни банки в размер на 55 млрд. евро. Всички банки в държави от еврозоната ще се включат в събирането на средствата във фонда, а вноската ще зависи от рисковия профил на банковата институция. По план до юни ще бъдат изготвени стандартите за определянето на рисковия профил и тогава ще бъдат представени.
За страните извън банковия съюз ще важат други правила. Те трябва да създадат свой собствен фонд за период до 10 години, който също ще се финансира с вноски от кредитните институции в тези страни и който трябва да възлиза на 1% от гарантираните депозити.
Промяната в Директивата за гарантиране на депозитите защитават вложителите от загуби в случай, че банката, на която са доверили парите си фалира. Задължително е държавите членки да създадат собствени схеми за гарантиране на депозитите до 100 хил. евро, финансирани от банките, които да се използват за обезщетяване на клиентите, когато банките не са в състояние да направят това сами. Законът гарантира и бързина – вложителите ще получават парите си до 7 работни дни. Добрата новина е, че този механизъм действа в България и то от 16 години.
|
КОМЕНТАРИ
|