|
Първи нискобюджетен телеком
публикувано от admin на дата 14/05/2014 13:05ч. 254
|
|
1 бр.
|
|
|
Направата на виртуален телеком в страната ни изглежда трудна на пръв поглед задача. Така наречените MVNO (mobile virtual network operator) работят с особен успех на много пазари, но на нашия си има някои специфики, които карат бизнеса да изглежда обречен на провал. Единственият доставчик на тази услуга за момента е предприел стратегия да заобиколи традиционните GSM компании, основавайки се почти изцяло в интернет и прилагайки специфична технология. Така VMobile се превръща в по-скоро минителеком, но предлага възможно най-ниски крайни цели от тези на конкурентите си. Причината за това е, че е освободен от бремето на инвестиите за мрежа и от други разходи. Голям брой потребители, присъствие в чужбина, бъдещи планове, положителен финансов резултат за последното тримесечие – това са резултатите след две години развитие.
MVNO по принцип е оператор, който е получил лиценз да доставя телефон услуги, но няма задължение да изгради собствена мрежа с определено покритие на територията на страната, на която действа. Сключвайки договор, използва мрежата на някой от действащите телекоми като му плаща на едно за това и продава услугата си от свое име и за своя сметка, от своята марка, определя сам тарифите. MVNO се явява нещо средно между конкуренция на класическите телекоми и техен ритейлър.
В България такива компании не съществуват, а и няма формален метод някой от регулаторите да задължи операторите да ги допуснат до мрежите си. ‘’Предвид предоставените на предприятията разрешителни за ползване на радиочестотен ресурс комисията е на мнение, че към момента не би следвало да се разглеждат възможности като предоставяне на достъп до мрежите на националните оператори на MVNO’’, се посочва в позицията на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) още през юни месец миналата година. В лицензите на самите мобилни оператори не е предвидена възможност или пък задължение те да дадт на виртуални оператори достъп до мрежите си. Ако държавата ги принуди да направят това, те биха отхвърлили мярката, определяйки я като „заплаха”.
Единственият виртуален оператор VMobile, който работи в страната ни следва малко по-различен модел. Компанията не е в съюз с нито един от трите мобилни оператора, разчита единствено на интернет пренос по специална технология. Предлага гласова услуга, видео разговори, различни приложения и всичко това е на ниски цени в сравнение с останалите компании. Това е и съществената разлика между виртуалния телеком и обичайните.
‘’Стремежът ни е да бъдем виртуален телеком, който не се фокусира върху изграждането на своя инфраструктура, а по-скоро върху предлагането на гъвкава услуга. Замисълът е да обединим всички възможни видове комуникации и медии, които съществуват на пазара, и да ги дадем на клиентите си безплатно.’’, заявяват изпълнителният директор на VMobile Иван Кюркчиев. Към този момент не се таксуват само част от услугите като например обажданията между клиентите, а всичко останало е платено. Услугите на компанията могат да се използват през разчлични устройства: компютър, сматрфон, таблет и стационарен телефон. VMobile е разработила приложения за Android, iOS, Blackberry, Windows, Symbian. Потребителят трябва да мине през няколко стъпки, за да използва услугите. Първо се регистрира, след което получава потребителско име, парола и „ виртуален код’’ от оператора. Желаещите да провеждат разговори с клиенти на останалите мобилни оператори получават реален телефонен номер, като за целта могат да изберат предплатен пакет или абонаментен план. Плащането става чрез ePay, на каса на Easy Pay или чрез интернет банкиране. Към днешна дата VMobile предлага услугите си на потребителите в 11 български града.
Дори компанията да не е свързана с транспортната и логистична група Willi Betz, акционери в нея са лица и компании, близки до германския конгломерат. Една трета е собственост на швейцарската фирма Avelli Real Estate, другата една трета се държи от Пламен Митев, който в момента е ръководител на фирмите Willi Betz в страната ни. Останала част се държи от изпълнителния директор на VMobile Иван Кюркчиев.
Той издава, че инвестицията в компанията към момента е около половин милион лева. Сега е получено одобрение за финансиране по програма „Конкурентноспособност” в размер на 70% от стойността на проекта, която възлиза на 1,3 млн. лева. Към момента още не са получени средствата. Оборотът на оператора за последната година е 400 000 лева, а финансовият резултат е загуба. Кюркчиев е обнадежден, тъй като за последното примесечие се отбелязва печалба. Потребителите на услугите наброяват около половин милион. Около 40% са от чужбина –Афганистан, Иран, доста европейски страни, Турция, държавите от бившия съветски блок. В България клиентите са предимно фирми.
Екипът на VMobile има сериозни амбиции за ръст, поради което обявяват, че са в процес на търсене на партньор. „Не искам просто да продадем фирмата, да вземем някакви пари и да си тръгнем. Но стратегически партньор би помогнал за развитието ни. Не бихме отказали и разговор с дялов инвеститор’’, са думите на г-н Кюркчиев. От това зависи дали VMobile ще се оформи като сериозен играч на пазара.
|
КОМЕНТАРИ
|