|
Завръщането на феномена Ванга
публикувано от administrator на дата 09/04/2014 17:04ч. 215
|
|
1 бр.
|
|
|
Приживе Ванга е наричана феномен. Днес е марка, може би една от най-популярните от времето на социализма. Грешка на търговците е, че ликът й не е щампован на тениски, наред с безброй други известни личности.
Смело може да кажем, че пророчицата владее интернет пространството. С написването на името й в Google, откриваме десетки статии за виденията й – относно 11 септември, Обама, трагедията в Курск, ситуацията в Крим.
Защо се завръща Ванга? Това е въпросът, за който има две основни предположения. Едното е, че роднините на пророчицата са прекратили кавгите и домът й вече е отворен за посещения. Това бе причината стотици вярващи в способностите й да се стекат към Рупите. Другата причина ни кара да отправим поглед на изток към Русия. Филмът „Вангелия“ е вече в българския ефир. Той представлява художествена интерпретация на личния живот на пророчицата. Филмът е обиколил Русия, Украйна, Израел и прибалтийските държави, а сега и България с амбициите да достигне най-висок рейтинг. Темата за Ванга има голям комерсиален успех в Русия. Продуцентите на „Вангелия“ не отричат, че това бил водещият им мотив при създаването на продукцията. Преди това бил създаден филм за Волф Месинг – прочут руско-полски хипнотизатор и медиум. Става доста популярен, а какво по-подходящо продължение от филм за Ванга. Продуцентите на „Вангелия“ споделят: „Има само двама души в Украйна, които се ползват с абсолютното доверие на хората. Това са Волф Месинг и баба Ванга“.
Почитта към Ванга в Русия е в пъти по-голяма, отколкото в страната ни. Стилиян Иванов е първият, който прави документален филм за нея след промените. Гостувал е в десетки руски телевизии и предавания и казва, че темата за баба Ванга там е коментирана много повече. Ежегодно се правят токшоута, филми, разследвания. Така е вече 18 години. Според него там има голямо признание и благодарност към хората като нея.
Част от общото наследство на страните от бившия соцблок – така определят пророчицата продуцентите на „Вангелия“. Казват, че тя става популярна по времето на Горбачов, а известността й постоянно расте. Не е тайна, че доста от видните политически личности са се допитвали до нея по важни въпроси, а съвсем малко от обикновените хора да имали възможността да се срещнат с нея.
В България към езотериката се обръщат представители от сърцевината на комунистическия елит. Обособен е Петъчен кръг на Людмила Живкова, където присъстват и имената на Светлин Русев, Нешка Робева, Богомил Райнов и един куп руски интелектуалци. Доц. Михаил Груев е изследвал Людмила Живкова и привързаността й към учението . агни йога. Издава, че е имало сечение между този и кръга на Ванга. Доц. Боян Знеполски от катедра „Социология“ в Софийския университет споменава: „Ванга беше естетизирана, интелектуализирана, одухотворена по време на късния социализъм в кръговете около Людмила Живкова, когато очевидно социализмът губеше енергия и привлекателност, а възможността за обръщане към друг социален проект (либералната демокрация например) беше немислимо да се дискутира открито“.
Ванга е била редовен гост в семейство Живкови, макар бащата да не е одобрявал. Людмила обаче е от друго поколение, което легитимира себе си през увлечението си към руския окултизъм. Те се увличат от сечението на науката и мистиката. Доц. Михаил Груев допълва: „Доктрината агни йога представлява модификация на учението на (Елена) Рьорих. Което пък от своя страна е модификация на теософското учение на Елена Блаватската. В преноса на окултни знания, умения и „компетентности“ руската връзка е много силна“. Учението на руската авторка на мистична литература Елена Блаватска оказва силно влияние върху небезизвестния български духовен водач Петър Дънов. Води се спорт дали самият той е създател на самостоятелно учение или е заимствал от Блаватаска.
Режимът променя отношението на хората към изявените личности през 60-те години и доказателство за това е Ванга. Преди това ги е подлагал на гонения, както всички различни хора. Доц. Груев ни сочи като пример дядо Влайчо от село Коньово. Той е бил също добреизвестен пророк, но е бил затворен в лагера в Белене, заради дарбата си. Ванга не е споходена от тази съдба, но през 60-те години става обект на изследване на новосъздадения Институт по сугестология на проф. Лозанов. Основната му идея била да разбере до колко може информацията от пророците е достоверна и може да се използва, тъй като бил тясно свързан с тайните служби. „Става така че причината и следствието сменят местата си и в края на 60-те години Ванга е назначена за научен сътрудник в същия този институт“, обяснява доц. Михаил Груев. По този начин пророчицата е официализирана от режима и дори му служи. До Петрич се стига с открит лист и Държавна сигурност контролира строго пропуска до Ванга. Малко са привилегированите, които я посещават и ходенето при нея се превръща в някакъв вид ритуал. „Част от приходите от нейното „гледане“ отиват за нея, но друга част отиват за местния народен съвет в Петрич. Тоест нейната позиция е институционализирана като местна забележителност“, допълва още доц. Груев. Връзките й с Людмила Живкова за светската политика. „Това показва, че режимът е припознал това познание като легитимно и се опитва да го приспособи и обърне в своя полза“, допълва историкът.
Най-добрата метафора за тази амалгама от битово християнство, мистика и всичко онова, което Ванга символизира, е огромният кръст срещу храма, построен от нея в Рупите. Той е поставен от наследниците й в памет на жертвите от изригването на вулкана Кожух, унищожил древен град. Доц. Груев определя това като „нелепо“. Той допълва: „Според археолозите това се е случило в други геологически епохи много преди появата на християнството. И няма никакви геологически или археологически податки, че този вулкан е потопил град, просто защото такъв не е имало там“. Вулканът е угаснал преди повече от един милион години, а човечеството тогава не е стигнало дори до неандерталците. Но парадоксът е, че на вулкана има защо да бъде издигнат паметник. През 1955 година се разбива израелски пътнически самолет. Свален е от български изтребители, а при трагедията загиват 58 души.
Логичните обяснения нямат никакво значение за последователите на петричката пророчица. Те не им дават надеждата, от която имат нужда. Истината е, че баба Ванга е феномен, който е обречен да се връща и повтаря всеки път, когато нацията ни е на кръстопът.
Доц. Боян Знеполски дава обяснението: „Финансовата криза постави в значителна степен под въпрос надеждността на идеала за индустриален просперитет, крепящ се на усилия, изобретателност, инициативност. От друга страна протестите през 2013 година постигнаха желания резултат. Достигнахме до този момент, в който настъпи дезориентация: нито проектите за индивидуален успех, нито колективните каузи се оказаха надеждни проекции, в които се съдържа бъдеще.“ Той счита, че проблемът се крие в точно това. Тогава на помощ идва Ванга и феномени като нея. „Тяхната роля е да компенсират чрез свръхестествени способности онова, от което ние имаме нужда, но което вече сме изгубили способност да виждаме със сетивата си на социални същества. Когато ни е трудно да видим бъдещето си (като страна, като хора), Ванга и пророчиците по принцип трябва да го видят вместо нас и да ни кажат какво ни чака, какво чака Европа и света като цяло. Когато социалното въображение отслабва, когато социалните значения за замъгляват, тогава удря часът на пророчиците“, казва доц. Знеполски. Тези думи са валидни не само за българите, а и за руснаците, които ни припомниха отново Ванга. Документалният филм „Вангя“ на Стилиян Иванов започва по необичаен начин. В началото се споменава, че когато говорим за феномени като Ванга, всъщност говорим за себе си, защото те са отражение на нас- хората, които им се доверяваме. Веднага подкрепя думите си с пример: „Правим филм за мафията и полицията, защото ни липсва сигурност. Сериалите за сълзи и разбити сърца се радват на най-голяма популярност, защото липсва любов. А хората, които продължават да ровят в темата Ванга, са хора, на които им липсва вяра“.
|
КОМЕНТАРИ
|