Подобрение на американската финансова дисциплина

публикувано от admin на дата 03/04/2014 10:04ч.  Прочетена 195

   1 бр.   

Помощта от Китай и Япония, която Щатите получи, за да излезе от рецесията, помогнаха като купиха 80% от емитираните от Вашингтон държавни ценни книжа. Взаимните и пенсионни фондове са се увеличили до 33% дела си в намиращите се в обръщение дългосрочни правителствени книжа. Това се посочва в последните данни на щатската администрация.
Федералният резерв прибягва до печатане на пари, което от своя страна води до девалвация на долара. От 2006-а чужденците постепенно намаляват покупките на щатски държавен дълг, защото централните банки и мениджъри на техните резерви се опитват да разнообразят портфейлите и да „избягат” от американската валута. Желанието за покупка на търгуваните щатски дългови книжа нараства, след като централната щатска банка започна да намалява обема на паричната помощ за местното стопанство. Общата им стойност се равнява на 12 трлн. щ. долара. По този начин намалява зависимостта на Вашингтон от външни кредитори, също така се ограничава и рискът, произтичащ от ограничаване на инвестициите им и съответно- от скок на кредитните разходи на правителството, на бизнеса и на домакинствата.
Правителствените облигации се равняват на 8.1 трлн. щ. долара, посочва официалната статистика на щатското министерство на финансите и на Федералния резерв. Тази сума е извън портфейла на американската централна банка и от нея са изключени ДЦК със срочност до една година. Към края на януари у чуждестранни инвеститори са били книжа за 5.4 трлн. долара или 67% от доближаващия се до абсолютния минимум, откакто през 200г. правителството започва да публикува официални данни.
Най- големият щатски кредитор в лицето на Китай, има вложения в щатския дълг за 1.27 трлн. щ. долара, но е свил акумулирането на книжа до около 3.1% годишно срещу средно 34% на година в периода от 2000-а до 2010-а. Щедрите монетарни стимули на щатската централна банка за местната икономика са мотивите са тези действия. Те са в сила от 2008-а и ускоряват спада на долара към юана и увеличава загубите на Пекин от притежание на чуждестранни активи. Още през ноември 2013-а Националната банка на Китай обяви, че страната вече няма изгода от по- големи „щатски” инвестиции.
Вторият по големина щатски кредитор- Япония, е силно притеснена от периодичното повтарящите се дебати в щатския Конгрес дали да не се увеличи таванът на американския дълг. Ако не се намери разрешение на спора, може да предизвика паника от спиране на обслужването на държавните дългови книжа и да понижи рязко цената им, което ще нанесе сериозни щети на японските вложения в американските облигации за 1.2 трлн. долара.

 

КОМЕНТАРИ напиши коментарнапиши коментар

 

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама

 

 

СОЦИАЛНИ МРЕЖИ

Последвайте ни в социалните мрежи и споделяйте информацията,която ви вълнува

РЕКЛАМА

Винаги актуална реклама